khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 16
کد خبر: ۶۷۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
«فیوویژن» عنوان نمایشگاه پوسترهای سینمایی علی باقری است که از 24 خردادماه تا چهارم تیرماه در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.
علی باقری با «فیوویژن» به خانه هنرمندان می آیدبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، علی باقری درباره نگاهش نسبت به طراحی پوستر گفت: به نظر من به طراحی پوستر باید به عنوان یک اثر مستقل نگاه کرد و تنها وظیفه پوسترجذب مخاطب برای فیلم نیست، بلکه پوستر باید به فیلم شخصیت بدهد و به نوعی شناسنامه فیلم به شمار می رود.

وی افزود: طراحی پوستر از جمله رشته های هنری است که در ایران روند رشد رو به جلویی داشته است و با گسترش تکنولوژی سرعت رشد این رشته هنری هر روز بیشتر شده و در کنار آن سطح سلیقه سفارش دهندگان و مخاطبان نیز از این رسانه هنر بالا رفته است.

این هنرمند ادامه داد: طراحی پوستر فیلم‌هایی را می‌پذیرم که بن مایه قوی داشته باشد و بتواند جذبم کند، تا جایی که توانستم سفارشی کار نکرده ام، چون به طراحی به عنوان منبع درآمد نگاه نمی کنم و بیش از هر چیز طراحی به عنوان هنر برایم اهمیت دارد.

باقری که از جمله طراحان گرافیکی است که برخلاف بسیاری از همکارانش در طراحی پوستر سینما ،رویکرد نقاشانه در طراحی پوستردارد، درباره تکنیک کار خود توضیح داد:  با استفاده از تکنیک نقاشی دیجیتال پوسترهایم را طراحی می کنم واین تکنیک به شما امکانات یک کارگاه نقاشی واقعی را می دهد و شما می توانید با نرم افزارهایی چون فتوشاپ یا ایندیزاین با این تکنیک طرحی کنید.

این طراح گرافیک یادآور شد: دراین تکنیک پایه کار شاید عکس های فیلم باشد، اما من در تعامل با دنیای ذهنی فیلمساز، زاویه نگاه او که شاید از دید مخاطب پنهان بماند و بار معنایی فیلم، طرح شخصی‌ام را می زنم.

این طراح درباره پوسترهایی که در نمایشگاه فیوویژن در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد، گفت: در این نمایشگاه قصد داشتم 50 پوستر فیلم سینمایی و مستند را که در سال های اخیر طراحی کرده ام به نمایش بگذارم، اما با توجه به محدودیت فضای گالری پاییز به نمایش 30 پوستر اکتفا کردم.

باقری درباره انتشار کتاب پوسترهای سینمایی اش نیز بیان کرد: در حال حاضر هنوز برنامه ای برای انتشار پوسترهای سینمایی ام ندارم، اما همزمان با افتتاح این نمایشگاه مجموعه ای متشکل از 50 پوستر سینمایی ام به صورت بروشور منتشر خواهد شد.

علی باقری گرافیست، نقاش و عکاس متولد1357 قروه سنندج است. او فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارنده دو سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر و جوایز متعدد از جشنواره های بین المللی است. برخی از این افتخارات او شامل سیمرغ بلورین بهترین عکاسی فیلم در جشنواره بیست و پنجم فیلم فجر برای فیلم «پابرهنه در بهشت»، دیپلم افتخار از جشنواره بیست و پنجم فیلم کودک اصفهان برای عکاسی فیلم سینمایی «خانه»، نامزده دریافت سیمرغ جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر برای عکاسی پشت صحنه فیلم سینمایی «دیگری» و سیمرغ بهترین طراحی پوستر برای فیلم «من می خوام شاه بشم» است.

از جمله فیلم هایی که علی باقری تاکنون عکاسی آن را برعهده داشته می توان به «پابرهنه در بهشت»،«آرام باش و تا هفت بشمار»، «دیگری»، «خانه امن است»، «راه رفتن روی ریل»، «الفبای سیاست در باره زندگی رییس جمهور ونزوئلا (هوگو چاوز)»، «پشت آن تپه برفی»، «شاید فردا» و «من عزیزم» اشاره کرد.

از پوسترهای سینمایی او می توان «پابرهنه در بهشت»، «پرسه در مه»، «رویاهای دم صبح»، «سیزده59»، «آرام باش و تا هفت بشمار»، «الفبای سیاست»،«رامی»، «صدای پای من»، «اشیاء از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیکترند»، «شیار ۱۴۳»، «نفس»، «بیست و یک روز بعد»، «قصر شیرین» و  «شبی که ماه کامل شد» اشاره کرد.

نمایشگاه پوسترهای سینمای علی باقری از 24 خردادماه تا چهارم تیرماه در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران برپاست.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: