khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 16
کد خبر: ۶۷۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
نمایشگاه عکس‌های حبیب فرشباف از روستاییان آذربایجان در دهه 40 با عنوان «از کرانه‌های ارس» از 24 خرداد در گالری دنا در تهران افتتاح می‌شود.
تصاوير ديده نشده آذربايجان پس از نيم قرن/ «از کرانه‌های ارس» روی ديوار دنا
به گزارش صبا، روشن نوروزي كيوريتور «از كرانه‌هاي ارس» گفت: در این نمایشگاه که توسط آژانس عکس «ایران‌ ایمیجز» برگزار می‌شود، 40 فریم منتخب از مجموعه عکس‌های حبیب فرشباف از روستاهای دورافتاده آذربایجان در دهه 40 شمسی به نمایش گذاشته می‌شود.

نوروزي در معرفي عكاس اين مجموعه بیان کرد: حبیب فرشباف در تیرماه سال ۱۳۴۲ پس از گرفتن دیپلم طبیعی به عنوان معلم سپاه دانش به روستاهای دورافتاده قره‌داغ آذربایجان رفت و تا سال 1353 در آنجا ماندگار شد. در آن زمان بیش از نیمی از روستاهای این منطقه معلم نداشت، جاده‌ها ماشین‌رو نبودند و برای رسیدن به این روستاهای دورافتاده باید مسیر 10-12 ساعته‌ای را پیاده یا با قاطر طی می‌کردند. حبیب فرشباف در مدت زمان حضورش در این روستاها با یک دوربین لوبیتل از زندگی روستاییان و رویدادهای آن زمان عکاسی کرده است.

كيوريتور «از كرانه‌هاي ارس» افزود: مجموعه عکس‌های حبیب فرشباف بیش از 500 فریم نگاتیو قطع متوسط سیاه و سفید است که در دو سال گذشته توسط آژانس عکس «ایران‌ ایمیجز» گردآوری، اسکن و ترمیم شده‌اند و حالا 40 فریم منتخب از این عکس‌ها در معرض دید عموم قرار می‌گیرند.

روشن نوروزی یادآور شد: براي آماده‌سازی این نمايشگاه پیمان هوشمندزاده به عنوان مشاور پروژه و عاشیق چنگیز مهدی‌پور براي آماده‌سازی موسیقی‌ها همکاری کرده‌اند. پریسا هاجری و کسری زاهدی اسکن، ترمیم و بازسازی نگاتیوها را برعهده داشته‌اند، مسعود حاج‌جعفری‌زاده پُست‌پراسس عکس‌ها را انجام داده و مجید پرست‌تاش نیز بر چاپ عکس‌ها نظارت داشته است.

نمایشگاه «از كرانه‌هاي ارس» روز 24 خرداد 1398 در گالري دنا افتتاح می‌‎شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا 3 تیر 1398 از ساعت 16 تا 20 براي بازدید به نشاني میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک 4 مراجعه كنند.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: