khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
نگاهی به لغو فستیوال"پیران چنگی" در قوچان؛
هیچ خبری در هفته گذشته برای موسیقی مقامی غم‌انگیزتر از لغو فستیوال "پیران چنگی" نبود. ‌‌
خیلی کوتاه و غافل‌گیر کننده و بدون توضیح اضافه، فرماندار شهرستان قوچان تصمیم می‌گیرد به‌جای 3 روز عزای عمومی 10 روز عزای عمومی اعلام کند و موسیقی مقامی را در سیزدهمین سال برگزار نشدن این فستیوال باز هم در خماری برگزاری چند اجرای مناسب شان دوتار نوازان خراسانی و دیگر مدعوان از سراسر کشور بگذارد. 

مرتضی گودرزی دوتار نواز برجسته خراسانی و دبیر برگزاری این فستیوال در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: متاسفانه این فستیوال لغو شد و اعلام هم نکردند که در آینده چه زمانی را به برگزاری این فستیوال اختصاص می‌دهند. شخصا اعلام کردم که با این بی‌نظمی‌ها دیگر میلی به برگزاری چنین برنامه‌ای ندارم و تصور می‌کنم دیگر قادر نخواهیم بود در ایران این فستیوال را برگزار کنیم. 
متاسفانه در کشور ما قبح لغو کنسرت ریخته است و تبدیل به یک پدیده کاملا عادی شده و دیگر کسی از اینکه بشنود کنسرت یا فستیوالی لغو شده تعجب نمی‌کند درحالی‌که ما میهمانان بسیاری برای این فستیوال از سراسر کشور دعوت کرده بودیم و در این ماجرا به لحاظ اقتصادی هم بسیار متضرر شدیم. 
لغو در ایران، آغوش باز در تاجیکستان
اما گودرزی که به‌علت اهمیت برگزاری فستیوال پیران چنگی در شهر قوچان حضور در جشنواره بین‌المللی فلک در کشور تاجیکستان را رد کرده بود، ضمن اشاره به دعوت دوباره از او برای شرکت در جشنواره فلک تصریح می‌کند: گویا ما در کشور خودمان غریبه‌ایم اما در تاجیکستان نه زیرا مسئولان فستیوال فلک بلافاصله پس از اینکه باخبر شدند "پیران چنگی" لغو شده با من تماس گرفتند و مجددا من و گروهم را برای حضور در تاجیکستان دعوت کردند. فلک، یک فستیوال مهم تاجیکستان است که هر سال برگزار می‌شود، اما هر 3 سال یک بار به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و امسال هم قرار است به‌صورت بین‌المللی و با حضور گروه‌هایی از کشورهای هند، ایران، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان برگزار شود. ما پس از لغو جشنواره "پیران چنگی"از طرف رییس کمیته رادیو تلویزیون ملی تاجیکستان به فستیوال فلک دعوت شدیم که با حمایت دوستان حوزه هنری تهران امکان پروازمان به تاجیکستان فراهم شد. اعضای گروه همراه من عبارتند از خانم سمن صرامی نوازنده دوتار و آقای بهزاد محسنی نوازنده کمانچه که با همراهی آنسامبل فلک کشور تاجیکستان متشکل از ده نوازنده با ما به‌صورت مشترک اجرا خواهند داشت. 
اجرای برنامه گروه "تبری"همزمان با لغو "پیران چنگی"
فستیوال «پیران چنگی» در حالی لغو شد که بیش از یک هفته از پایان یافتن عزای عمومی به‌دلیل فاجعه منا می‌گذشت و همزمان با عید غدیر خم در بسیاری از شهرهای کشور مراسم جشن به‌همراه موسیقی محلی و آیینی برگزار می‌شد و به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای برای خوشامد مرکزنشینان در بعضی از استان‌ها و شهرستان‌ها این روزها تبدیل به پاشنه آشیل دستگاه فرهنگی کشور شده است. به‌عنوان‌مثال در همان روزهایی که قرار بود در قوچان و پس از 13 سال فستیوال «پیران چنگی» برای تجلیل از بخشی‌هایی همچون حاج قربان سلیمانی که از مفاخر خراسان و ایران در موسیقی آیینی و مقامی محسوب می‌شود، برگزار شود و لغو شد، همزمان در مازندران گروه موسیقی محلی «تبری» به سرپرستی جلال محمدی که مردم به‌خاطر اجرای قطعات محلی در مجموعه‌های تلویزیونی «پایتخت» با آن آشنایی کافی دارند، به مناسبت عید غدیر خم اجرای برنامه داشته و قطعات زیبایی از موسیقی مازندرانی را اجرا کردند. 
جزیره‌های تصمیم‌گیری فرهنگی
مشخص نیست وقتی اتفاقی می‌افتد کدام ارگان یا ارگان‌ها در برگزاری یا لغو برنامه‌های مهم فرهنگی تصمیم‌گیر اصلی هستند و در هر استان و شهرستانی بسته به روحیات مدیرانش و سلایق و میزان درکشان از برگزاری یک کنسرت یا فستیوال نوع تصمیم‌گیری مدیران نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به‌عنوان ‌مثال در یک شهرستان مانند قوچان مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی برگزاری فستیوال «پیران چنگی» هستند زحمت زیادی برای برگزاری می‌کشند اما یک روز مانده به برگزاری فرماندار شهرستان آن را لغو می‌کند و در استان دیگر خود اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بدون هماهنگی با مرکز خودش راسا عزای عمومی فاجعه منا را تا 10 روز کش می‌دهد. 
فقدان فستیوال جامع موسیقی مقامی
در ازدحام جشنواره‌های ریز و درشت در ایران به‌نظر می‌رسد موسیقی مقامی فرزند ناخواسته‌ای باشد که به‌رغم شعارها و مانورهایی که مسئولان فرهنگی و غیرفرهنگی روی آن می‌دهند هیچ‌کس تره هم برای آن خرد نمی‌کند و همین معدود برنامه‌هایی هم که به‌همت اشخاص سینه‌سوخته و دلسوزان موسیقی مقامی قرار است برگزار شود، با برخی بی‌تدبیری‌ها لغو می‌شود و اوضاع موسیقی مقامی روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود. مرتضی گودرزی یکی از معدود نوازندگان دوتار است که همزمان در محضر 3 بخشی مهم و فقید شمال خراسان تلمذ کرده و پیشنهاد‌های زیادی برای رفتن به خارج از کشور برای زندگی و کار دارد. بی‌تردید اگر روند بی‌مهری مسئولان به موسیقی مقامی ادامه داشته باشد، مرتضی گودرزی و گودرزی‌هایی که در این عرصه خون دل خورده‌اند و بی‌کمترین چشم‌داشت مالی در عرصه مقدس موسیقی مقامی فعالیت کرده‌اند یا ترک دیار خواهند کرد و یا به‌کل مجبور می‌شوند فعالیت‌های خود را تعطیل کنند تا موسیقی‌های بازاری همه عرصه موسیقی کشور را اشغال کند. بپذیریم موسیقی مقامی این روزها آن‌قدر لاغر و آسیب‌پذیر شده که تحمل این ناملایمات و بی‌مهری‌ها را ندارد و به‌نظر نمی‌رسد هیچ عزمی برای حفظ و اشاعه آن در میان مسئولان وجود داشته باشد. 

لغو کنسرتی دیگر، این‌بار در گرگان
قرار بود روز پنجشنبه هفته گذشته در تالار فخرالدین اسعد گرگانی گروه «نچ‌بند» کنسرتی را برگزار کند اما به‌رغم اخذ همه مجوزها، هماهنگی‌های انجام‌گرفته و بلیت ‌فروشی‌هایی که برای این کنسرت صورت گرفته بود، مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان دو روز قبل از اجرا یادشان می‌افتد که در هفته‌ای که گذشت هیچ واکنشی به فاجعه منا نشان نداده‌اند و درست در روز عید سعید غدیر خم که مبارک‌ترین عید شیعیان جهان است یاد عزاداری بیفتند و کنسرت را به این بهانه لغو کنند درحالی‌که این واکنش را باید یک هفته قبل یعنی روز شنبه نشان می‌دادند. لغو کنسرتی که همه مجوزهای خود را اخذ کرده در روز عید به بهانه عزاداری از آن دست تصمیمات و اقداماتی است که مدیران محلی به‌علت بی‌تدبیری باعث‌ و بانی آن هستند اما به‌پای مسئولان مرکز و مدیران فرهنگی دولت نوشته می‌شود و بدون شک بهتر است بدنه فرهنگی دولت با ایجاد وحدت رویه در کل کشور دراین‌باره چاره‌ای عاجل بیندیشد. 

مهری سلوکی
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: