khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۵۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
كتاب نيستان منتشر كرد؛
کتاب «گزارش اندوه» اثر محمود جوانبخت توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.
رمان «گزارش اندوه» راوی زندگی انسان/به گزارش صبا، کتاب «گزارش اندوه» اثر محمود جوانبخت با رویکردی گزارشی و داستانی توسط کتاب نیستان منتشر شده است.

رمان و ادبیات سیاسی اجتماعی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای چهار دهه انقلاب اسلامی است؛ اتفاقی که تا پیش از آن با و جود رمق داشتن و حیات آن، جلوه‌های قابل اعتنایی از خود بروز نداده است. انقلاب اسلامی و به دنبال آن دفاع مقدس و تحولات سیاسی و اجتماعی ایران پس از انقلاب اما بستر و زمینه‌ای قابل اعتنا برای ظهور و بروز این پدیده را ایجاد کرد و نویسندگان زیادی با قوت و توان مختلف در شکل‌ها و نسل‌های متعددی به این پدیده ورود پیدا کرده و در آن به خلق اثر پرداختند.

با این همه در سال‌های پس از انقلاب و به ویژه در دهه اخیر تولید رمان‌هایی که از سویی بتواند راوی زندگی و تحول یک انسان و یک نسل در گذر زمان باشد و از سوی دیگر داستانی را به عنوان زیربنای خلق رمان در اختیار داشته باشد کمتر موفق بوده است یا نویسندگان علاقه‌ای به شکست و خروج از پیله تنهایی و ذهن اتوپیایی خود نداشتند و یا در این خروج موفقیت چشمگیری از خود نشان ندادند.

با چنین دیدگاهی است که می‌توان رمان «گزارش اندوه» را یک اتفاق ادبی در بستر ادبیات و شخصی‌ شده این روزهای ایران به شمار آورد اتفاقی که هر دو ویژگی ذکر شده را در خود دارد.

محمود جوانبخت به عنوان نویسنده کتاب «گزارش اندوه»، با در هم آمیختن ژانر گزارش مطبوعاتی با داستان‌نویسی، به اثری داستانی دست پیدا کرده که بر پایه یک پلات داستانی قوی و حساب‌ شده است. 

داستان «گزارش اندوه» یک داستان بلند بدون فصل است. داستانی که مخاطب باید همانند یک گزارش آن را یک نفس بخواند و در عین حال خلاقیت در آمیختن داستان با شیوه روایی گزارش‌گونه آن و نیز انتخاب کلمات و عبارت‌های ساده و فراموش کردن تکنیک و فرم‌های مختلف در روایت از آن اثری ساخته است که به راحتی می‌توان با نویسنده آن هم ذات پنداری کرد و با روایت داستانی او همراه شد.

کتاب نیستان رمان «گزارش اندوه» را در 252 صفحه و با قیمت 37000 تومان منتشر کرده است. 
ارسال به دوستان
برچسب ها: کتاب ، انتشارات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: