khabargozarisaba.ir
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 20
کد خبر: ۶۴۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
نمایشگاه «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» که به بررسی کتاب های منتشر شده در هنرهای تجسمی در چهل سال اخیر می پردازد، فردا 25 بهمن ماه در موزه امام علی(ع) آغاز به کار می کند.
دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی به نمایش در می‌آیندبه گزارش صبا به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، نمایشگاه «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» یکی از رخدادهای پژوهشی در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که به بررسی کتاب های منتشره در حیطه هنرهای تجسمی در چهل سال اخیر می پردازد، فردا پنجشنبه 25 بهمن ماه در موزه امام علی(ع) آغاز به کار می کند.

سیدامیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره این بخش گفت: بررسی همه جانبه دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی در چهل سال اخیر کاری بسیار دشوار و غیرممکن و انتشار چند هزار کتاب خود یکی از مشکلات گردآوری و دسته بندی آن است. ضمن آن که برخی از این کتاب ها سال هاست که منتشر نشده و تبدیل به کتابی آرشیوی و دور از دست شده اند و نمی توان کتمان کرد که در چهار دهه اخیر هنرهای تجسمی بیش از هر زمان دیگری رشد کرده است.

وی تصریح کرد: اهمیت گردآوردن چنین نمایشگاهی، تلنگری بر منتقدان و پژوهشگران است تا راه طی شده در مسیر هنرهای تجسمی را به وضوح ببینند و این طی مسیر تاریخی را در نگارش پژوهش ها و نقدها فراموش نکنند. 

سقراطی خاطرنشان کرد: تعدد و اهمیت کتاب های مختص به هنرهای تجسمی در یک نمایشگاه و مرور آنها می تواند جایگاه علمی و مسیر آموزشی هنرهای تجسمی را به چشم آورد، در حالی که اهمیت هنرهای تجسمی در نظر مسئولان همیشه بعد از هنرهای موسیقی و تئاتر و سینما بوده است.

کیوریتور نمایشگاه «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» در ادامه بیان کرد: این نمایشگاه می کوشد تصویر درستی از سهم اهالی هنرهای تجسمی در ساختن فرهنگ کشور ایران در چهار دهه اخیر ارایه بدهد، اما کتاب های مهم هنرهای تجسمی هستند که به دلیل نبود جا و کمبود زمان در این نمایشگاه بر روی دیوار نرفته اند ولی سهم شان در توسعه اندیشه در هنرهای تجسمی کشور محفوظ است.

در بخش «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ۷۵۰ روی جلد کتاب به نمایش درمی آید و از ۲۵ بهمن تا ۱۵ اسفندماه در موزه امام علی(ع) برقرار خواهد بود.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: