khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۴۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
داور چهارمین جشنواره ملی عکس آب معتقد است عکاسان با تولید آثاری درباره فرهنگ سازی استفاده صحیح از آب می توانند به درک عمومی شعار جهانی «آب برای همه» کمک کنند.
عکاسان در فرهنگ‌سازی مصرف آب نقش جدی دارندبه گزارش صبا، حسن غفاری داور چهارمین جشنواره ملی عکس آب، زبان تصویر را در انتقال معانی بسیار کاربردی تر از سایر وسایل ارتباطی خواند و گفت: با گسترش وسایل ارتباطی در دنیای امروز، زبان تصویر به راحتی به مردم منتقل می شود و بسیار ساده تر از سایر وسایل ارتباطی در مردم اثر می گذارد. از این رو می توان گفت برگزاری جشنواره های موضوعی عکاسی می تواند کمک کند تا پیام خاصی از دریچه نگاه های متفاوت عکاسان به معرض دید مخاطبان گذاشته شود.

وی، برگزاری جشنواره ای با موضوع آب که از حیاتی ترین نیازهای جامعه به حساب می آید را کاملاً کاربردی خواند و توضیح داد: کشور ما با بحران کم آبی روبرو است و این موضوع در نواحی مرکزی و جنوبی کشور هر چه بیشتر قابل درک است. نقش حیاتی آب در زندگی و تولید محصولات کشاورزی، بهداشتی و ... باعث شده تا همواره فقدان آن زنگ خطری بزرگ برای هر شهروندی به حساب آید. با توجه به حساسیت نقش تک تک آحاد جامعه در رفع این بحران، هنرمندان نیز همیشه سعی کردند تا با تولید آثاری در این خصوص، نگاه مردم و مسئولان را به این مشکل بزرگ معطوف کنند و درصدد چاره اندیشی برای حل آن باشند از این رو جشنواره عکس آب که برآیندی کلی از نگاه عکاسان سراسر کشور است، می تواند در فرهنگسازی و حساس کردن مردم به این مایع حیاتی کمک شایانی کند.

غفاری تاکید کرد: عکاس بهتر است با مطالعه و شناخت به سراغ عکاسی از موضوع خاص خود برود. در این مسیر تماشای آثار دوره های قبل جشنواره و مطالعه پیرامون موضوع می تواند او را در رسیدن به یک جهان بینی عمیق نسبت به موضوع کمک کند. پیشنهاد من این است که عکس دیدن هر چه بیشتر را جدی بگیریم چون که خیلی از این عکس ها می تواند خط فکری عکاس را تعیین کند.

وی در پایان اثربخشی جشنواره ها در جامعه هنری را در گرو ادامه دار بودن آنها عنوان کرد و گفت: جشنواره ها به تربیت هنرمند و نهادینه شدن یک رفتار جمعی کمک می کنند و سعی دارند تا در کنار این هدف، شعار و پیام جشنواره را نیز به منصه ظهور برسانند. از این نظر وجود جشنواره ها لازم است اما بهتر است در نحوه برگزاری و ادامه راه آنها با مدیریت خاصی گام برداشت و تنها در صورتی می توانیم بگوییم یک جشنواره توانسته جریان ساز باشد که علاوه بر استمرار خود، برنامه ریزی منظمی نیز داشته باشد. برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره عکس آب می تواند به ارتباط هر چه بهتر میان جامعه عکاسان و مسئولان کمک کند و با قدرت هر چه تمامتر یک پیام و مفهومی را به مخاطب منتقل کند.

بر این اساس، آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه سه‌شنبه۳۰ بهمن ماه اعلام شده است و هنرمندان می توانند برای اطلاع از قوانین شرکت، ثبت‌نام و ارسال عکس به پایگاه اینترنتی مسابقه به نشانی (www.water.salon.photo) مراجعه کنند.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: