khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۴۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
زندگی و میراث آهنگسازی و تحلیل سبک دیمیتری تیامکین آهنگساز سینما در فرهنگسرای نیاوران بررسی می شود.

بررسی موسیقی فیلم‎های دیمیتری تیامکین در نیاورانبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، پیرو بحثهای ماهانه موسیقی فیلم فرهنگسرای نیاوران، نصرالله داوودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل پنجشنبه، 25 بهمن به بررسی زندگی و میراث آهنگسازی و تحلیل سبک دیمیتری تیامکین آهنگساز سینما میپردازد.

دیمیتری زینوویچ تیامکین در دهم می 1894 در کرِمِنچوک (اوکراین امروزی) در روسیه تزاری به دنیا آمد. پدرش پزشکی سرشناس و مادرش نوازنده و مدرس پیانو بود. از سن سه سالگی فراگیری پیانو رو زیر نظر مادرش آغاز کرد و بعدها به کنسرواتوار مشهور سن پترزبورگ وارد شد و تحت نظر فلیکس بلومنفیلد (که استاد ولادیمتر هوروویتس هم بود) به تحصیل جدی نوازندگی پپیانو پرداخت. همزمان زیر نظر اکساندر گلوزانف آهنگساز شهیر روس به تحصیل هارمونی و کنترپوان و دروس آهنگسازی پرداخت. گرچه از همان ابتدا ملودیهای بسیار خوبی میساخت ولی به دلیل اصرار خانواده سعی کرد تا حرفهاش را بر اساس نوازندگی پیانو و نه آهنگسازی بنیان نهد. بارها تورهای موفقی در سراسر اروپا به عنوان پیانیست داشت و در سال 1925 برای اجری کنسرت به آمریکا دعوت شد. چند سالی در نیویورک اقامت داشت و همزمان برای تئاترهای موزیکال هم موسیقی میساخت.

وی در طول زندگی هنری اش 22 بار نامزد و سه بار برنده اسکار شد. همچنین دهها جایزه معتبر بینالمللی را از آن خود ساخت. تیامکین را به جرات می توان از بنیانگذاران موسیقی فیلم در هالیوود دانست. از آثار او میتوان به: «آلیس در سرزمین عجایب»، «غول»، «آلامو»، «افق گم شده»، «ماجرای نیم روز»، «اِم را به نشانه قتل بگیر»، «دوئل در آفتاب»، «توپهای ناوارون»، «سرزمین فراعنه»، «55 روز در پکن»، «سقوط امپراطوری روم» و ... اشاره کرد.

 نشست بررسی موسیقی فیلمهای دیمیتری تیامکین، آهنگساز روس پنجشنبه 25 بهمن ماه ساعت 17 در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. حضور علاقمندان در این نشست آزاد است.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: