khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۴۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
منیژه صهبایی مدیر ارکستر مجلسی ایران در آستانه برگزاری تازه ترین کنسرت این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از اجرای یک رپرتوار متفاوت در تالار وحدت تهران خبر داد.
ارکستر مجلسی ایران با اجرایی متفاوت روی صحنه می‌رودبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی ارکستر مجلسی ایران، منیژه صهبایی مدیر ارکستر مجلسی ایران با اشاره به تازه ترین جزییات کنسرت پیش روی این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: بر اساس  برنامه ریزی هایی که انجام گرفته ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن ماه  کنسرت ارکستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبایی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان در تالار وحدت تهران خواهد بود. این در حالی است که برنامه ریزی رهبر ارکستر برای انتخاب قطعات به گونه ای بوده که بتوانیم رپرتوار متفاوت و کمتر شنیده شده ای را برای تماشاگران و علاقه مندان موسیقی کلاسیک ارایه دهیم.

وی در معرفی قطعات پیش روی این کنسرت گفت: در این برنامه دو قسمت از سوئیت «بیژن و منیژه» اثر حسین دهلوی انتخاب شده است. دهلوی این سوئیت را سال 1350 برای ارکستر بزرگ نوشته و در سال 1356 نیز پنج قسمت آن را برای ارکستر زهی تنظیم کرد. این اثر یکی از کارهای بسیار ارزشمند و تاثیرگذار حسین دهلوی با استفاده از ملودی های اصیل ایرانی است که منوچهر صهبایی آن را با ارکسترهای اروپایی اجرا، ضبط و منتشر کرده است. قطعه بعدی که برای این کنسرت در نظر گرفته شده، کنسرتو گیتار «آرانخوئز» اثری از خواکین رودریگو آهنگساز اسپانیایی قرن بیستم میلادی با تنظیم برای ارکستر زهی از مهران روحانی و نوازندگی گیتار کلاسیک پدرام فلسفی است.

صهبایی ادامه داد: در قسمت دوم کنسرت، اثری به نام «کنسرتو آلاروستیکا» از آنتونیو ویوالدی آهنگساز نامدار ایتالیایی  اجرا می شود. این کنسرت اثری در سه قسمت کوتاه برای ارکستر زهی است که در برگیرنده فضای بسیار شاد و پرشور بوده و می تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد. ارکستر مجلسی ایران این برنامه را با اثری از اتورینو رسپیگی آهنگساز اواخر قرن نوزدهم به نام «سوئیت شماره 3» به پایان می رساند.

منوچهر صهبایی رهبر ارکستر مجلسی ایران نیز با اشاره به تلاش های انجام گرفته در این مجموعه برای اجرای یک کنسرت با کیفیت، گفت: متاسفانه در ایران موضوع تقویت صدا از کنسرت ها در تالار وحدت مرسوم شده است. موضوعی که به طور حتم موسیقی را تخریب کرده و شنونده نمی تواند صدای ساز را طبیعی بشنود. اما در کنسرت های ما مطابق معمول هیچ گونه تقویت صدایی مگر در مواردی لازم و بسیار استثنایی برای سازهایی با صدای بسیار ضعیف وجود ندارد زیرا علاقه مندان زیبایی و ظرافت های صدای سازها را باید  کاملا طبیعی و همان طور که وجود دارد، بشنوند.

کنسرت ارکستر مجلسی ایرانی به رهبری منوچهر صهبایی ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار می شود. در این کنسرت دانیال جورابچی به عنوان کنسرت مایستر و پدرام فلسفی به عنوان سولیست گیتار حضور دارند.  

 
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: