khabargozarisaba.ir
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 20
کد خبر: ۶۴۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
نشست خبری «آشفته‌گی»؛
فریدون جیرانی در نشست خبری فیلم سینمایی «آشفته‌گی» که در روز پایانی سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر برگزار شد، اعلام کرد فیلم «دلهره» ساموئل خاچیکیان را بازسازی می کند.

بازسازی «دلهره» ساموئل خاچیکیان/ هر چه فراستی بگوید می‌پذیرمبه گزارش خبرنگار صبا، نشست خبری فیلم سینمایی «آشفته‌گی» یکشنبه ۲۱ بهمن ماه در اولین سانس سینمای رسانه در سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با حضور عوامل فیلم و با اجرای حمیدرضا مدقق برگزار شد.

فریدون جیرانی کارگردان «آشفته‌گی» این فیلم را در ادامه «خفه‌گی» دانست و گفت: سعی کردم داستان جاندارتری نسبت به «خفگه‌گی» باشد. این سبک کار کردن در ژانری متفاوت از جریان سینمای ایران، ریسک بالایی دارد اما تلاش کردم فضایی که دوست دارم ایجاد کنم.

وی بیان کرد: «آشفته‌گی» سومین تجربه من در ژانر نوآر به حساب می آید و هر تجربه نکات مثبت و منفی دارد اما «آشفته‌گی» را به دلیل فضای عاشقانه‌اش بیشتر دوست دارم. همچنین سه بازیگرم حسی که سرصحنه داشتم خوب منتقل کردند.

جیرانی همچنین توضیح داد: نمی‌خواستم «آشفته‌گی» شبیه به نوآر آمریکایی باشد چون درآمدن نوآر آمریکایی سخت است و ریتم تندی دارد اما من نوعی سردی را می‌خواستم بنابراین نوآر من، نوآر فرانسوی است.

وی در پاسخ به خبرنگاری که درباره مسعود فراستی و نظرش درباره «آشفته‌گی» پرسید، گفت: مسعود فراستی کسی است که وقتی قائله «من مادر هستم» در دادستانی انقلاب پیش آمد از فیلم من دفاع کرد، بنابراین الان هم هر چه درباره «آشفته‌گی» بگوید، می پذیرم.

این کارگردان سینما با بیان اینکه با کمک نسل جدید و فکرهای نو باز هم ریسک ساخت فیلم های نو را نجام خواهد داد، درباره ادای دین به فیلم‌های ساموئل خاچیکیان اظهار کرد: به احتمال زیاد فیلم سینمایی «دلهره» ساموئل خاچیکیان را بازسازی خواهم کرد.

مسعود سلامی فیلمبردار «آشفته‌گی» در مورد قاب‌های مورب فیلم توضیح داد: برای من جالب است که فریدون جیرانی با این سن و سال به دنبال تجربه های جدید است و «آشفته‌گی» نیز تجربه جدیدی بود. «آشفته‌گی» ادامه «خفه‌گی» است و به همین دلیل «آشفته‌گی» نیز باید فضایی سیاه و سفید می داشت.

وی بیان کرد: در فیلمبرداری «آشفته‌گی» تیلت و پن نداشتیم و ۹۹۳ عکس گرفتیم و سعی کردیم فیلم را عکسبرداری کنیم و بر اساس اصول فیلم و شخصیت ها، قاب ها مورب‌تر می‌شد.

فریدون جیرانی درباره املای نام فیلم هایش بیان کرد: این مدل نوشتن غلط نیست بلکه نوع جدیدی از نگارش است و فیلم بعدی ام اسمش «افسرده گی» است.

بهرام رادان، فریدون جیرانی را برند سینمایی دانست و گفت: شجاعت و ایده‌های نو و بدیع برای پردازش قصه، در کار فریدون جیرانی جای تحسین دارد و همه ما از کار با جیرانی راضی هستیم.

وی در مورد پذیرفتن این نقش بیان کرد: نزدیک به ۲۰ سال است قسمت نمی‌شد با جیرانی کار کنم و خوشحالم که در «آشفته‌گی» این اتفاق افتاد. «آشفته‌گی» تجربه‌ای است که هر کسی شجاعت تجربه آن را نداشت.

رادان درباره ایفای دو نقش متفاوت در این فیلم گفت: هر فیلم برای خودش ادبیاتی دارد. در «آشفته‌گی»، جنونی در بستر فیلم وجود دارد که من سعی کردم همراه آن شوم و به همین دلیل بازی‌ها دارای سکون است. به اضافه اینها، جریانی که در فیلم وجود دارد که ما بازیگران سعی کردیم با آن همراه شویم.

مهناز افشار نیز سینمای فریدون جیرانی را سینمای مورد علاقه خود دانست و بر نگاه او در سینما تاکید کرد.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: