khabargozarisaba.ir
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 20
کد خبر: ۶۴۲۴۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
صبا خبر می دهد؛
مدیران، سینماگران و فیلمسازان فیلم کوتاه اعتراض خود را نسبت به تغییر ساختار، ادغام و هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران در قالب راه اندازی یک کمپین اعلام کردند.
کمپین اعتراض به تغییر ساختار انجمن سینمای جوانان راه افتاد/ بیش از 2 هزار امضابه گزارش خبرنگار صبا، جمعی از مدیران دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران، فیلمسازان و فعالان فیلم کوتاه از جمله جهانگیر میرشکاری، فاطمه معتمدآریا، محمد گذرآبادی، منیژه حکمت، مهتاب کرامتی، عماد خدابخش، هادی مقدم دوست، ساعد نیک ذات، کاوه سجادی حسینی، خسرو دهقان، هادی آفریده،مهرداد اسکویی، نیما عباس پور، امیرشهاب رضویان، مسعود مددی، مسعود امينى تيرانى، اميرحسين علم الهدى، مجيد برزگر، پيمان نهان قدرتى، كاظم ملايى، جواد مزدآبادى، رضا جمالى، بهروز بادروج و ... پس از منتشر شدن اخباری مبنی بر اجرایی شدن طرح ادغام و هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران، بر آن شدند تا اعتراض خود را نسبت به این طرح در قالب تشکیل کمپینی اعلام کنند.

در این کمپین که با عنوان کمپین «نه به تغییر ساختار و هیات امنایی شدن دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران» فعالیت می کند، بیانیه ای تنظیم شده است که طرح ادغام و هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران را کاری بدون نیازسنجی و مشورت از ستادهای انجمن دانسته و خواستار ادامه فعالیت انجمن سینمای جوانان ایران به شیوه قبلی هستند.

در حال حاضر دو طرح در مورد انجمن سینمای جوانان ایران مطرح شده است که اول، هيات امنايى شدن دفاتر انجمن سينماى جوانان ایران در شهرها است به عنوان زیرمجموعه مديران كل ارشاد استان ها فعالیت خواهند داشت و دوم، ادغام انجمن سينماى جوانان در مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و سپس بنیاد سینمایی فارابى. مدیران دفاتر، فعالان و فیلمسازان فیلم کوتاه نسبت به این دو طرح اعتراض خود را با امضای بیانیه ای، اعلام کردند.

در بخشی از بیانیه ای که در کمپین مذکور مدون شده، آمده است:

«طرحی برای ادغام و هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران در دست اجرا است که در طراحی آن نه تنها هیچ مشورت جدی، نظرسنجی و نیازسنجی از مدیران، سرپرستان، ستاد مرکزی، فیلمسازان و اعضای همدل و پرانگیزه انجمن از سراسر کشور نشده، بلکه شوربختانه در زمانی این خبر به ما رسید که در حال برپایی جشنواره فیلم فجر در استان ها و تهیه گزارش از اجرای آن برای سازمان سینمایی هستیم آن هم در دوران پختگی و بلوغ ۴۰ سالگی انقلاب.

به همین دلیل لازم دانستیم ضمن ابراز گلایه جدی از چنین تصمیمی بدون مشورت و کار کارشناسی با افرادی که سی و چند سال است همچون شمع می سوزند تا اصغر فرهادی ها و رضا میرکریمی ها و شهرام مکری ها و ... را تقدیم سینمای ایران و جهان کنند، مخالفت جدی خود را با طرح مذکور اعلام و برخی از دلایل آن را به شرح زیر اعلام داریم:

1- انجمن سینمای جوانان ایران با همه زیرمجموعه های سازمان سینمایی متفاوت است و با ساختاری بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان نشان داده که با کمترین هزینه ممکن می تواند بازدهی بسیار بالایی داشت. به همین دلیل ادغام یا کوچک سازی آن به شدت به آینده آن ضربه خواهد زد.

2-سینمای جوان به هیچ وجه کار موازی آموزشی با بخش خصوصی نمی کند تا ماموریت خود را واگذار کند، بلکه با روش کاملا متفاوتی به صورت کارگاهی و عملی آموزش می دهد. این جزو روش های تجربی با بازدهی بالا در دنیاست که مدرسه های سینمایی در جهان و نه مراکز تئوری محور و آکادمیک، آن را اجرا می کنند. ماموریت آموزش در انجمن، کشف و پرورش استعدادهای نونهال و جوان برای فیلم کوتاه و سینمای خلاقه و تجربی است در حالی که سایر مراکز آموزشی چه خصوصی چه دولتی با هدف آموزش سینمای بلند تلاش می کنند و ناچارند برای جلب هنرجو به آموزش هایی مثل بازیگری، چهره پردازی، گویندگی و رشته های پرمخاطب و پردرآمد در کنار سایر رشته ها رو بیاورند اما سینمای جوان نه تنها این رشته ها را مطلقا آموزش نمی دهد، بلکه در پی شناسایی استعدادهای برتر برای سینماست که بسیاری از آنها در مناطق محروم و کم درآمد هستند. برای اثبات توانایی تربیت فیلم ساز توسط سینمای جوان کافی است آماری از تعداد خروجی های آموزشگاه های آزاد و دانشگاه های سینمایی، چه در ورود آنها به سینمای بلند و چه در افتخارات فیلم کوتاه بیاندازیم تا مشخص شود سهم سینمای جوان در این بین کجاست. این ماموریت قابل واگذاری نیست، چون تنها سینمای جوان است که آموزش فیلم کوتاه می دهد، تولید فیلم می کند، جشنواره و بخش بین الملل دارد و با حذف آن شاهد افت کمی و کیفی شدید در حوزه فیلم کوتاه و رقابت با جهان خواهیم بود و اصولا همه دولت ها از بخش فرهنگی سینما و فیلم کوتاه حمایت ویژه می کنند و آن را به بخش خصوصی و منافع آنها واگذار نمی کنند. آیا اصولا وقتی مدارس غیرانتفاعی راه اندازی شدند، مدارس دولتی حذف شدند؟! و اگر دانشگاه های آزاد و پردیس های دانشگاهی ایجاد شد، دانشگاه های ملی تعطیل شدند؟! آیا این فقط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باید در بین بدنه دولت پیشقدم واگذاری و ادغام و کوچک کردن مراکز فرهنگی و آموزشی باشد؟!

3- یکی از چالش های جدی دفاتر سینمای جوان در سراسر کشور چه در مراکز استان ها و چه در شهرستان ها عدم حمایت کافی ادارات کل ارشاد برای كثرت علاقمندان برای تامین نیازهای مالی و تجهیزاتی انجمن ها است. به آن می توانید کارهای موازی سایر دستگاه های دولتی مثل حوزه هنری، بسیج، شهرداری و حتی استانداری ها را هم اضافه کنید که دوره های آموزش عکاسی و سینما برگزار می کنند و کسی مانع آنها نیست و بر کیفیت آنها نظارت نمی کند، اما آیا در این شرایط، سینمای جوان است که با قدمت و کیفیت و به شکل حمایتی و منسجم و یکپارچه نباید آموزش سینما و فیلم کوتاه برگزار کند؟!»

بر این اساس، تاکنون بیش از 2 هزار نفر متن این بیانیه را رویت و امضا کردند و رونوشت این بیانیه به متولیان فرهنگی، وزیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان سینمای و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

ارسال به دوستان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهناز دقتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
0
0
با درود ....فقط همین مانده بود که اقایان در وزارت ارشاد سازمان سینمایی تنها مرکز مفید وقابل تاثیر در مناسبات وفعالیت های هنری وسینمایی شهرستان ها را مورد هجمه وهدف نابودی قرار دهند ..افرین بر شما در چهل سالگی انقلاب هدیه خوبی به جوانان شهرستانی علاقمند ودوستدار سینما می دهید این هم از دستاورد های دولت امید تدبیر است ..که دچار بی تدبیری سازمان سینمایی شده است ..... شما را به خدا اقایانی که توان وقدرت نفوذی دارید جلو این فاجعه را بیگیرید ..چون تنها امید جوانان شهرستانی به این پاتوق سالموفید هنری است ......پاتوق هفتگی فیلم وعکس ........وای چه تصور وحشتناکی است تعطیلی سینمای جوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
0
0
همه ما خاطرات خوبی از انجمن سینمای جوانان ایران داریم و چه افتخاراتی که این مجموعه برای کشور عزیزمان داشته. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان انجمن سینمای جوان جذب بازار کار شده اند.هیات امنائی یعنی نابودی، یعنی رها سازی این مجموعه باعظمت، واقعا متاسفم برای مدیران سازمان سینمائی که چنین تصمیمی برای این درخت 37 ساله کشیده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: