khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
علی آشتیانی‌پور اعلام کرد:
رییس ستاد آرای مردمی سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر درباره چگونگی جمع‌آوری آرا و همچنین رویکردی مدنظر در این بخش توضیح داد.

بازگشت فیلم‌های حذف شده به رقابت آرای مردمی/ آرای مردمی با برنامه «نود» مقایسه نشودبه گزارش صبا به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، علی آشتیانی‌پور رییس ستاد جمع‌آوری آرای مردمی جشنواره فیلم فجر درباره جزییات جمع آوری آرا توضیح داد: اطلاع رسانی در مورد شیوه رای‌دهی از طریق تیزرها و آنونس‌هایی که در سینماها پخش می‌شود صورت می‌گیرد، تماشاگران که به سالن‌ها وارد می‌شوند از شیوه رای دادن تا حدی که تیزرها گویاست مطلع می‌شوند و می‌توانند با کدهایی که روی بلیت‌ها درج شده است به فیلم مربوطه در هر سانس رای دهند، زمان رای دادن نیز تا دو ساعت پس از پایان نمایش هر فیلم است.

وی افزود: طبیعتا این آرا در نرم‌افزاری که طراحی و کارشناسی شده است وارد می‌شود و در نهایت نتیجه آن با در نظر گرفتن باقی آماری که هر شب به صورت مکانیزه جمع‌آوری شده، اعلام می‌شود.

رییس ستاد آرای مردمی جشنواره فیلم فجر درباره تقسیم‌بندی عادلانه سانس‌های نمایش هر فیلم در جشنواره فجر، توضیح داد: در هر نمایشی که در جدول اکران مردمی قرار گرفته رای گیری اتفاق می‌افتد. یعنی افرادی که بلیت‌ها را اینترنتی یا به هر ترتیبی خریداری کرده‌اند امکان شرکت در رای گیری دارند. آنچه مورد ملاحظه ما است سهمیه ای یکسان برای همه سینماها است یعنی اگر تعداد نمایش‌ها را از 18 تا 24 عدد برای هر فیلم در نظر بگیریم، آنچه برای رای گیری ملاک است وضعیت یکسانی است که تقریبا برای همه فیلم‌ها لحاظ می‌شود که عبارتند از احتساب جغرافیای سالن‌ها و سانس‌های متفاوت و تقریبا در بیشتر از 90 درصد سالن‌ها رای گیری صورت می‌گیرد.

علت اعلام آرای مردمی در روز سوم جشنواره 
آشتیانی پور درباره اینکه چرا آرای مردمی در روز سوم جشنواره اعلام شد، گفت: آیین‌نامه‌ای در خانه سینما برای این مساله نوشته شده و مورد توافق همه صاحبان آثار و تهیه کنندگان است و بر اساس آن مکلف هستیم تا زمانی که فیلم‌ها به حداقل نمایش در نیامده‌اند (حداقل سه روز اول) نمی‌توانیم رای‌گیری را ملاک قرار دهیم زیرا که ارزش واقعی نداشته و ظرفیت همه فیلم‌ها در آن بازه یکسان نبوده است. برای این یکسان بودن شرایط همچنین لازم است فیلم‌ها در روز اول و دوم یا حتی روز سوم به نمایش درآید و اگر در هر شرایطی این اتفاق رخ نمی‌دهد آن فیلم از گردونه رقابت خارج می‌شود.

آشتیانی پور درباره امکان بازگشت فیلم‌های حذف شده از فهرست برترین فیلم‌های آرای مردمی به رقابت، توضیح داد: رای‌گیری‌ها را هر شب انجام می‌دهیم و هیچ فیلمی از گردونه رای گیری خارج نمی‌شود، فقط از روز سوم به بعد هر شب یک فیلم را کم کرده تا به پنج فیلم برسیم که فیلم برگزیده یکی از آن‌ها است. ولی این امکان همیشه وجود دارد که فیلم حذف شده به رقابت بازگردد زیرا ممکن است در رای‌گیری رغبتی که مردم به فیلمی نشان می‌دهند آن قدر تفاوت کند که بتواند جایگاه فیلم‌ها را تغییر دهد، پس طبیعتا امکان پذیر است فیلمی که شب گذشته به عنوان فیلم هفتم از رقابت کنار رفته و ما شش فیلم را اعلام کردیم، امشب آن فیلم هفتم به جای فیلم ششم نشسته و به رقابت بازگردد و فیلم ششم حذف شود.

او تاکید کرد: رای‌گیری و شمارش آرای همه فیلم‌ها تا پایان جشنواره ادامه دارد و به هیچ عنوان این را‌گیری و شمارش در مورد فیلمی متوقف نمی‌‌شود.

این سینماگر درباره امکان اعلام تعداد آرای مردمی اخذ شده در جشنواره فیلم فجر، بیان کرد: باید واقع بینانه‌تر با این موضوع برخورد کرد، وقتی بخش آرای مردمی جشنواره را با برنامه «نود» که 80 میلیون مخاطب دارد مقایسه می‌کنند، درست نیست. کل سالن‌هایی که فیلم‌ها در آن نمایش داده می‌‌شوند حداکثر 23، 24 و حداقل 18 سالن است و با احتساب تعادلی که ما رعایت می‌کنیم حدود 18 تا 20 سالن می‌شود. برای این تعداد مگر چقدر ظرفیت داریم و چند نفر امکان دیدن فیلم‌ها را دارند؟ طبیعتا مقایسه این جریان با برنامه «نود» درست نیست. ظرفیت ما با احتساب تعداد سالن‌هایی که بیان کردم، معادل ظرفیت صندلی‌ها برای همه فیلم‌هاست و این ظرفیت برای رای گیری و کدگذاری برای توان فیلم‌ها کفایت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه آمادگی اعلام آرا را براساس خواست صاحبان آثار دارد، گفت: اگر همه صاحبان فیلم‌ها از ما تقاضا کنند و رضایت ‌شان را اعلام کنند حاضر هستیم تعداد آرای همه شب‌ها را به آن‌ها یا عمومی اعلام کنیم. اما این اقدام را توصیه نمی‌کنیم به دلیل آنکه وضعیت اکران برای فیلم‌هایی که در انتهای جدول قرار دارند ممکن است سخت شود و تاثیر منفی روانی بر مخاطبان این آثار بگذارد.

آشتیانی پور درباره این مساله که شایع شده است برخی از تهیه‌کنندگان تماشاگران را به سینما می‌برند تا رای مثبت به فیلمشان بدهند، توضیح داد: این شبهه افکنی ها عادلانه نیست چون ما برای پیشگیری از هر نوع فریب یا آسیبی که از آمار نادرست بخوریم تدابیری را اندیشیده‌ایم، تمام بلیت‌های از هر نوع چه آنها که در اختیار صاحبان آثار قرار گرفته است یا از طریق گیشه خریداری می‌شود همه کدگذاری شده هستند و ما رای آن‌ها را متوجه می‌ شویم  اما برای آنکه عادلانه وعلمی و خالص تر این رای گیری صورت بگیرد، فقط رای‌هایی را  به حساب می‌آوریم که رای‌دهندگان بلیت‌هایشان را از طریق اینترنت پیش خرید کرده بودند و این از مهمترین مزایای سیستم مکانیزه است که رای مردمی خالص شده و رای ناخالص در این اعلام‌ها وجود ندارد.

وی در پایان گفت: در واقع شفاف‌ترین و صادقانه‌ترین آرا برای ما همین آرا هستند و آن‌ها را ملاک  قرار می‌دهیم، اما آرای افرادی که از گیشه بلیت را تهیه کرده و یا از صاحبان آثار بلیت گرفته‌اند نیز در اختیار داریم و آن‌ها را نیز با آنکه به حساب نمی آوریم قابل مقایسه است. تا به امروز خوشبختانه نتایج یکی بوده است و آرایی که به شکل‌های مختلف ارائه شده‌اند با آرایی که در سبد پاک ما قرار گرفته است تقریبا یکسان بوده است. اما ملاک اصلی ما همان سبد ایمن و خالص رای مردم است.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: