khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
کد خبر: ۶۳۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
کتاب «عشق در عرش، جنون در فرش؛ دودمان طراح و قالیباف دیار اصفهان، حکمت‌نژاد مجنونی‌ها» به روایت شاعرانه‌ هادی سیف منتشر شد.
کتاب «عشق در عرش، جنون در فرش» منتشر شدبه گزارش صبا، هادی سیف نویسنده و پژوهشگر در تازهترین اثر خود قصهای شاعرانه و خواندنی از زندگی خاندان طراح و قالیباف شهر اصفهان مشهور به «مجنونیها» را روایت میکند. او در این کتاب سرگذشت این خاندان هنرمند را از زندگی پر پیچ و تاب و خلاقانه احمد بیگ در عصر صفوی آغاز کرده تا سرگذشت فرزند و جانشینش، محمد کاظم ادامه داده و سپس به روایت زندگی آخرین بازمانده این خاندان هنرمند، حسن حکمتنژاد میپردازد.

سیف در بخشی از این کتاب مینویسد: «عشق، در هفتاد سالگی، وقتی کوبهی دل احمد بیگ سرسلسلهی مجنونیهای قالیباف را به صدا درآورد، او ردای پرزرق و برق مباشر هنری دربار ظلالسلطان، حاکم اصفهان را از تن به درکرد و تسلیم شهریاری دل عاشقش شد. زانو زد مقابل دار قالی همچو عابدی برابر محراب خانهی خدا. زان پس تا به پسین زندگی، پودهای رنگین را گره بر گره زد بر تار تار دار قالی و قالیچههایش، از سرخ عشق تا آبی رابطه، چونان ذکری مکرر در پیشگاه حضرت عشق، جناب دوست.»

کتاب «عشق در عرش، جنون در فرش» قصهای خواندنی از هنرمندان مردمی ایران است که هنر خود را با عشق به معبود و مردمان سرزمینشان درآمیختهاند.حسن حکمتنژاد آخرین بازمانده خاندان مجنونیها، هنرمند صاحبسبک در سال 1309 شمسی در اصفهان متولد شده و هنر قاليبافی ميراثی از پدران خود را رشد و توسعه داده است. از ويژگیهای هنر اين خاندان، استفاده از رنگهای گياهی با تنوع و تعدد بسيار، نقوش سنتی و اصيل ايرانی و دقت در بافت ريز و ازدياد گره در بافت است.

هادی سیف نویسنده کتاب «عشق در عرش، جنون در فرش»، کتابهای زیادی را در معرفی هنرهای مردمی ایران به رشته تحریر درآورده و یکی از پرکارترین پژوهشگران در حوزه هنرهای سنتی ایرانی است. از وی به عنوان نخستین نویسنده و مورخی نام میبرند که به پژوهش و نگارش کتاب درباره نقاشی قهوهخانهای ایران اقدام کرد.

کتاب «عشق در عرش، جنون در فرش» در 152 صفحه، مصور و با قیمت 42۰۰۰ تومان، توسط انتشارات خط و طرح روانه بازار نشر شده است. این انتشارات فعالیت خود را با گرایش به معرفی چهرههای فرهنگ و هنر ایران آغاز کرده است.
ارسال به دوستان
برچسب ها: کتاب ، عشق در عرش ، منتشر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: