khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 26
کد خبر: ۶۳۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
حسین بهروزی‌نیا به همراه گروه «بربطیان»، در سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه خواهند رفت.
به گزارش «صبا»، حسین بهروزی‌نیا، نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی درباره اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر امسال گفت: امسال در جشنواره در دو بخش، اجرا خواهیم داشت، در بخش اول، اجرایی با گروه بربطیان خواهیم داشت که چندی پیش هم در تالار وحدت آن را به اجرا گذاشتیم.
وی افزود: بخش دوم اجرا‌، اجرایی بزرگ‌تر است که برای بار نخست شنیده می‌شود.
بهروزی نیا درباره بخش دوم اجرا گفت: در این قسمت آثاری نواخته می‌شود که برای نخستین بار توسط یک گروه بزرگ عودنواز و سازهای کوبه‌ای تنظیم شده است، هشت نوازنده عود و بربط و چهار نوازنده پرکاشن چنین گروه بزرگی را تشکیل داده اند.
وی گفت: این بخش با هدف احیای ساز بربط اجرا خواهد شد.
این هنرمند که سال‌ها جهت آموزش و معرفی بربط به کشورهای مختلف سفر کرده و با گروه‌ها و ارکسترهای برجسته به اجرای موسیقی ایرانی پرداخته است؛ درباره تفاوت نوع موسیقی ایرانی با موسیقی‌ غربی گفت: تفاوت در نگاه از جمله تفاوت این دو نوع موسیقی است.
بهروزی نیا افزود: آهنگسازهای غربی بیشتر نگاه‌شان هارمونیک است و نت‌ها را به صورت آکورد نگاه می‌کنند در نتیجه کمتر به ملودی می‌پردازند؛ اما آهنگسازان ایرانی بیشتر به ملودی و زیبایی ملودی توجه دارند. 
وی این ویژگی آهنگسازان ایرانی را یک مزیت دانسته که در کنسرت‌های سنتی خودنمایی می‌کند.
بهروزی نیا در این باره گفت: آهنگسازهایی هستند که خود قابلیت تنظیم آثارشان را دارند و در تنظیم قطعه و ملودی قوی‌ترند، اما برخی تنظیم‌کننده‌ها هستند که این کار را بهتر انجام می‌دهند.
وی افزود: در ارتباط با کنسرت سنتی کمتر نیاز به تنظیم قطعات است و مهارت آهنگساز بیشتر خودش را نشان می ‌دهد، در نتیجه زیبایی و ذوق درونی هر موزیسین در این نوع موسیقی نمود پیدا کرده و ریتم‌هایی که کمتر به چشم می‌آید جلب توجه می کند.
لازم به ذکر است سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر از تاریخ 24 تا 30 بهمن ماه سال جاری با دبیری دکتر شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: