khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 27
کد خبر: ۶۳۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
مدیر اجرایی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از برگزاری چهاردهمین انتخابات این اتحادیه در تاریخ هفتم بهمن‌ماه خبر داد.
كتاب
به گزارش «صبا»؛ «جواد رسولی» با اعلام این مطلب  گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت، ابلاغیه برگزاری چهاردهمین انتخابات اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را 12 دی ماه در اختیار ما گذاشت و ما نیز از روش‌های تعریف شده آن را منتشر کردیم.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی درباره این انتخابات از طریق پیامک، سایت رسمی اتحادیه، ارسال پستی فراخوان و نیز اطلاعیه در روزنامه‌های رسمی کشور انجام شده و این روند همچنان ادامه دارد.
رسولی درباره چگونگی انتخاب نامزدهای این انتخابات صنفی اظهار داشت: فراخوان انتخابات در اردیبهشت ماه منتشر شد و بعد از آن کمیته تطبیق سازمان صنعت و معدن و تجارت پس از بررسی مدارک، از میان بیش از یک هزار داوطلب نامزدی، 35 نفر را برای هیات مدیره و 9 نفر را برای بازرسی تایید کرد که در نهایت، 7 نفر برای عضویت هیات مدیره و یک عضو بازرس انتخاب خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس حکم صریح قانون، عضویت افراد در هیات مدیره بیش از دو دوره متوالی و یا چهار دوره متناوب ممنوع است و انتخابات هر چهار سال یکبار برگزار می شود.
مدیر اجرایی اتحادیه ناشران تهران ادامه داد: نامزدها و رای دهندگان، همه اعضای اتحادیه هستند که شامل ناشران مکتوب و الکترونیک، کتاب‌فروشان، تولیدکنندگان کارت دعوت و پستال، توزیع‌کنندگان کتاب است، براساس آخرین آماری که در پایان ماه آذر داشته‌ایم، اتحادیه 1226 عضو دارد اما این رقم چندان دقیق نیست چرا که امکان تعطیلی برخی نهادها در این مدت وجود دارد و برخی از نامه‌های ما همین حالا هم برگشت خورده است.
وی بیان داشت: در نهایت تا سوم بهمن ماه و چهار روز پیش از انتخابات، باید فهرست واجدان شرایط را ارسال کنیم ولی باز هم طبق فهرست نهایی سازمان صنعت و معدن که در سامانه داخلی خود سازمان بر اساس پروانه کسب، تنظیم شده، واجدان شرایط حق رای خواهند داشت.
او درباره نحوه برگزاری انتخابات نیز گفت: این رای‌گیری، الکترونیکی است، از طرف خود سازمان صنعت، سیستم‌های رایانه‌ای با برنامه‌های داخلی ویژه‌ای به محل اتحادیه آورده می‌شود و رای‌دهندگان با مراجعه به اتحادیه رای می‌دهند، با ارسال رای آخرین نفر نتایج این انتخابات مشخص خواهد شد اما اعلام رسمی و ابلاغ آن بر عهده سازمان صنعت است.
رسولی توضیح داد: حد نصاب آرا برای انتخاب نامزدها باید یک سوم کل اعضا باشد و در صورت نرسیدن به حد نصاب، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود و در این حالت یک چهارم کل اعضای اتحادیه کافی خواهند بود.
وی درباره اعتراضات و انصراف‌ها نیز چنین توضیح داد: بر اساس قانون در صورت اعتراض هر یک از داوطلبان تا سه روز پس از انتخابات فرصت خواهند داشت که اعتراض خود را به شکل مکتوب ارائه کنند و نامزدهایی که قصد انصراف دارند باید شخصا به سازمان صنعت مراجعه کنند.
رسولی تصریح کرد: همه قوانین و برنامه‌های رای‌گیری بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است و ما در اتحادیه تنها مجری آن هستیم و هیچ دخالتی در روند اجرایی انتخابات نخواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران فعالیت خود را از سال (1958) 1337 هجری خورشیدی ذیل قانون نظام صنفی و آنگونه که اساسنامه آن بیان می دارد به منظور حفظ و حمایت از حقوق صنفی و انجام، ایجاد و تحکیم اصول همکاری بین افراد صنف، بهبود وضع پیشه و خدمات در ارتباط با رفاه مصرف­کنندگان و تسهیل روابط افراد صنفی با مؤسسات دولتی، خصوصی و اتحادیه­ای، آغاز کرده است.
بر اساس قانون نظام صنفی ایران، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با توجه به این که بیشتر از 1000 عضو دارد، هیأت مدیره­ای متشکل از 7 عضو دارد که جلسات آنها به صورت هفتگی برگزار می­شود و مصوبات آن‌ها در خصوص دستور کار صنف نشر به اجرا گذاشته می­شود؛ اعضای این هیأت مدیره از طریق انتخاباتی با قوانین معین، هر چهار سال یک­ بار از میان اعضای صنف انتخاب می­شوند.
ارسال به دوستان
منبع: ایرنا
برچسب ها: كتاب ، فرهنگ ، ناشران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: