khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 27
کد خبر: ۶۳۲۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
بزرگداشت آیین صدسالگی هنرستان موسیقی تهران از امشب با اجرای دوئت فلوت و پیانو آغاز می شود و ویژه برنامه های جشن اصلی جشن این رویداد، شامگاه پنجشنبه 27 دی ماه برگزار خواهد شد.
به گزارش «صبا»، به نقل از روابط عمومی مراسم جشن صد سالگی هنرستان موسیقی، نشست رسانه‌ای این مراسم صبح امروز، شنبه با حضور محمد اللهیاری (مدیرکل دفتر توسعه و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، احسان آقایی (دبیر جشن سی سالگی)، علی تقی پور (نویسنده کتاب صد سالگی)، پریسا زهتابیان و علیرضا ایلچی (مدیران کنونی دو هنرستان دخترانه و پسرانه موسیقی تهران) برگزار شد. 
مدیرکل دفتر توسعه و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست، گزارشی از روند فعالیت‌های آموزشی حوزه مدیریتی خود و برنامه‌ریزی چند ماهه برای برگزاری جشن صد سالگی هنرستان موسیقی تهران ارائه کرد.
اللهیاری خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این گرامیداشت صرفا برگزاری یک مراسم نیست بلکه درنظر داریم در زمینه گسترش فعالیت‌های هنرستان‌های مختلف حوزه موسیقی برنامه‌هایی را آغاز کنیم که امیدواریم این برنامه مقدمه خوبی برای توسعه یک جریان آموزشی در بخش هنر باشد. 
وی به موضوع اهداف برگزاری جشن صدسالگی هنرستان موسیقی برای افزایش دستمزد مدرسان و معلمان این مجموعه اشاره کرد و گفت: رویکرد ما در برگزاری جشن موضوع مهم «روند پژوهی» بوده که همین موضوع نشان دهنده ریل‌گذاری است که صرفا با هدف جشن برای جشن اتفاق نمی افتد. 
اللهیاری افزود: در این راه مکاتباتی با مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش داشته ایم و به این نکته اشاره داشتیم که از مجموع یک هزار و 109 نفری که در مجموع 40 هنرستان هنر مشغول به فعالیت هستند، تعدادی از همکاران، در حوزه دستمزدها و حق‌الزحمه‌ها رابطه استخدام اداری ندارند از این رو ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم که هرچه زودتر این مکاتبات نتیجه مثبتی داشته باشد و شاهد افزایش دستمزدها و دریافتی معلمان هنرستان‌ها باشیم.

* برنامه‌های مهم برای جشن صد سالگی
دبیر مراسم نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی هم در این نشست بیان کرد: در طول این هفته برنامه‌های مختلفی را برای جشن صد سالگی هنرستان موسیقی تدارک دیده‌ایم که امروز (22 دی) ساعت 20 دوئت فلوت و پیانو با هنرمندی فیروزه نوایی و لیلا رمضان آغازگر برنامه‌های ما خواهند بود. 
احسان آقایی افزود: روز 24 دی ماه نیز شاهد اجرای ارکسترهای ایرانی هنرستان موسیقی دختران و هنرستان موسیقی هستیم، در روز 27 دی ماه که شب اصلی جشن خواهد بود، ارکستر بادی تهران، گروه «نریمان» به سرپرستی علی پژوهشگر، دوئت سنتور و تمبک استادان سعید ثابت و محمد اسماعیلی و ارکستر مشترکی از هنرستان‌های دختران و در قالب یک ارکستر سمفونیک به اجرای برنامه می‌پردازند و این ارکستر در آینده نیز مورد حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد قرار خواهند گرفت که بتوانند برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان اجرا کنند. 
وی رونمایی از تمبر هنرستان موسیقی با یادمان استادان حسین هلوی و غریب گرکانی از مدیران هنرستان موسیقی و رونمایی از کتاب صد سالگی هنرستان را از جمله بخش‌های مختلف برنامه جشن اصلی این رویداد برشمرد و گفت: در بخش قدردانی، سه بخش داریم که در بخش نسل قدیمی هنرجویان هنرستان از داود جعرفی امید، امیر اشرف آریانپور و رحمت افشار به‌عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر می‌شود، در بخش مدیران هنرستان هم از غلامحسین فخیمی‌کیا، پروین‌دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی تجلیل می‌شود، در بخش قدردانی از معلمان قدیمی هنرستان نیز مراسم نکوداشتی برای استاد محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، استاد رحمت افشار نوازنده ساز کلارینت و استاد مینا افتاده مدرس موسیقی برگزار می‌شود.

* رونمایی از کتاب و مستند
دبیر جشن صدسالگی هنرستان موسیقی با اشاره به اینکه انتشار کتاب هنرستان و تولید فیلم مستند صد سالگی هنرستان موسیقی دو فرزند خجسته این رویداد هستند، توضیح داد: ما برای تولید این فیلم تاکنون با 43 نفر از هنرجویان ادوار مختلف هنرستان مصاحبه کردیم که به احتمال زیاد این تعداد به 100 نفر نیز می‌رسد. این فیلم به‌زودی کارهای مربوط به تدوین را به پایان می‌رساند و بنا داریم در صورت آماده‌سازی همه مراحل آن در گروه هنر و تجربه اکران کنیم و معتقدم این فیلم مستند دربرگیرنده گفتگوهای جذابی است که می‌تواند بیانگر تاریخ موسیقی کشورمان باشد.
آقایی درباره برخی از مسائلی که چندی پیش درباره انحلال مرکزآموزش علمی کاربردی شماره 11 از سوی فارغ‌التحصیلان هنرستان موسیقی مطرح شده بود، توضیح داد: هنرستان موسیقی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب عنوان «هنرستان عالی موسیقی» فعالیت داشت و فارغ‌التحصیلان مقطع دیپلم این مجموعه تا مقطع کارشناسی نیز در هنرستان حضور پیدا می‌کردند اما بعد از پیروزی انقلاب ماجرا فرق کرد و طبق قانون هنرستان موسیقی، نمی‌توانست چنین رویکردی را ادامه دهد. 
وی افزود: وقتی هم ماجرای کنکور به میان آمد هنرجویان موسیقی باید در کنکور شرکت می‌کردند اما در جریان این رقابت، همین هنرمندان با وجود برخورداری از ارزش‌های بسیار در حوزه تکنیکال، در دروس علوم پایه ضعیف بودند و همین موضوع مانع اصلی ورود آنها مراکز آموزش عالی می‌شد، از این رو تصمیم گرفته شد در قالب دوره‌های علمی کاربردی، دوره‌های عالی برگزار شود که به نوعی فارغ‌التحصیلان مقطع دیپلم، وارد دوره عالی شوند. آقایی تصریح کرد: اما از یک دوره‌ای سیاست نادرست درآمدزایی با عنوان دوره پودمانی وارد دانشگاه علمی کاربردی شد که از همان موقع فارغ‌التحصیلان نیز دچار مشکل شدند و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک تلاش‌هایی صورت گیرد که امتیاز بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود تا از همان فضا به فکر توسعه مرکز باشیم.

* کتاب صد سالگی
مولف کتاب صد سالگی هنرستان موسیقی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: در این کتاب سعی شده روند آموزشی هنرستان موسیقی از بدو تاسیس تاکنون مورد توجه قرار گیرد، در این راه با افراد زیادی در حوزه‌های مختلف مصاحبه و پژوهش انجام گرفته و تلاش کردیم ضمن نگاهی به فعالیت‌های مختلف مدیران هنرستان موسیقی به همراه بیوگرافی کاملی از آن‌ها به نقش و تاثیر آنها در دوره‌های مختلف آموزشی بپردازیم.
علی تقی‌پور افزود: البته آنچه که در کتاب اول پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد نگاهی به فعالیت‌های هنرستان از بدو تاسیس تا سال 1359 است و این در حالی است که روند فعالیت‌های این مجموعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مورد کنکاش دقیقی قرار گرفته که در قالب یک جلد مجزا منتشر خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اشاره به اختلافات درون سازمانی در تاریخ هنرستان موسیقی تهران نیز یادآور شد: مشکلات و اختلافات سلیقه ای که همیشه بوده و هست، من به چند دلیل سراغ این حواشی نرفتم؛ یک اینکه هیچ سند درست و موثقی در این باره وجود ندارد و نکته بعدی هم اینکه در این کتاب قرار شده به بخش های آموزشی و تالیف و تاریخ اتفاقات هنری و آموزشی اشاره شود و از همه مهم تر، خودم را در حدی نمی دیدم که بخواهم درباره این ماجراها اظهارنظر کنم و قضاوتی در میان باشد. 
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: