khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 26
کد خبر: ۶۳۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
اولین جایزه کتاب گمانه‌زن فارسی، فینالیست‌های خود را شناخت.
كتاب
به گزارش «صبا»، فهرست نهایی اولین دوره جایزه رمان گمانه‌زن نوفه منتشر شد و 5 نویسنده به مرحله نهایی این رقابت در بخش بزرگسال راه یافتند.
لاله زارع با «بی‌تابوت» از نشر هیلا، بهزاد قدیمی با «خدمات دستگاه هیولاساز دمشقی» و محمدرضا ایدرم با «ما و را: سلسله جنایات بین کهکشانی» از نشر پیدایش و رامبد خانلری با «سورمه‌سرا» و ضحی کاظمی با «کاج زدگی» از نشر بان، راه یافتگان به مرحله نهایی این جایزه هستند.
آثار منتخب در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی خلق شده‌اند.
داوری بخش بزرگسال این جایزه بر عهده کمیته‌ پنجاه نفره‌ای متشکل از مترجمین آثار ژانری، نویسندگان، طراحان کمیک، کارشناسان سینمای ژانری، پژوهشگران، هواداران و خبرنگاران این حوزه است و بررسی کارشناسی این آثار با همکاری برنامه فیدیبو و به صورت دیجیتالی در محیط این کتاب‌خوان انجام می‌شود.
پیش از این فینالیست‌های بخش رمان گمانه‌زن نوجوان نیز که پیش‌تر با این عناوین، مهدی رجبی با «بردیا و گولاخ‌ها» و حمیدرضا شاه‌آبادی با «قبرستان عمودی» از نشر افق، سید جواد رهنما با «خرسی که چپق می‌کشید» و تینا جمالی با «معجون سحرآمیز در کارخانه متروک» از نشر هوپا و بیتا حسینی با «کارن و پنج شهر اسرارآمیز» از نشر کتاب چرخ و فلک، معرفی شده بودند.
داوری نهایی بخش کتاب گمانه‌زن نوجوان بر عهده رضا علیزاده (مترجم آثار گمانه‌زن)، طاهره ایبد (نویسنده کودک و نوجوان)، محمد کاظم اخوان (نویسنده مجموعه قصه‌های تا به تا) و فرزاد خلیلیان (فعال ادبی حوزه ژانری و منتقد کمیک) است.
ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است، این عنوان توصیف کننده تمامی سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت، زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند).
رابرت هاین‌لاین، نویسنده مشهور علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال 1941 خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان رئال پایبند نیستند و تخیل را هسته مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم «ادبیات ژانری» شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.
با رونمایی از پوستر اولین دوره‌‌ جایزه ادبی نوفه، کتاب گمانه‌زن، اعلام شد، مراسم پایانی چهارم بهمن‌ماه امسال در تهران به میزبانی نشر پیدایش برگزار می‌شود و برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن در سه بخش رمان گمانه‌زن بزرگسال، رمان گمانه‌زن نوجوان و بخش فصل اول (ویژه آثار منتشر نشده) معرفی خواهند شد.
ارسال به دوستان
برچسب ها: كتاب ، فرهنگ ، نوفه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: