khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 26
کد خبر: ۶۳۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
هفتادوششــمین مراســم اعطــای جوایــز ســینمایی و تلویزیونــی گلدن گلــوب برگــزار شــد و برگزیــدگان بخش هــای مختلــف آن اعــام شــدند.
به گزارش  «صبا»، هفتادوششــمین مراســم اعطــای جوایــز ســینمایی و تلویزیونــی گلدن گلــوب برگــزار شــد و برگزیــدگان بخش هــای مختلــف آن اعــام شــدند. در ایــن گــزارش نگاهــی ریزبینانه تــر بــه نامزد  ها و برندگان این مراســم و ســابقه آن ها داشــتیم که در ادامــه می خوانید.

بهترین فیلم درام 

از میان نامزد  های این بخش یعنی فیلم هایی چون «پلنگ سیاه»، «کلنزمن سیاه»، «راپسودی بوهمی»، «اگر خیابان بیل  می توانست حرف بزند» و «ستاره ای متولد شده است»؛ فیلم «راپسودی بوهمی» توانست جایزه بهترین فیلم درام را از آن خود کند. «راپسودی بوهمی» یا حماســه کولی یک فیلم آمریکایی در سبک زندگینامه ای به کارگردانی برایان سینگر و دکســتر فلچر و نویسندگی آنتونی مک کارتن است. فیلم  که برای مرکوری و گروه کوئین رخ داد ۹۰ تا اوایل دهه۷۰ حوادثی را در طی سال های را به تصویر می کشد. غیر از ملک، مایک مایرز، جوزف مازلو، بن هاردی، جوزف مازلو، تام هولندر و گیلیام لی نیز در فیلم ایفای نقش کرده اند. برایان می و راجر تیلور که دو نفر از اعضای گروه کوئین بودند در ساخت فیلم و به خصوص سکانس های مربوط به اجرای کنسرت با سازندگان فیلم همکاری کرده اند. موضوع ساخت این فیلم، نخستین  مطرح شد. در آن زمان از ساشا بارون کوهن به عنوان گزینه اصلی ۲۰۱۰بار در سال برای بازی در نقش مرکوری نام برده می شد اما پروژه به سرانجام نرسید و پرونده ساخت فیلم برای مدتی بسته شد. ســاخت فیلم به خاطر اختاف تهیه کنندگان با کوهن تا  عقب افتاد و بعد از آن هم شرایط برای ساخت با بازیگری دیگر فراهم نشد ۲۰۱۳سال رسانه ها خبر از آغاز مراحل پیش تولید فیلم دادند. در نوامبر ۲۰۱۶ تا این که در سال همین سال، رامی ملک برای بازی در نقش فردی مرکوری انتخاب شد. فیلمبرداری ، کارگردان فیلم یعنی برایان ۲۰۱۷ در لندن آغاز شد. در دســامبر۲۰۱۷از سپتامبر سینگر، به علت چندین بار غیبت و نبودن در ســر صحنه و همچنین درگیر شدن با بازیگرها و به ویژه رامی ملک از پروژه اخراج شد و دکستر فلچر برای تکمیل کردن فیلم به عنوان کارگردان به پروژه پیوست.
بهترین فیلم کمدی یا موزیکال

 نامزدهای این بخش «آســیایی های خرپول»، «محبوب»، «کتاب سبز»، «بازگشت مری پاپینز»، «معاون» بودند که فیلم «کتاب ســبز» برنده این میدان شد. «کتاب سبز» یک فیلم در ســبک کمدی-درام به کارگردانی پیتر فارلی است، این فیلم تور  پیانیست کاسیک و جاز آمریکایی-جامائیکایی، دان شرلی به همراه بانسری ۱۹۶۰ اهل نیویورک به نام تونی لیپ که راننده و محافظ او بود را در جنوب آمریکا به تصویر می کشــد. نمایش جهانی فیلم با پخش آن در جشــنواره بین المللی فیلم تورنتو در  آغاز شد که فیلم را برنده جایزه انتخاب مردم کرد. فیلم نقدهای مثبتی ۲۰۱۸سپتامبر دریافت کرده که در آن ها بازی علی و مورتنسن مورد ستایش قرار گرفته اند.

 بهترین کارگردانی

 در رقابت میان بردلی کوپر، آلفونســو کوارون، پیتر فارلی، اســپایک و آدام مک کی، آلفونسو کوارون برای کارگردانی فیلم «روما» پیروز شد. «روما» یک فیلم سیاه وسفید  است. ۲۰۱۸در ژانر درام به نویسندگی و کارگردانی آلفونسو کوارون و محصول سال کوارون عاوه بر نویســندگی و کارگردانــی؛ تهیه کننده فیلم، فیلمبــردار و یکی از تدوینگران فیلم نیز بوده است. یالیتزا آپاریسیو، مارینا دتاویر، مارکو گراف و دنیا دمسا ازجمله بازیگران فیلم هستند. کوارون این فیلم را با الهام از دوران کودکی خود ساخته  میادی و در منطقه ای از مکزیکوسیتی تحت ۷۰ است. داســتان فیلم در اوایل دهه عنوان کلونیارما که به صورت مختصر رما نامیده می شود؛ رخ می دهد. «رما» نخستین بار در هفتادوپنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز به روی پرده رفت و موفق شد جایزه شیر طایی را کسب کند. از آن جایی که نت فلیکس؛ محصولات خود را به صورت آناین ارائه می دهد؛ فیلم اکران گسترده نداشت و فقط برای این که واجد شرایط برای شرکت در مراســم هایی همچون اسکار شود؛ به صورت محدود در مکزیک به روی پرده رفت. «روما» با تحسین گسترده و جهانی منتقدان همراه بود و در زمینه های کارگردانی، فیلمنامه، تیم بازیگری، فیلمبرداری و تدوین ستایش شد.  

بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم درام 

رامی سعید ملک هنرپیشه مصری-آمریکایی توانســت در این بخش از بردلی کوپر، ویلم دفو، لوکاس هجز و جان دیوید واشــنگتن پیشی بگیرد و به سبب بازی در فیلم  در سریال «آقای ۲۰۱۵«راپسودی بوهمی» این جایزه را از آن خود کند. ملک در سال ربات» بازی کرد. او در این سریال در نقش یک هکر و مهندس امنیت رایانه به نام الیوت آلدرسون ظاهر شد که از اختال افسردگی اساسی و اختال اضطراب اجتماعی رنج می برد. هم سریال و هم بازی ملک با تحسین گسترده منتقدان و تماشاگران همراه شــد. ملک برای بازی در این ســریال، نامزد جوایزی همچون گلدن گلوب، انجمن ، موفق شــد برای بازی در فصل ۲۰۱۶ بازیگران فیلم و جایزه ســتایت شد. در سال دوم ســریال «آقای ربات»، جایزه امی ســاعات پربیننده برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در مجموعه تلویزیونی درام را به دســت بیاورد که موفقیتی بزرگ محسوب ، ملک در فیلم «پاپیونو» در نقش لوئیس دگا ظاهر شد. فیلم با ۲۰۱۷ می شد. اما سال ، ملک در فیلم «راپسودی بوهمی»، ۲۰۱۸واکنش متوسط منتقدان همراه بود. سال در نقش خواننده معروف گروه کوئین یعنی فردی مرکوری ظاهر شد. فیلم نقدهای متوسطی دریافت کرد اما بازی ملک در نقش مرکوری به طور گسترده توسط منتقدان میلیون دلار، ۷۰۰و تماشاگران ســتوده شــد. این فیلم همچنین با فروش بیش از موفق ترین فیلم ملک در گیشه محسوب می شــود. ملک برای بازی در این فیلم، در هفتادوششمین مراسم گلدن گلوب برنده بهترین بازیگر مرد درام شد. 

بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم درام

 اما در این بخش گلن  کلوز با ایفای نقش در فیلم «همسر»، لیدی گاگا، نیکول کیدمن، ملیسا مک کارتی، روزاموند پایک را که همگی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن بودند، پشت سر گذاشت و از آن ها پیشی گرفت. «همسر» فیلمی درام به کارگردانی بیورن رونگه و نویسندگی جین اندرسن است. این فیلم اقتباسی است از رمان همسر اثر مگ ولیتســر. از بازیگران آن می توان به گلن کلوز، جاناتان پرایس و کریستین اسلیتر اشــاره کرد. این فیلم زنی را به تصویر درمی آورد که زندگی اش را هنگام سفر با شــوهر خودشیفته اش به اســتکهلم برای دریافت جایزه نوبل ادبیات، بازنگری می کند. این فیلم به خصوص بازی گلن کلوز همواره توسط منتقدان تحسین شده است. 

بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم کمدی یا موزیکال 

کریستین بیل برای بازی در فیلم کمدی موزیکال «معاون» جایزه این بخش را از آن خود کرد، فیلم سینمایی «معاون» ساخته آدام مک کی است بیل در سه گانه «بتمن» نولان، در نقش بروس وین بتمن بازی کرد که تحسین منتقدان را نیز در پی داشت. او با بازی در فیلم «مبارز»، توانست جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل ، با بازی در فیلم «حقه بازی آمریکایی» توانست ۲۰۱۳مرد را به دست بیاورد. در سال دومین نامزدی اسکار و اولین نامزدی اسکار برای نقش اول را به دست آورد. او همچنین  برای بازی در فیلم «معاون» توانست جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر ۲۰۱۹در سال مرد فیلم کمدی یا موزیکال را به دست آورد.


بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم کمدی یا موزیکال 

امیلی بانت با فیلم «بازگشت مری پاپینز»، اولیویا کولمن با فیلم «محبوب»، السی فیشر با فیلم «کاس هشتم»، شــارلیز ترون با اثر «تالی» و کنســتانس وو با فیلم «آسیایی های خرپول» در این بخش از رقابت حضور داشتند که درنهایت اولیویا کولمن هنرپیشه و کمدین اهل انگلستان این جایزه را با خود به خانه برد. اولیویا کولمن در فیلم «محبوب» کار تازه و درباری یورگوس لانتیموس فیلمساز یونانی نقش «ملکه آن»، حاکم لرزان و بیمار قرن نوزدهم بریتانیا را به قدری خوب بازی کرده که حتی راشل وایز و اما استون دو بازیگر تحسین شده نقش  های دوم این فیلم را هم تحت الشعاع خود قرار داده است. 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد 

ماهرشالا علی با بازی بی بدیل خود در فیلم «کتاب سبز» رقبایش را از دور خارج کرد  میادی تاکنون مشغول ۲۰۰۱و توانست جایزه این بخش را از آن خود کند. او از سال فعالیت است. از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که او در آن نقش داشته  است می توان »، «غارتگران»، «مکانی آن سوی کاج ها» ۴۴۰۰به «مورد عجیب بنجامین باتن»، « و سریال تلویزیونی «خانه پوشالی» اشاره کرد. او در هشتادونهمین دوره جوایز اسکار برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «مهتاب» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. ماهرشالا علی نخستین بازیگر مسلمان سیاه پوستی است که جایزه  به دین اسام ۱۹۹۹اسکار را برده است. ماهرشالا علی ابتدا مسیحی بود ولی در سال روی آورد.

 بهترین بازیگر نقش مکمل زن

 رجینا کینگ برای ایفای نقش در فیلم «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند» جایزه این بخش را از آن خود کرد. «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند» فیلمی رمانتیک به نویســندگی و کارگردانی بری جنکینز بوده این فیلم اقتباسی است از رمان جیمز بالدوین با عنوان «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند»، از بازیگران این فیلم می توان به رجینا کینگ، اد اســکرین، امیلی ریوس، مایکل بیچ، آنجانو الیس، فین ویتراک، دیه گو لونا، پدرو پاسکال و دیو فرانکو اشاره کرد. بهترین فیلم خارجی در این بخش فیلم هــای «کفرناحوم» از لبنــان، «دختر» از بلژیــک، «هرگز روی برنگردان» از آلمان، «روما» از «مکزیک»، «دزدان فروشگاه» از «ژاپن» کاندیدا بودند و «روما» از کشور مکزیک بهترین فیلم خارجی شد. آلفونسو کواران؛ کارگردان مکزیکی فیلم هایی چون «و مادرت همچنین» و «جاذبه» این بار با فیلم «روما» به درخشش رسید. «روما» بهترین فیلم او تاکنون است؛ اثری مهیج، جذاب و فیلمی با داستانی غنی و شخصی که به طرز هنرمندانه ای به صورت سیاه وسفید فیلمبرداری شده است. فیلم داستان کلوئه زن جوانی با زبان محلی مکزیکی را روایت می کند که در نقش خدمتکار برای خانواده  بالاتر از طبقه متوسط در مکزیکوسیتی کار می کند.
بهترین انیمیشن »، «جزیره سگ ها»، «میرای» و ۲ از میان نامزد  های این بخش یعنی «شگفت انگیزان «رالف اینترنت را خراب می کند»، «مرد عنکبوتی، به درون دنیای عنکبوتی» پیشتاز شد و جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود کرد.


بهترین فیلمنامه 

نامزد  های این بخش به این ترتیب بود؛ آلفونسو کوارون برای «روما»، دبورا دیویس و تونی مک نامارا برای «محبوب»، بری جنکینز برای «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند»، آدام مک کی برای «معاون» و پیتر فارلی، نیــک واله لونگا، برایان کوری برای نگارش فیلم «کتاب سبز». اما درنهایت پیتر فارلی، نیک واله لونگا و برایان کوری برای نگارش فیلمنامه اثر «کتاب سبز» جایزه این بخش را از آن خود کردند.

گروه سینما

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: