khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۶۲۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
گویا اهالی فرهنگ و هنر از شر سلاطین امروزی در امان نماندند! شخصی که رئیس پلیس تهران ارزش مالی پرونده او را 1700 میلیارد تومان عنوان کرده است.
به گزارش  «صبا»،شاید از اواخر سال گذشته که اخباری مبنی بر کمبود و گرانی کاغذ در رسانه ها منتشر شد، باید منتظر دستگیری سلطان کاغذ می ماندیم. این موضوع دور از ذهن نبود زیرا زمانی که ما در حوزه های مختلف اقتصادی و سودآور صاحب سلطان شده ایم، در حوزه کاغذ که محل بحث های مختلف است نیز این امکان وجود داشته است. در این گزارش مروری کوتاه به این موضوع داریم.

 تیم 16 نفره دستیگر شد


 پایگاه خبری پلیس به نقل از سردار حسین رحیمی؛ رئیس پلیس پایتخت، عنوان کرده است: از مدت ها قبل همکاران من از فعالیت افرادی که اقدام این افراد بخشی از این کاغذها را با قیمت آزاد به فروش رسانده بودند، همچنین بخشی دیگر از ارز دولتی که برای واردات کاغذ دریافت کرده بودند صرف امور دیگر کرده یا قیمت ارز آزاد در بازار به فروش رســانده بودند، به ایجاد اخلال در بازار کاغذ و احتکار آن کرده بودند، مطلع شدند و رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند. او با اشاره به پیگیری های نیروی انتظامی در این زمینه افزوده است: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و پیگیری این پرونده موفق شــدند اعضای این باند را شناسایی و  3۰ هزار نفره که بالغ بر ۱6پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیات ضربتی، گروهی تن کاغذ را با ارز دولتی وارد کشور کرده و آن را احتکار کرده بودند، دستگیر کردند. رحیمی با اشاره به حضور سرکرده اصلی باند در میان افراد دستگیر شده، توضیح داد: این افراد بخشی از این کاغذها را با قیمت آزاد به فروش رسانده بودند، همچنین بخشی دیگر از ارز دولتی که برای واردات کاغذ دریافت کرده بودند صرف امور دیگر کرده و یا با قیمت ارز آزاد در بازار به فروش رسانده بودند.  رئیس پلیس پایتخت با اعلام این که ارزش اولیه این پرونده بالغ بر یک هزارو 700  میلیارد تومان برآورد شده، گفته است که تحقیقات پلیس در این خصوص ادامه دارد.

مروری بر آمار

 دستگیری سلطان کاغذ که در بازار نشر اخلال ایجاد کرده بود را می توان یکی از خبرهای خوب برای اهالی فرهنگ و نشر دانست، اما اطلاعاتی در خبر رئیس پلیس پایتخت اعلام شده است که برخی از کارشناسان حوزه کاغذ و اهالی فرهنگ از آن اظهار شگفتی می کنند.  
 طبق آمار منتشر شده نیاز کاغذ کل کشور حدود 400 هزار تن است که شامل انواع کاغذها بوده و توسط تجار و واردکنندگان متعددی وارد کشور می شود. با این اوصاف، اگر نرخ ارز دولتی چهارهزارو 200 تومانی و فردی که به عنوان سلطان کاغذ شناخته شده است حدود 30 هزار تن کاغذ  به کشور وارد کرده است که اگر با ارز چهار هزار و 200 تومانی آن را به کشور داخل کرده باشد حدود 102 میلیارد تومان ارزش آن محاسبه می شود، نرخ کاغذ را هم لحاظ کنیم،به نظر می آید مبلغ هزار و 700 میلیارد رقم دور از ذهنی باشد.

ابهام در نوع کاغذ

اگرچه نوع کاغذی که با ارز دولتی به کشور وارد شده است، مشخص نیست اما در خبرها اعلام شده اســت که این کاغذها با ارز دولتی وارد شده است. ارز دولتی نیز فقط به کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه اختصاص پیدا می کند؛ یعنی کاغذی که مورد نیاز حوزه فرهنگ و مطبوعات است. 

بخشنامه گمرکات اجرایی تصریح کرد که صرفا واردات کاغذهای گلاسه با شماره تعرفه گمرکی 48101300 لغایت 48103500 با وزن کمتر از 250 گرم در هر مترمربع که کاربرد در چاپ کتاب و مطبوعات دارد مشمول پرداخت مالیات و عوارض نیست و این معافیت قابل تسري به عرضه و واردات انواع کاغذ گلاسه که مطابق استاندارد جهاني  (iso)  با وزن 250 گرم یا بیشتر  در هر مترمربع که مقوا تلقي مي  شود، نخواهد شد.

 البته هویت و عنوان فرد خاطی هنوز اعلام نشده است و اتهامات وی در دست بررسی اســت. در این زمینه آمار و ارقام مختلفی طی ماه های اخیر درباره فهرست واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی منتشر شد و به نظر می رسد سلطان کاغذ یکی از همان افراد باشد. 

لزوم شفاف سازی 

در این زمینه پیگیری های انجام شده مبنی بر گفت وگو با رئیس انجمن، درخصوص برخی افراد که در پوشش شرکت های بین المللی اقدام به فعالیت می کنند و به واسطه سال ها فعالیت در یک حوزه توانسته اند رویین تن شوند و نیز واردکنندگان کاغذ و مقوا، رئیس اتحادیه کاغذفروشان و رئیس کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بی نتیجه باقی ماند و منوط به کسب اطلاعات بیشتر از سوی نیروی انتظامی شد که امیدواریم به زودی به شکل شفاف و صریح بیان شود. به نظر می رسد در این میان باید واردات هر کالایی با ارز دولتی زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی انجام شود و ملاک و معیار هر شرکت و فرد اعم از حقیقی و حقوقی پرونده و پرداخت های مالیاتی باشد. همچنین اعتبار هر فرد مالیات پرداختی او باشد و این باید در پرداخت وام، تسهیلات، ارز دولتی و هرگونه یارانه ملاک باشد تا جلوی بسیاری از این فسادها گرفته شود. در کنار این موضوع دسترسی به ارز دولتی نیز موضوعی مهم و جدی است که عموما ملاک مشخص و شفافی برای دریافت آن وجود ندارد. برخی افراد در پوشش شرکت های بین المللی اقدام به فعالیت می کنند و به واسطه سال ها فعالیت در یک حوزه توانسته اند رویین تن شوند، نامشان در ابتدای فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی قرار داشته باشد و از هر گزندی در بازرسی و حسابرسی در امان باشند و در مقابل شرکت های خرد و کوچک تحت شدیدترین بازرسی ها فعالیت کنند؛ موضوعی جدی که امید می رود از سرمنشأ با آن برخورد شود.

ایبنا
ارسال به دوستان
برچسب ها: کاغذ ، سلطان کاغذ ، قاچاق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: