khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۶۲۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
سیدعباس حسینی نیک:
نشست «بررسی راهکارها و برنامه های مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب دانشگاهی» با حضور اعضای انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی برگزار شد
به گزارش «صبا»،سیدعباس حسینی نیک؛ مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی، عنوان کرد: حفظ و رعایت حقوق نشر در حوزه کتاب دانشگاهی منجر به توسعه علمی کشور خواهد شد. زمانی که حقوق نشر رعایت می شود درواقع از پدیدآورندگان شامل نویسندگان، مترجمان و هنرمندان و ناشرانی که در حوزه انتشار کتاب دانشگاهی سرمایه گذاری می کنند، نیز حمایت خواهد شد. 

او افزود: اگر این حقوق نقض شود، همه ارکان حقوق نشر لطمه می بیند و عملا کسانی که باید با دانش ، خلاقیت و هنر خود آثار علمی جدید خلق کنند بی انگیزه می شوند، ناشران قادر به سرمایه گذاری نیستند و آینده این کار جز فلج شدن بدنه نشر، نتیجه ای نخواهد داشت. 

حسینی نیک با بیان این که رعایت حقوق نشر و مقابله و مبارزه با تکثیرهای غیرقانونی در حوزه کتاب دانشگاهی اهمیت بسیار بالایی نسبت به بقیه بخش های فرهنگی دارد، گفت: استمرار این کار به تولید علم لطمه می زند، همچنین مخاطبان، خوانندگان کتاب های دانشگاهی تقریبا مشخص هستند و این کتاب ها عموما در مراکز دانشگاهی یا علمی نقض حقوق می شوند؛ به طوری که توسط افرادی در دانشگاه ها، اقدام به تکثیر غیرقانونی کتاب می شود.

 او با اشاره به دلایل بروز این موضوع، توضیح داد: عدم آشنایی استادان و دانشجویان با مبانی حقوق نشر یکی از دلایل آن است؛ به طوری که برخی افراد اطلاعاتی در این حوزه ندارند و فکر می کنند اگر کتابی را تکثیر کردند، مشکلی ایجاد نمی کند و یک کار علمی و عام المنفعه است. 

مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی تاکید کرد: در برخی از گروه های اینترنتی و فضای مجازی نیز برخی اشخاص با انگیزه های  ی اف کتاب ها را قرار می دهند که در اصل خیانت در حق پدیدآورندگان و ناشران است و موجب توقف تولیدات فرهنگی و خیرخواهانه فایل پی د علمی خواهد شد. 
او با بیان این که مهم ترین عامل این موضوع عدم آگاهی اصحاب علم نسبت به موضوع رعایت حقوق نشر است، یادآور شد: ما برای این پدیده ناهنجار در حوزه کتاب دانشگاهی سه جلسه با حضور اعضا برگزار و راهکارها و اقدامات پیش رو در بخش دولتی، دانشگاه ها، ناشران، کتاب فروشان و موزعان را بررسی کردیم و در نشست هفته آینده دستاوردهای نشست را بیان خواهیم کرد. 
برنامه برای مقابله با تکثیرغیرقانونی کتاب دانشگاهی مصوب شده است که در این جلسه با حضور اعضای انجمن ۳۵ حسینی نیک افزود: حدود ناشران دانشگاهی و خبرنگاران حوزه فرهنگ این برنامه ها اعلام عمومی می شود. در ساختمان انجمن ۱۷ تا ۱۵ نشست «بررسی راهکارها و برنامه های مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب دانشگاهی» دوشنبه سوم دی ماه از ساعت فرهنگی ناشران دانشگاهی برگزار خواهد شد. 

ایبنا
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: