khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۶۲۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
از ابتدای مبارزه جدی با قاچاق کتاب، تا حالا ۱۹ مرکز و انبار غیرمجاز عرضه کتاب قاچاق پلمب و تعطیل شده است.
به گزارش «صبا»، طی مدت کوتاهی که از مبارزه جدی با قاچاق کتاب و رویکرد ضربتی با پلمب انبارهای غیرمجاز می‌گذرد، حرف و حدیث‌های زیادی به‌طور رسمی و غیررسمی مطرح شده و می‌شود.  برخی از اعضای قدیمی اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، و کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مؤلفان و مترجمان این اتحادیه به‌طور مستقیم درگیر این پرونده هستند و همراه با پلیس به انبارهای غیرمجاز کتاب رفت‌وآمد می‌کنند.

یکی از سوالاتی که با شروع این مبارزه مطرح کرده‌ایم، این است که ناشران و صاحبان آثار مدت‌هاست از قاچاق کتاب گلایه می‌کردند اما چرا این مبارزه به‌طور ناگهانی آغاز شد. پاسخی که تا به حال به این پرسش داده شده این است که دغدغه شکل‌گیری این مبارزه و وارد شدن به فاز عملی آن چند سالی است که وجود داشته اما همگرایی نیروهای عمل‌کننده به‌تازگی صورت گرفته است. به هر حال، قرار است تا چندی دیگر، شرایطی فراهم شود که خبرنگاران و اصحاب رسانه به پاسخ پرسش‌های خود در این باره و دیگر موارد مرتبط برسند.

تا این‌جای کار، ۱۹مرکز توزیع کتاب غیرمجاز تعطیل یا پلمب شده است. نکته مهم این است که همه این ۱۹محل یا مرکز، انبار نیستند بلکه تلفیقی از انبار و کتاب‌فروشی‌ هستند. البته عمده این مراکز، انبار هستند تا کتاب‌فروشی.

روال کلی کار در مبارزه جدی و ضربتی اخیر به این ترتیب است که ابتدا ناشران، توزیع‌کنندگان یا سایر مولفان و مترجمان، محل انبارهای قاچاق را به اطلاع اتحادیه ناشران می‌رسانند. سپس اتحادیه موردنظر با پلیس امنیت هماهنگی به عمل آورده تا حکم قضایی گرفته شود. سپس کارشناسان اتحادیه ناشران با پلیس امنیت، برای کشف و ضبط انبار یا مرکز مورد نظر همکاری می‌کنند و پس از پلمب مکان مورد نظر، کتاب‌های قاچاق به یک انبار منتقل می‌شوند. مرحله بعدی هم فهرست و آماربرداری از کتاب‌های قاچاق است.

پس از انجام این مراحل، از مترجمان،‌ مولفان و ناشران برای ثبت شکایت و دادن وکالت به وکیل اتحادیه ناشران دعوت می‌شود. به این ترتیب وکیل مورد نظر در دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیری پرونده را آغاز می‌کند. متهمان هم پس از ورود به چرخه بررسی‌های دادگاه، تفهیم اتهام می‌شوند و تا زمان برگزاری جلسه رسمی دادگاه با قید وثیقه آزاد می‌شوند.

در حال حاضر، متهمانی که پس از پلمب ۱۹مرکز غیرمجاز توزیع کتاب معرفی شدند، با قید وثیقه آزادندو در انتظار برگزاری جلسه دادگاه هستند و نکته مهمی که اعضای اتحادیه ناشران به آن انتقاد دارند، این است که هنوز دستفروش‌ها در سطح شهرها فعالیت دارند و کتاب قاچاق می‌فروشند.

یکی از اعضای اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان، درباره اتفاقات اخیری که در مبارزه با قاچاق کتاب افتاده، گفت: ما سه سازمان و ارگان مهم فرهنگی در کشور داریم که در این باره دخیل هستند؛ سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

او افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف این ارگان‌ها اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی است. این سه ارگان می‌توانند هماهنگ باهم و با همکاری اتحادیه ناشران در زمینه کتاب‌های غیرمجاز و قاچاق، فرهنگ‌سازی کنند تا مردم کتاب‌های غیرقانونی را نخرند و اطلاع‌رسانی هم بکنند که دستفروش‌ها و مراکز غیرمعتبر کدام هستند تا مردم از آن‌ها خرید نکنند. این ارگان‌ها می‌توانند مردم را به سمت کتاب‌فروشی‌های معتبر سراسر کشور راهنمایی کنند.

این ناشر ادامه داد: کتاب‌فروشی‌هایی که از اتحادیه مجوز دارند، یک‌سری مراحل قانونی را طی کرده و قانونمند کار می‌کنند. آن‌ها جواز کسب و گواهی عدم سوءپیشینه گرفته‌اند و خلاصه مراحلی را طی کرده‌اند تا فعالیت قانونی داشته باشند. طبیعتا کتاب‌فروشی که قانونمند کار می‌کند، کتاب قاچاق نمی‌فروشد. نتیجه‌گیری حرف این است که این سه ارگان می‌توانند مردم را آگاه کنند. چون یکی از مشکلات خریداری کتاب‌های قاچاق این است که مردم فریب دستفروش‌ها را می‌خورند که فلان کتاب، سانسورنشده و نسخه کامل است. در حالی که اصلا چنین چیزی نیست و کتاب سانسورشده و نشده نداریم چون قاچاقچیان کتاب، همان کتاب‌هایی را که وزارت ارشاد مجوز داده، به‌صورت غیرمجاز کپی کرده و می‌فروشند.

 مهر
ارسال به دوستان
برچسب ها: کتاب ، قاچاق کتاب ، ناشران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: