khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۶۱۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از ثبت سه اثر تاریخی این استان در شورای ثبت و حریم در فهرست آثار ملی کشور خبرداد
میراث فرهنگی
به گزارش «صبا»، محسن شیخ الاسلامی گفت: کاروانسرای شاه عباسی و کارخانه سیمان در شهرستان ری و همچنین عمارت و سر درهای (با قدمت قاجاری)واقع در ضلع شمالی و شرقی پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی آثاری است که در کمیته فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
کاروانسرای شاه‌عباسی در جنوب غربی میدان حضرت عبدالعظیم شهر ری و روبه‌روی مسجد خاتم‌النبیین با قدمت قاجاری و کارخانه سیمان نیز با قدمت پهلوی اول در کنار کوه بی‌بی‌شهربانو قرار دارد.
معاون میراث فرهنگی استان ادامه داد: ثبت بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی، اولین گام در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی کشور است.
وی ادامه داد: نباید فقط به ثبت ملی این بناها بسنده کرد چرا که برای احیاء و مرمت بناهای تاریخی از مشارکت نهادهای متولی که در بهره برداری از این آثار سهیم هستند بهره برد.
وی خاطرنشان کرد: حفظ و احیاء میراث فرهنگی هیچ منافاتی با توسعه شهری نداشته بلکه موجب تقویت تعلق شهری شهروندان و هویت بخشی به داشته های فرهنگی بین اقشار جامعه خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در این خصوص بدون ذکر نام 10اثر تاریخی تهران برای ثبت ملی به خبرنگار ایرنا گفت که پرونده این آثار برای نهایی شدن وضعیت از طریق این نهاد به شورای ثبت و حریم سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است.
دلاور بزرگ نیا تصریح کرد: این آثار تاریخی و واجد ارزش استان تهران به مرور تا پایان امسال در فهرست آثار ملی قرار خواهند گرفت.
هم اکنون 3 هزار 400 اثر ملی و واجد ارزش در سطح استان تهران وجود دارد که تنها حریم قانونی(منظر و درجه یک) 32 اثر مشخص شده است.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: