khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۶۱۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
شماره ۱۰۴۴ روزنامه صبا تقدیم می شود به:
صدرعاملی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با تهیه‌کنندگی فیلم «خونبارش» به‌عنوان اولین پروژه سینمایی پس از انقلاب آغاز کرد و دو سال بعد، اولین فیلم خود در جایگاه کارگردان را با نام «رهایی»ساخت.
صدرعاملی در 22آذر ۱۳۳۳ در اصفهان متولد شد. پدرش سیدفخرالدین صدرعاملی (۱۳۱۴–۱۳۹۰)، روحانی و از خاندان صدرعاملی بود. او که از از نزدیکان امام موسی صدر بود به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و پس از انقلاب، مناصبی چون نماینده ولی فقیه و مسئول عقیدتی‌سیاسی شهربانی تهران، نماینده ولی فقیه و مسئول عقیدتی‌سیاسی آگاهی تهران، نماینده ولی فقیه و مسئول عقیدتی‌سیاسی امور مالی ناجا را برعهده داشت و از اعضای جامعه روحانیت مبارز بود.

صدرعاملی، که فعالیت فرهنگی و اجتماعی خود را از هفده‌سالگی با خبرنگاری آغاز کرد، در زمان تحصیلش در مونت‌پلیه فرانسه به اصلی‌ترین گزارشگر بین‌المللی اخبار مربوط به اقامت امام خمینی(ره) در نوفل‌لوشاتو تبدیل شد و در پرواز انقلاب، تنها گزارش مستند تصویری و تنها مصاحبه امام‌خمینی(ره) را ثبت کرد. او تا سال۱۳۵۹ به‌عنوان گزارشگر، قصه‌نویس، دبیر سرویس حوادث و سپس دبیر سرویس پارلمانی با روزنامه اطلاعات همکاری داشت. او در زمان جنگ تحمیلی نیز به ساختن مستند جنگ با علی مزینانی پرداخت. در زمان جنگ به‌دلیل شهادت برادرش مجبور به بازگشت به ایران شد.

هرچند صدرعاملی کارهای مستند و تجربی مختلفی را در کارنامه خود داشت، اما فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با تهیه‌کنندگی فیلم «خونبارش»(۱۳۵۹) به‌عنوان اولین پروژه سینمایی پس از انقلاب آغاز کرد و دو سال بعد، اولین فیلم خود در جایگاه کارگردان را با نام «رهایی»(۱۳۶۱) ساخت.

او میلادفیلم را که نخستین شرکت ایرانی تولید و توزیع فیلم سینمایی پس از انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود، در سال۱۳۵۸ تأسیس کرد و با تلاش خود در طول بیش از سه دهه توانست نقشی استثنائی در حمایت از سینمای بخش خصوصی ایران ایفا کند. رسول صدرعاملی در سال۱۳۸۴ با همکاری چند تن دیگر، مؤسسه بین‌المللی فیلمیران را تأسیس کرد که هم‌اکنون بزرگ‌ترین توزیع‌کننده فیلم در کشور است و در سال‌های اخیر همواره بیش از ۷۰درصد تولیدات سینمای ایران توسط این مؤسسه پخش شده‌ است.

ازجمله آثار سینمایی صدرعاملی می‌توان به «سال دوم دانشکده من»(۱۳۹۶)، «در انتظار معجزه»(۱۳۸۸)، «زندگی با چشمان بسته»(۱۳۸۷)، «شب»(۱۳۸۶)، «هر شب تنهایی»(۱۳۸۶)، «دیشب باباتو دیدم آیدا»(۱۳۸۳)، «من ترانه ۱۵سال دارم»۱۳۸۰)، «دختری با کفش‌های کتانی»(۱۳۷۷)، «سمفونی تهران»(۱۳۷۳)، «قربانی»(۱۳۷۰)، «پاییزان»(۱۳۶۶)، «گل‌های داودی»(۱۳۶۳) و «رهایی»(۱۳۶۱) اشاره کرد.ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: