khabargozarisaba.ir
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 20
کد خبر: ۶۱۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
در نشست خبری جایزه جلال مطرح شد:
مهدی قزلی از اهدای جایزه نقدی ۱۰۰میلیون تومانی به برگزیده بخش‌های مختلف جایزه جلال در سال جاری خبر داد.
به گزارش «صبا»،نشست خبری یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد دیروز با حضور مهدی قزلی؛ دبیر اجرایی و محمدرضا بایرامی؛ دبیر علمی این جایزه، برگزار شد. در این نشست خبری مهدی قزلی با اعلام این‌که مراسم پایانی این جایزه روز شنبه 17آذرماه از ساعت۱۸ در تالار قلم کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد، عنوان کرد: ما آمادگی این را داشتیم که مراسم در روزهای اول و دوم آذرماه که هم‌زمان با سالروز تولد جلال آل‌احمد است، برگزار شود اما تعطیلی رسمی و سفر کاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مانع از این اتفاق شد.

قزلی ادامه داد: در این دوره از جایزه ۳۲۱۳ کتاب مورد بررسی قرار گرفت که شامل ۱۴۸ اثر در حوزه نقد ادبی، ۱۷۳ اثر در حوزه مستندنگاری، حدود ۱۲۰۰ مجموعه داستان‌ کوتاه و ۱۶۷۳ رمان و داستان بلند می‌شود. این آثار در بخش‌های مختلف داوری و بررسی در دبیرخانه مورد توجه قرار گرفتند و از میان آن‌ها آثاری درنهایت انتخاب شد.

او تاکید کرد: ما همه آثار منتشرشده و چهار بخش مورد داوری جایزه که در سال گذشته منتشر شده بود را داوری کردیم و نمی‌گوییم به‌دنبال چندصدایی بودیم، بلکه همه صداها را دیدیم، خواندیم و داوری کردیم.

دبیر اجرایی جایزه جلال در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره رویدادمحور شدن این جایزه نیز توضیح داد: من این تعبیر را قبول ندارم. ما به‌شکل‌‌های مختلفی از برگزیدگانمان حمایت می‌کنیم. مثلاً آثار برگزیده را به شورای حمایت و خرید کتاب در وزارت ارشاد معرفی می‌کنیم. برگزیدگان جایزه جلال منتخب ۲۱نفر از بزرگان ادبیات هستند و سطح کارشناسی انتخاب آن‌ها چیزی کمتر از سطح کارشناسی آن هیات ندارد. همچنین ما پیشنهاد داده‌‌ایم که نویسندگان برگزیده جایزه در طول سال در رویدادها و ایونت‌‌های ادبی ایران در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی کتاب حضور داشته باشند که این اتفاق میسر شده است. همچنین در اولویت‌بندی برای طرح گرنت نیز برگزیدگان جایزه جلال و تجربه این آثار جزو اولویت‌‌ها بوده‌اند. همچنین خود بنیاد نیز از ظرفیت برگزیدگانش استفاده می‌کند که نمونه‌‌اش حضور آقایان عباسی و بایرامی در سمت دبیری این جایزه است.

؛ قزلی درباره میزان مبلغ نقدی جایزه این دوره و تاثیرگذاری شرایط اقتصادی کشور در آن، گفت: امسال برگزیده جایزه جلال ۱۰۰میلیون تومان هدیه نقدی دریافت می‌کند و آثار شایسته تقدیر نیز ۳۰میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

او در بخش دیگری در این نشست درباره چرایی تغییر محل اختتامیه این جایزه و شائبه تاثیرگذاری مشکلات مالی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در این انتخاب گفت: مجموعه بنیاد از ابتدای حضور من در آن تاکنون دچار مشکلات مالی است. سال گذشته ما با برگزاری چهار جایزه ادبی، کشوری و نیز پرداخت حقوق و مزایا و اجاره ساختمانمان درمجموع ۴.۵میلیارد تومان پول خرج کردیم که این مبلغ نسبت به سال قبل‌ترش بیش از یک‌میلیارد کمتر بود. امسال نیز تاکنون حدود دومیلیارد تومان بودجه دریافت کردیم. همه می‌دانیم که سهم و شأن ادبیات بسیار بیشتر از این است. الان بیش از ۱۲۰۰ انجمن ادبی در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده و چهارصد انجمن نیز شناسه دریافت کرده‌اند. برای مواجه شدن با این حجم از فعالان لااقل بودجه‌ای معادل ۱۰میلیارد تومان لازم است.

قزلی ادامه داد: در مورد محل برگزاری اختتامیه جایزه جلال همه تصمیم‌‌ها به من برنمی‌گشت. ما در این‌جا به فکر مدیریت منابع هستیم. کتابخانه ملی از مراکز بسیار مهم و بااهمیت کشور در حوزه کتاب است. بسیاری از آثار و اسناد به‌جا مانده از آل‌احمد نیز در آن‌جا نگهداری می‌شود. ما این مکان را با مطالعه انتخاب کردیم و با افتخار می‌گویم که این انتخاب رقم خوبی را هم برای ما در هزینه‌‌ها صرفه‌جویی به همراه آورد.

او در ادامه درباره بخش ویژه آتیه داستان ایرانی که امسال به جایزه جلال اضافه شده است، گفت: من در موارد بسیاری ازجمله در نگارش و تصویب آیین‌نامه انجمن‌های ادبی و برگزاری جوایز ادبی با وزیر محترم ارشاد، معاون فرهنگی و هیات‌امنای بنیاد، مشاوره و صحبت می‌کنم و آن‌ها بنده را قابل دانسته‌اند که پیشنهادهایی به آن‌ها بدهم و در صورت تایید، اجرایی کنیم. برای بخش ویژه نیز چنین مشورت‌‌هایی انجام شده و این اتفاق سال‌های قبل نیز در مورد بخش ویژه جایزه اتفاق افتاده بود. به این مسئله توجه کنید که برگزاری این بخش ویژه ارتباطی با جایزه و اساسنامه آن ندارد و تلاش ما این بوده است که جایزه را جدای از این بخش‌های ویژه به چیزی بیشتر از یک گردهمایی عصرگاهی با موضوع ادبیات تبدیل کنیم.

مهر
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: