khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۱۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان:
هفتمین همایش «10روز با عکاسان» ۱۴ تا ۲۳آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش «صبا»سال گذشته سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با انجام ندادن تعهد خود که مبلغی حدود ۷۰ تا ۸۰میلیون تومان بود، لطمه بدی به انجمن عکاسان ایران زد.

نشست رسانه‌ای هفتمین همایش «۱۰روز با عکاسان» صبح دیروز شنبه ۱۰آذر با حضور سیف‌اله صمدیان؛ رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان ایران و مجید ناگهی؛ دبیر این همایش برگزار شد. در ابتدای این نشست صمدیان با اشاره به این‌که بعد از سال‌ها به آرزوی خود رسیده و از این امر خوشحال است، اظهار کرد: بالاخره دولت و وزارت ارشاد سرجای درست خود نشست و سیاست مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به جایی رسید که قرار شد درخصوص برگزاری رویدادهای هنری از دولت سلب مسئولیت شود.

او ادامه داد: در آیین‌نامه وزارت ارشاد نیامده که می‌تواند مجری فعالیت‌‌های هنری باشد بلکه جایگاه وزارت ارشاد و دولت حمایت از فعالیت‌‌هاست و برگزاری رویدادهای هنری به دست اصناف و خانواده هنر که محرم فرهنگ و هنر کشور هستند، سپرده شده است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان ایران با بیان این‌که حمایت اصلی از برگزاری هفتمین همایش «۱۰روز با عکاسان» از سوی مرکز هنرهای تجسمی انجام می‌شود، یادآور شد: یک چتر خانوادگی بالای سر عکاسان ایران وجود دارد که شامل هفت انجمن است. جمع شدن این تعداد انجمن و عکاس کنار هم با تمام تفاوت‌‌های فکری و حسی درباره عکاسی کار سختی است ولی اتفاق افتاده است.

صمدیان با اشاره به این‌که در حال حاضر در هر خانواده‌ای چند نفر هستند که با دوربین تلفن‌‌های همراه خود عکاسی می‌کنند، افزود: ما باید به این شکل از عکاسی هم توجه کنیم زیرا برخی عکس‌‌هایی که از این طریق گفته می‌شوند، بی‌نظیر هستند.

او در ادامه سخنان خود با تصریح کرد: برخی نهادهایی که باید به ما کمک می‌کردند کارشناسی کردند و این در حالی است که بودجه انجمن‌‌ها برای برگزاری بی‌ینال‌‌ها به اندازه بودجه یک فیلم سینمایی امروز سینمای ایران نیست. سال گذشته سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با انجام ندادن تعهد خود که مبلغی حدود ۷۰ تا ۸۰میلیون تومان بود، لطمه بدی به انجمن عکاسان ایران زد.

رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان ایران ادامه داد: ما هم می‌توانستیم مانند دولت که سر خود را بالا گرفت و گفت که امسال نمایشگاه مطبوعات را برگزار نمی‌کند، بگوییم که همایش «۱۰روز با عکاسان» را برگزار نمی‌کنیم ولی نمی‌خواستم چراغ این حرکت خاموش شود.

 صمدیان در بخش دیگری از سخنان خود نقش صندوق اعتباری هنر را بسیار مهم دانست و حمایت این صندوق از هنرمندان را تاثیرگذار ارزیابی کرد.

سپس مجید ناگهی؛ دبیر هفتمین همایش «۱۰روز با عکاسان»، نیز به ارائه توضیحاتی درباره این دوره از همایش پرداخت و گفت: این همایش با شعار کلی «عکاسی، فرهنگ، جامعه» برگزار می‌شود اما در هر دوره رویکردی را مدنظر قرار می‌دهیم که در این دوره رویکردمان پرداختن به چهره ایران در بخش «نگاه به خود» است. همچنین امسال در بخش ویژه‌برنامه «نگاه شخصی در عکاسی» را داریم که با تغییراتی که نسبت به دوره‌‌های گذشته داشت شامل چهار سخنرانی خواهد بود.

او ادامه داد: امسال بخش دانشگاهی را برای حضور دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در نظر گرفته‌‌ایم و بخش «در جست‌وجوی راهی نو» نیز شامل سخنرانی‌‌های ۱۵ تا ۲۰دقیقه‌ای نیز در نظر گرفته شده است. هدف ما تغییر شکل سنتی موجود در عکاسی ایران است. همچنین قرار است بانک اطلاعاتی از دانشجویان تشکیل دهیم تا تعاملی بین ما و بدنه دانشجویی و آکادمیک داشته باشیم.

دبیر هفتمین همایش «۱۰روز با عکاسان» حضور پادکست و رادیوی اینترنتی را به‌عنوان بخش‌های جدید اضافه‌شده به این دوره از همایش نام برد.

در ادامه این نشست رسانه سیف‌اله صمدیان درباره بودجه حمایتی پرداخت‌شده به انجمن از سوی دفتر هنرهای تجسمی، اظهار کرد: مبلغ ۵۰میلیون تومان کمک هزینه ستادی جاری به انجمن عکاسان ایران پرداخت شد و از سوی مرکز هنرهای تجسمی قرار است طی برگزاری همایش «۱۰روز با عکاسان» نیز مبلغ ۱۵۰میلیون تومان پرداخت شود.

او در پایان سخنان خود تأکید کرد: اگر انجمن‌‌ها و بخش‌های خصوصی از فعالیت کنار کشیدند به‌خاطر سیاست‌زدگی در فرهنگ است.

هفتمین همایش «10روز با عکاسان» ۱۴ تا ۲۳آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.


 مهر

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: