khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۶۱۳۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
تولید انبوه برنامه‌‌های گفت‌وگومحور تلویزیونی ایجاب می‌کند که در این‌گونه آثار از مجریان کاربلد و زبده استفاده شود زیرا در چنین آثاری، مجری حکم کارگردان را دارد و اوست که باید علاوه بر ارتباط با مخاطبان، روند برنامه را مدیریت کند و با ایجاد چالش به موضوع مورد نظر سمت‌وسویی مشخص بدهد.

تولید انبوه برنامه‌‌های گفت‌وگومحور تلویزیونی ایجاب می‌کند که در این‌گونه آثار از مجریان کاربلد و زبده استفاده شود زیرا در چنین آثاری، مجری حکم کارگردان را دارد و اوست که باید علاوه بر ارتباط با مخاطبان، روند برنامه را مدیریت کند و با ایجاد چالش به موضوع مورد نظر سمت‌وسویی مشخص بدهد. علاوه بر همه این‌ها، مجری باید بر موضوع برنامه اشراف داشته باشد و این مهم میسر نمی‌شود مگر این‌که او از سواد و دانش کافی برخوردار باشد، تا به این ترتیب گفت‌وگو با متخصصان عرصه‌‌های مختلف را به‌درستی پیش ببرد. اما در میان تعداد کثیر مجریان تلویزیونی چند نفر را می‌توان یافت که طبق قاعده و اصولی مشخص به اجرای برنامه می‌پردازند؟ بی‌شک تعدادشان از انگشتان دست نیز کمتر است. در این میان بهتر است مدیران و مسئولان تلویزیون بیش از آن‌که برای جذب مخاطب دست به دامن سلبریتی‌‌ها شوند و اجرای برنامه‌‌های مهم و پرمخاطب را به چهره‌‌های سینمایی بسپارند، تهمیدی بیندیشند که به‌وسیله آن مجریان تلویزیونی به‌صورت آکادمیک با قاعده و اصول اجرا آشنا شوند تا درنهایت اجراهای تکنیکی‌تر و قابل‌قبول‌تری داشته باشند.

برگزاری ورک‌شاپ‌‌های فصلی و کلاس‌‌های آموزشی فشرده و طولانی‌مدت، هزینه زیادی نمی‌خواهد و آنچه برای ایجاد این روند لازم است برنامه‌ریزی و استفاده از اساتید و پیشکسوتان موفق عرصه اجراست، که اگر چنین اتفاقی بیفتد نتایج خوب و قابل‌قبولی خواهد داشت. اگر چنین روندی ایجاد شود؛ علاوه بر ارتقای کیفیت آثار، دیگر شاهد حاشیه‌‌هایی نخواهیم بود که گاه از سوی مجریان ایجاد می‌شود. نمونه بارز این بی‌اخلاقی‌‌ها که طی روزهای گذشته رخ داد، برخورد مجری برنامه «من و شما» با مسعود فراستی بود که باعث شد این منتقد برجسته سینما در ابتدای برنامه، استودیو را ترک کند! اتفاقی که درنهایت به توبیخ عوامل برنامه «من و شما» توسط مدیر شبکه منجر شد! به امید آن‌که مسئولان و مدیران تلویزیون نگاه جدی‌تری به مقوله اجرا داشته باشند و در انتخاب مجریان وسواس بیشتری به خرج دهند.

وحید خانه‌ساز
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: