khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۱۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
از دو ماه پیش مدیران استان گلستان خبر دادند که در صدد هستند تا فرش ترکمن را در یونسکو جهانی کنند و هر کدام از مسئولان وعده‌ای دادند ولی هنوز این وعده‌‌ها عملی نشده است.
به گزارش «صبا»، از دو ماه پیش مدیران استان گلستان خبر دادند که در صدد هستند تا فرش ترکمن را در یونسکو جهانی کنند و هر کدام از مسئولان وعده‌ای دادند ولی هنوز این وعده‌‌ها عملی نشده است.

۲۰خرداد۹۶ گنبدکاووس به‌عنوان شهر ملی فرش ترکمن در شورای عالی سازمان میراث فرهنگی کشور ثبت شد. پس از آن به گفته مسئولان استان قرار شد تا فرش ترکمن در فهرست میراث جهانی قرار گیرد. قبلا هم فرش دستباف ترکمن گلستان نشان جغرافیایی سازمانجهانی مالکیت فکری (WIPO) را گرفته بود با این وجود خبر جهانی شدن فرش ترکمن در فهرست هنرهای یونسکو خبری است که مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان اعلام کرده و گفته بود که اکنون باتوجه به قابلیت‌های ویژه شهرستان گنبدکاووس، قصد داریم با فراهم آوردن زیرساخت‌ها، ثبت ملی فرش ترکمن را به جهانی ارتقا دهیم. شور و اشتیاق مسئولان، تعداد هنرمندان فعال، ارتقای کیفیت مجتمع‌های کارگاهی نصب تابلو و تندیس مفاخر فرش ترکمن و المان‌های شهری و ایجاد دبیرخانه فرش از زیرساخت‌های لازم است.

در این راستا گنبدکاووس به‌عنوان شهر ملی صنایع دستی در رشته فرش ترکمن تصویب شده و پرونده آن برای ثبت جهانی به‌عنوان شهر جهانی فرش ترکمن به یونسکو ارسال شده است. با این وجود اگر فرش ترکمن ثبت جهانی شود گنبدکاووس دارای دو اثر جهانی نزدیک به هم خواهد داشت گنبدقابوس و فرش ترکمن.

به همین منظور جلسات متعددی در سطح استان برگزار شد سیدمناف هاشمی شهریورماه گفته بود که برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می‌شود. او از مسئولان استان و شهرستان گنبد خواست که جهت ثبت جهانی این هنر اصیل استان و شهرستان گنبدکاووس حمایت ویژه کنند تا این شهرستان به‌عنوان موزه فرش ترکمن ثبت جهانی شود.

اکنون یک موزه در خانه‌ای تازه‌ساخت روبه‌روی گنبدکاووس قرار دارد که به موزه فرش اختصاص داده شده، یک مغازه فرش‌فروشی و یا نمایشگاه نیز در همین نزدیکی واقع شده است که می‌توان گفت تنها جاهایی است که گردشگران می‌توانند به یاد بیاورند این شهر با فرش‌‌هایش نیز شهرت دارد.

در این‌باره امیرعلی گلچشمه؛ سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس، گفته است که «نصب تابلوهایی منقش به فرش ترکمن در نقاط مختلف شهری و نام‌گذاری خیابان یا میدانی به نام فرش از دیگر مقدمات ثبت جهانی فرش ترکمن است».

موضوعی که گلچشمه ذکر کرد هنوز در سطح شهر دیده نمی‌شود. در این باره عبدالقدیر کریمی؛ فرماندار گنبدکاووس نیز در گفت‌وگویی اظهار داشت: پروسه ثبت فرش ترکمن از مدت‌‌ها پیش از سوی رئیس اداره کل میراث فرهنگی گلستان و مدیر میراث و گردشگری گنبد مطرح شده است. ما چند جلسه مدیریتی را باید برگزار می‌کردیم تا زمینه‌‌ها مانند کارگاه‌‌های فعال تحقق یابد و دوستان قانع شوند که فرش ترکمن در حوزه شهرستان گنبد ظرفیت ثبت جهانی را دارد.

فرماندار گنبدکاووس از تمرکز مدیران روی برگزاری جلسات و هماهنگی‌‌های بین‌بخشی خبر داد و گفت: حساسیت‌سازی در حوزه دستگاه‌‌ها و مدیرانی که با فرش ترکمن مرتبط هستند انجام شده و دقیقا مدیران توجیه هستند که موضوع ثبت جهانی فرش ترکمن تا چه اندازه برای ما مهم است.

او گفت: پس از برگزاری جشنواره اقوام در گنبد و سپری شدن هفته وحدت همه تمرکز خود را روی همین موضوع می‌گذاریم تا آنچه را که دوستان تصمیم‌گیرنده برای ما شرط گذاشتند؛ انجام دهیم. درباره نبود تابلوی راهنما در شهر برای رسیدن به مقاصد گردشگری هم با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی جلسه داشتیم و قرار شد هر دستگاهی اقداماتی را انجام دهد تا گردشگرانی که وارد شهر می‌شوند به‌راحتی با جاذبه‌‌های این شهر آشنا شوند. این جزو مشکلات ماست که مسیرهای دسترسی به مراکز گردشگری گنبد به سختی پیدا می‌شود. قرار شد تابلوهای راهنمای گردشگری به بهترین شکل تهیه شود و مدیران میراث فرهنگی گنبد نیز ماموریت دارند تا آن را پیگیری کنند. این مشکلات تا سه یا چهارماه آینده حل می‌شود. همچنین ساختمان مناسبی را که در اختیار استان قرار گرفته اما مالکیتش قطعی نیست تلاش می‌کنیم این ساختمان بزرگ را که مناسب است تملک کنیم تا پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی را در گنبد راه‌اندازی کنیم.

کریمی همچنین تصریح کرد: چیزی به معنای بازارچه و یا راسته فرش‌فروش‌‌ها نداریم اما به‌صورت پراکنده در گنبد فروشگاه‌‌های بسیار بزرگ و قابل توجه در حوزه فرش ترکمن داریم. بازارچه‌‌های سنتی موردی در گنبد داریم که به‌صورت فصلی برپا می‌شود و تولیدکنندگان فرش ترکمن تولیدات خود را عرضه می‌کنند اما بازار مشخصی نداریم. اگر مرکز پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی در زمینه فرش و در زمینه صنایع دستی و حتی تولیدات خانگی ترکمن راه‌اندازی شود می‌تواند بخش عمده‌ای از انتظارات ما را برطرف کند.

مهر
ارسال به دوستان
برچسب ها: فرش ، گنبدكاووس ، يونسكو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: