khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۰۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
در سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی، دیوان کامل «جودی عنبرانی» با حضور جمع کثیری از مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب و مداحان برجسته کشور در هتل ثامن طرقبه رونمایی شد.
«جودی عنبرانی» رونمایی شدبه گزارش «صبا»، همزمان با سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، شهادت امام‌حسن مجتبی(ع) و شهادت امام‌رضا(ع) ویژه برنامه «شورمحشر»؛ سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی به همراه رونمایی از دیوان کامل «جودی عنبرانی» برگزار شد.

محمدکاظم کاظمی، ویراستار دیوان کامل افصح الشعرا میرزا عبدالجواد «جودی عنبرانی» در این مراسم گفت: اشعار و مرثیه‌های این شاعر والامقام از گذشته تا به امروز در مدح و منقبت اهل بیت(ع) توسط مداحان کشور در مجالس‌ حسینی‌ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که این شاعر گرانقدر در حوزه محتوا، اشعار بسیار ارزشمندی از خود بر‌جای گذاشته است، اظهار کرد: با بررسی دیوان کامل جودی عنبرانی از نظر فرمی و تکنیکی می‌توان عنوان کرد، جودی عنبرانی ابداع کننده قالب «مثنوی بلند» بوده است.

کاظمی با اشاره به این‌که همواره در میان شعرای کشور؛ «علی معلم دامغانی» را مبدع این نوع قالب می‌دانند، تصریح کرد: با وجود این کثرت و مقدار از قالب «مثنوی بلند» در اشعار جودی عنبرانی که ١٠٠ سال پیش چنین آثاری سروده است، باید وی را ابداع کننده‌ی قالب مثنوی بلند دانست.

این شاعر و نویسنده برجسته در ارتباط با زندگی نامه شاعر اهل بیت(ع)، «جودی عنبرانی» عنوان کرد: با وجود این‌که این شاعر در عهد ناصری می‌زیسته لذا می‌توانسته است مانند دیگر شعرا در مدح دربار ناصرالدین شاه شعر بسراید و گذران زندگی کند، اما مشاهده می‌کنیم که معیشت این شاعر گرانقدر از رهگذر شغل قنادی می‌گذشته و این امر نشانگر نوعی استقلال در کار وی دارد.

کاظمی صلابت، قدرت و برخورداری از زبان فاخر شعر در روزگاری که این شاعر والامقام می‌زیسته است را از ویژگی‌های برجسته آثار جودی عنبرانی عنوان و ابراز کرد: در حال حاضر که شاهد به کار بردن برخی اشعار نازل و سبک در مراسم سوگواری هستیم ضروری است با درس گرفتن و استفاده مداحان از اشعار شعرای گرانقدری همچون جودی عنبرانی، بتوانیم گرایش جوانان را به این گونه اشعار سوق دهیم.

در پایان این مراسم از دیوان کامل جودی عنبرانی که توسط قاسم رفیعا گردآوری شده و استاد محمدکاظم کاظمی ویراستاری این اثر را بر عهده داشتند و توسط انتشارات به‌نشر به چاپ رسیده است، با حضور مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب و نوادگان شاعر اهل بیت(ع) جودی عنبرانی رونمایی شد.

پرده‌خوانی، اجرای نقالی، نوحه‌خوانی و مدیحه‌سرایی توسط مداحان برجسته از استان های خوزستان، آذربایجان و یزد به همراه اعطای تندیس این سوگواره و تقدیر ویژه از حاج کاظم اکبرزاده؛ مداح و شاعر پیشکسوت اهل بیت(ع) از دیگر برنامه‌های این مراسم همراه با سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی بود.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: