khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۰۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
نیکو خردمند (زاده ۱۹آبان۱۳۱۱ تهران - درگذشته ۲۶آبان۱۳۸۸ تهران) دوبلور و بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون ایران بود.
نیکو خردمند ۱۹آبان۱۳۱۱(در شناسنامه ۱۳۱۶) در تهران و در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد. او خواهر بزرگ‌تر آهو خردمند و دخترعموی شهرو خردمند بود. او دارای مدرک تحصیلی دیپلم و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما در رویال تئاتر سلطنتی بود.

فعالیت هنری او از سال۱۳۳۷ با گویندگی در رادیو شروع شد. او گویندگی فیلم را از سال۱۳۳۹ زیر نظر هوشنگ لطیف‌پور و سعید شرافت آغاز کرد و گوینده نقش‌های اصلی به‌جای کلودیا کاردیناله، آوا گاردنر، الیزابت تیلور، فخری خوروش، ایرن، کتایون و… بوده ‌است. او هم‌زمان با دوبله، از سال۱۳۴۲ تا سال۱۳۴۷ گوینده نمایش‌های رادیویی برنامه دوم رادیو و همچنین مجری برنامه «معرفی تئاتر در تلویزیون» در سال۱۳۵۱ بود. او در دوبله فیلم‌های کلاسیک تاریخ سینما که در دهه50 در تلویزیون ملی ایران دوبله می‌شدند، حضور داشت و گوینده مجموعه مستند «پنجره‌ها» نیز بود.

فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم «پرده آخر» واروژ کریم‌مسیحی در سال۱۳۶۹) شروع شد در این فیلم خردمند در نقش تاج‌الملوک، بازمانده‌ای از یک خانواده اشرافی رو به زوال، بازی چشمگیری داشت. همچنین بازی او در «خانه خلوت»(مهدی صباغ‌زاده) در کنار عزت‌اله انتظامی، یکی دیگر از اوج‌های حضور او بر پرده سینما محسوب می‌شود و بازی‌اش در مجموعه‌های تلویزیونی «آوای فاخته» و به‌خصوص «دزدان مادربزرگ» نیز در یادها مانده‌است.

بخشی از فیلم‌شناسی
«پرده آخر»/واروژ کریم‌مسیحی/۱۳۶۹؛ «حکایت آن مرد خوشبخت»/رضا حیدرنژاد/۱۳۶۹؛ «خانه خلوت»/مهدی صباغ‌زاده/۱۳۷۰؛ «مسافران»/بهرام بیضایی/۱۳۷۰؛ «بازیچه»/تورج منصوری/۱۳۷۲؛ «راز گل شب‌بو»/سعید خورشیدیان/۱۳۷۲؛ «زینت»/ابراهیم مختاری/۱۳۷۲؛ «روزهای خوب زندگی»/مهدی صباغ‌زاده/۱۳۷۳؛ «نگاهی دیگر»/حسین مختاری/۱۳۷۳؛ «غزال»/مجتبی راعی/۱۳۷۴؛ «سفر پرماجرا»/سیامک اطلسی/۱۳۷۵؛«روانی»/داریوش فرهنگ/۱۳۷۶؛ «قاصدک»/قاسم جعفری/۱۳۷۶؛ «قاعده بازی»/عبدالرضا نواب‌صفوی/۱۳۷۶؛ «هفت سنگ»/عبدالرضا نواب‌صفوی/۱۳۷۶؛ «شراره»/سیامک شایقی/۱۳۷۸؛ «کاغذ بی‌خط»ناصر تقوایی/۱۳۸۰؛ «قلب‌های ناآرام»/مجید مظفری/۱۳۸۱؛ «صبحانه‌ای برای دو نفر»مهدی صباغ‌زاده/۱۳۸۱؛ «پرونده هاوانا»/علیرضا رئیسیان/۱۳۸۳؛ «کافه ستاره»/سامان مقدم/۱۳۸۳؛ «پیشنهاد ۵۰میلیونی»/مهدی صباغ‌زاده/۱۳۸۳؛ «خاک آشنا»/بهمن فرمان‌آرا/۱۳۸۷.

برخی از جوایز «نیکو خردمند» به شرح زیر است:

· برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «پرده آخر» در نهمین جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران).

· برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زنبرای فیلم «بازیچه» در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران).

· کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «غزال» در چهاردهمین جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران).

نیکو خردمند ۲۶آبان۱۳۸۸، در ۷۷سالگی و در بیمارستان ابن‌سینای تهران درگذشت. وی در پاییز سال۱۳۸۷ چندین بار به بیمارستان منتقل شده بود. همچنین بیماری وی در ماه‌های آخر عمرش شدت یافته بود. نیکو خردمند در هفته‌های پیش از مرگش به‌دلیل بیماری قلبی و عروقی و ضعف جسمانی تحت مراقبت پزشکی قرار گرفت و در بیمارستان بستری بود.ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: