khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 10
کد خبر: ۶۰۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
عباس صالحی:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از نمایه‌های پیوند ایرانیان با اهل بیت (ع) هنر تغزیه خوانی است که با مردم پیوند و ریشه عمیقی دارد.
سید عباس صالحیبه گزارش «صبا»، سید عباس صالحی پنجشنبه شب در آیین دومین سوگواره تعزیه‌خوانی در جم استان بوشهر بیان کرد: هنرهای تجسمی، موسیقیایی، آوایی و نمایش مشابهی در هنرهای بشری دارند اما هنر تعزیه تنها هنر بی مانندی است که مختص ایرانی ها و نشان دهنده مهر و محبت آنها به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

وی اظهار داشت: هنرها در نوع خود نمایه‌هایی و مشابهی در عرصه جهانی دارند ولی هنر تعزیه از جمله هنرهای ایرانی بی مانند در سطح جهان است که در ماه های محرم و صفر به اوج خود می رسد.
صالحی افزود: هنر تعزیه بعنوان سنت هنری، دینی و آئینی قرن‌ها در کشور دوام دارد و نمایشی از مهر و علاقه مردم به اهل بیت (ع) است.

وی بیان داشت: تعزیه تنها نمایش و تصویر سازی از مهر اهل بیت است که می تواند تماشاگر را به تاریخ پیوند بزند و اهل بیت (ع) را در زمان معاصر نشان دهد و در این رفت و برگشت جان از مهر، محبت و عاطفه پر می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در ایران شهرستان جم یکی از قطب‌های تعزیه است بطوری که قدمت تعزیه در این شهرستان به بیش از ٢ قرن می رسد.

وی با اشاره به برگزاری پیمایش در خصوص عشق و علاقه مردم به اهل بیت (ع) افزود: در جمع بندی آخرین پیمایش در سال ١٣٩٥ بیش از ٧٧ درصد مردم ایران اعلام کردند علاقه خیلی زیادی به اهل بیت (ع) دارند.

صالحی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده در پیمایش یاد شده بیش از ٩٧,٤ درصد مردم استان بوشهر علاقه مندی خود را به ائمه اطهار (ع) اعلام کردند که ٢٠ درصد بیش ازمیانگین کشوری است.

وزیر فرهنگو ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: صددرصد بوشهری‌ها مهر و محبت به ائمه اطهار (ع) در جانشان به عنوان یک مشخصه، نماد و هویت جا گرفته است.

دومین سوگواره کشوری تعزیه جم استان بوشهر با حضور ١٠ گروه از استان های مختلف کشور در دهه آخر ماه صفر بوشهر به میزبانی هیات تعزیه خوانی شاه نشین شهر جم برگزار شد.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: