khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۵۸۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
در بیانیه‌ کانون منتقدان تئاتر ایران مطرح شد؛
پرواضح است که شرایط نامطلوبِ کنونی اقتصادی بر همه‌ ارکان جامعه و ازجمله تئاتر این مرز و بوم اثر گذاشته و به‌ویژه بخش خصوصی را که به‌شدت آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد، تهدید می‌کند.

هیات‌مدیره کانون ملی منتقدان تئاتر ایران بیانیه‌ای درباره تئاتر خصوصی و اهمیت سهم دولت بدین شرح منتشر کرد:

پرواضح است که شرایط نامطلوبِ کنونی اقتصادی بر همه‌ ارکان جامعه و ازجمله تئاتر این مرز و بوم اثر گذاشته و به‌ویژه بخش خصوصی را که به‌شدت آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد، تهدید می‌کند. ضروری است تا به این نهالِ تازه رشدیافته، رسیدگی کافی و وافی شود وگرنه به‌سرعت با فرو افتادنِ تک‌تک‌ این نهال‌ها به روزگار غریب و غربتِ دور بازخواهیم گشت؛ هنرمندانی که سال‌های طولانی نمی‌توانستند صحنه‌ نمایش را لمس کنند و اثرشان را برای تماشاگران ارائه دهند؛ زیرا فرصت‌ها و مکان‌های ارائه‌ نمایش محدود و محدودتر خواهند شد.

تعطیلی کنونی تئاترهای خصوصی، بی‌تردید شمار زیادی از هنرمندان و دست‌اندرکاران را با بحرانِ اقتصادی دوچندان مواجه خواهد کرد. تمامِ تالارهای خصوصی تئاتر کشورمان به‌شکل خودگردان و بدونِ حمایت‌های مادی دولت در حال کار هستند و تنها منبع درآمدشان، گیشه و یا قراردادهایشان با هنرمندان تئاتر به ازای کرایه‌ سالن‌هایشان است.

به گزارش «صبا»؛ این یعنی دولت خود را درباره‌ حمایت مادی و ارائه‌ تسهیلاتی همچون کمک در کرایه‌ مکان، وام و... موظف نمی‌داند و چون بخش خصوصی خودگردان پیش می‌رود، قیمت‌های فروش بلیت به تناسبِ تورمِ پدیدآمده بالا و بالاتر می‌رود و هیچ راهی برای کنترل آن نخواهد بود، مگر آن‌که دولت سهم خود را در این تورم و افزایش قیمت‌ها بپردازد.

جالب این‌جاست که حتی بخش دولتی در تالارهای تحتِ پوششِ خود نیز درصدی از فروش بلیت را برمی‌دارد. بی‌راه نیست که دارندگان سرمایه‌های مختلف در تئاتر حکمفرمایی می‌کنند و نه بخشنامه و دستورالعمل‌ها! اگر به‌دلیلِ ناتوانی‌های متفاوت دولت و به‌ویژه ناتوانی در حمایت‌های مادی از بخش خصوصی تئاتر، هدف اول و آخر به‌کارگیری اقتصاد آزاد و سرمایه‌های آزاد در بخش خصوصی تئاتر می‌شود، دیگر نمی‌توان صرفاً توقع‌های فرهنگی از متولیان و سرمایه‌دارانی داشت که در این بخش فعال هستند.

بانیانِ اقتصاد آزاد، نخست به‌دنبال نفع‌شان هستند و نه سوبسید دادن! اصلا وقتی دولت تمایلی به سوبسید دادن ندارد و برای انقلابِ فرهنگی‌اش هزینه کافی و وافی فرهنگی نمی‌کند، چه انتظاری از اموال شخصی وجود دارد؟

متاسفانه دولت سهم و رابطه‌ خود با تئاتر خصوصی را به فراموشی سپرده است و فقط در حدِّ ناظر و اجراکننده‌ قوانین بالادستی ظاهر می‌شود و به همین دلیل است که نمی‌تواند درباره‌ ساخت‌وسازهای بخش خصوصی، قیمت‌گذاری، کف و سقف درآمدهای حاصل از فروش گیشه و... اظهارنظر کند. نمی‌شود تئاترهای خصوصی را در همه حال و ازجمله تامین بودجه‌های مورد نیازش به حال خود رها کرد؛ اما از آن‌ها توقع داشت مطابق قوانین(که هنوز وجود ندارند!) رفتار کنند.

تئاتر خصوصی به‌شدت نیازمندِ حمایت دولت است و ضروری است تا دولت، سهم خود را در قبالِ این تئاترها به‌لحاظ مادی مشخص کند که در غیر این صورت، این گونه‌ تئاتری و بالطبع جریان حاکم بر تئاتر کشور با بحران‌های متعددی مواجه خواهند شد.

حقیقت این است که در یک قیاس نسبی، وضعیتِ کیفی تولیدات در تالارهای خصوصی از تالارهای دولتی بهتر است و همچنین شمارِ بیشتری از هنرمندان تئاتر را در دلِ خود جای داده است؛ اما بنابر مشاهدات انجام شده درباره‌ افزایشِ قیمت‌ِ بلیت‌های نمایش‌ها، افزایشِ قیمتِ کرایه‌ تالارها، افزایشِ دستمزدِ عواملِ هنری و فنی نمایش‌ها و در یک کلام سرانه‌ تولید یک اثر نمایشی، ضروری است تا برای تنظیم و متعادل کردنِ شرایطِ موجود و یا به قولِ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مردمی نگه‌داشتنِ این هنر، دولت با کمک‌ها و حمایت‌های مادی و لجستیکی خود، کمک‌حالِ تالارها و موسسه‌های تک‌منظوره‌ تئاتر باشد.

نمی‌توان فقط با شعار دادن، شرایط را مطلوب کرد! سرمایه‌گذاران تئاتر خصوصی با ضرر کردن و یا با دیدن خطرِ از دست رفتنِ سرمایه‌هایشان و یا دستورالعمل‌های یک‌طرفه که فقط منفعتِ دولت و اهدافش را نشانه‌ گرفته به‌سرعت از این فضا خارج خواهند شد و آن وقت تمامِ تلاش‌ها برای ایجاد بخش خصوصی تئاتر از بین خواهد رفت و شرایطِ نامطلوب و تنگناهای دوچندان دهه‌های قبل تکرار خواهند شد.

تعریف حمایت‌ها و نیز تبیینِ قوانین برای پیش‌گیری از انحرافات و خطاها در حوزه‌ تئاتر خصوصی، دو عملکرد عمده‌ای است که شایسته است هم‌زمان انجام پذیرند تا هم ناظران و هم بانیان تئاتر خصوصی احساس رضایت داشته باشند. امروز هم دیر است؛ سرعت بخشیدن به اقدامات ضروری است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: