khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۵۸۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
دو سال پیش در چنین روزی، نخستین بازارچه دائم صنایع دستی پایتخت افتتاح شد، اما فروشگاه‌های این بازارچه هر روز آب می‌روند. برخی از آن‌ها، یا جمع کرده‌اند یا به فکر بستن مغازه‌هایشان هستند.

۱۰مهرماه سال۹۵ نخستین بازارچه صنایع دستی پایتخت در بازار اودلاجان با حدود بیست حجره‌ای که آماده و قابل واگذاری بود افتتاح شد و قرار بود این تعداد به حدود ۱۴۰حجره افزایش پیدا کند. حالا دو سال از افتتاح این بازارچه می‌گذرد و تنها چند مغازه فعال صنایع دستی در آن مشغول به کار هستند.

مسعود سلطانی‌فر؛ رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در روز افتتاح این بازارچه به صرف مبلغ شش‌میلیارد تومان برای افتتاح فاز اول آن اشاره کرد که قرار است با همین رویکرد به بازسازی بخش‌های دیگر آن و حتی محله مسکونی اودلاجان ادامه پیدا کند.

تیرماه امسال نیز علی‌اصغر مونسان؛ رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از این بازارچه بازدید و برپایی جمعه‌بازار فروش محصولات صنایع دستی و تبلیغات تلویزیونی را برای رونق فروش در این بازار پیشنهاد کرد. موضوعی که در حد یک پیشنهاد باقی ماند و برای عملی شدن آن هیچ برنامه‌ای اعلام نشده است.

اما معدود کسبه باقی‌مانده بازارچه اودلاجان معتقدند دید و بازدید مسئولان دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند.

هیچ‌کس بانی سرپرستی از اودلاجان نشد

الهام قادری؛ صاحب یکی از فروشگاه‌های صنایع دستی و تنها کافه بازارچه دائم صنایع دستی پایتخت، درباره وضعیت آن به ایسنا، گفت: بازارچه صنایع دستی اودلاجان مثل یک نوزاد متولد شده و رها شده است. برای آن‌که این نوزاد شکل بگیرد و متولد شود مسئولان و نهادها تلاش کردند اما زمانی که متولد شد هیچ‌کس بانی سرپرستی از آن نشد و همه آن را رها کردند و هر کسی گفت به من مربوط نمی‌شود.

قادری همچنین اضافه کرد: من می‌خواهم بِرند گالری و کافه‌ام را ثبت کنم اما بعد از پیگیری، می‌گویند چون بازارچه به‌نوعی دولتی و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، باید نامه‌ای بدهند که اسم آن مشکلی ندارد. سازمان می‌گوید نامه را باید اداره حقوقی بدهد، اداره حقوقی هم می‌گوید مگر من چه‌کاره‌ام که برای این کار نامه بدهم؟ اسم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری روی بازارچه است و از بخش خصوصی خارج شده و دولت هم هیچ مسئولیتی در قبال آن نمی‌پذیرد.

«همینه که هست»

این مدرس دانشگاه همچنین درباره مبلغ شش‌میلیارد تومانی که رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز افتتاحیه از آن صحبت کرد، چنین اظهارنظر کرد: این مبلغ به دومیلیارد تومان رسید. سال گذشته اعلام کردند که مدارکتان را ارائه کنید، به هر مغازه ۱۰۰میلیون تومان وام می‌دهیم. من هم مدارک را ارائه کردم که بعد از مدتی برای وام تماس گرفتند. زمانی که دوباره مراجعه کردم گفتند این مبلغ به پنجاه‌میلیون تومان رسیده است و وقتی اعتراض کردم، پاسخ دادند: «همینه که هست».

او با بیان این‌که اگر به ۱۲مغازه هم این مبلغ وام را پرداخت کنند، باز هم کل مبلغ ۶۰۰میلیون تومان می‌شود، اضافه کرد: با معاون صنایع دستی(خانم محمودیان) نیز صحبت کردم که اعلام کرد، صندوق کارآفرینی امید باید به هر مغازه‌ای ۱۰۰میلیون تومان وام بدهد و حتما این موضوع را پیگیری می‌کند اما بعد از آن هرچه با او تماس گرفتم، دیگر پاسخگو نبود.

قادری همچنین به شرایط پرداخت وام اشاره کرد و گفت: برای پرداخت وام پنجاه‌میلیون تومان شرایط عجیبی گذاشته‌اند. باید یک کارمند دولت با حقوق شش‌میلیون‌ونیم به‌عنوان ضامن معرفی کنم. کدام کارمند دولت این مبلغ حقوق می‌گیرد؟! از طرفی می‌گویند باید به محضری مراجعه کنید که ما معرفی می‌کنیم و برای انجام کارها مبلغ دومیلیون‌وپانصدهزار تومان پرداخت کنید، زمانی هم که می‌گویم من محضری می‌شناسم که با مبلغ یک‌میلیون تومان هم این کار را انجام می‌دهد، نمی‌پذیرند! طوری برخورد می‌کنند که انگار می‌خواهند صدقه دهند.

وضعیت اقتصادی مهم‌ترین دلیل رونق نگرفتن بازارچه

اما ابوالقاسم حیدری؛ مدیر اجرایی هیات‌امنای بازارچه اودلاجان، معتقد است وضع اقتصادی کشور طوری نیست که صاحبان فروشگاه‌های صنایع دستی ماهانه پنج‌میلیون تومان فروش داشته باشند.

او با بیان این‌که وضعیت اقتصادی مردم مهم‌ترین دلیل رونق نگرفتن نخستین بازارچه صنایع دستی پایتخت است، افزود: در وضعیت اقتصادی فعلی، صنایع دستی جایی در سبد اقتصادی مردم ندارد. اگر شرایطی به‌بوجود می‌آمد تا صنعتگران برای فعالیت در فروشگاه‌ها وارد عمل می‌شدند و فضایی مثل میدان امام اصفهان به وجود می‌آمد، وضعیت فرق می‌کرد اما متاسفانه صنعتگران ما توان مالی برای پرداخت اجاره حتی ماهانه پانصدهزار تومان هم ندارند و می‌گویند اگر مغازه را رایگان در اختیار ما بگذارید برای فعالیت اقدام می‌کنیم اما مغازه‌ها هم مالک دارد.

مدیر اجرایی هیات‌امنای بازارچه اودلاجان درباره مبلغ وامی که به کاسبان تعلق می‌گیرد نیز توضیح داد: پرداخت این وام سال گذشته تحقق پیدا نکرد زیرا نتوانستند اعتبار آن را تامین کنند. امسال هم که اعتبار آن تامین شد سقف پنجاه‌میلیون تومان را در نظر گرفتند که صاحبان همه‌ فروشگاه‌ها نیز فرم مربوط به آن را پُر کرده‌اند و باید ضامن‌هایشان را معرفی کنند تا بتوانند این مبلغ را دریافت کنند.

حیدری با بیان این‌که بودجه موسسه‌ای که از کاسبان بازارچه حمایت می‌کند تا سقف پنجاه‌میلیون تومان است، افزود: زمانی که مبلغ ۱۰۰میلیون تومان مطرح شد، اعلام کردند اگر مغازه‌ای هیچ چیزی نداشته باشد برای قفسه‌بندی آن مبلغ ۳۰میلیون تومان، برای پول پیش مغازه ۳۰میلیون تومان و همین مبلغ هم به‌عنوان سرمایه در حال گردش پرداخت می‌شود تا یک نفر بتواند با ۱۰۰میلیون تومان یک مغازه را پوشش دهد. مغازه‌های بازارچه همه قفسه‌بندی‌شده‌ هستند و داخل همه‌ آن‌ها هم جنس وجود دارد، فقط سرمایه در حال گردش به آن‌ها تعلق می‌گیرد که مبلغ آن هم ۳۰میلیون تومان است.

او با بیان این‌که ما درخواست کردیم سقف وام را ۱۰۰میلیون کنند، ادامه داد: اما گفتند چون شرایط کافی نداریم درنهایت می‌توانند مبلغ پنجاه‌میلیون را به‌صورت وام پرداخت کنند. بحث این است اگر صاحبان فروشگاه‌ها مبلغ ۱۰۰میلیون تومان هم دریافت کنند، ترددی در بازارچه صورت نمی‌گیرد تا بازدهی وام داشته باشند. باید وامی در اختیار صاحبان فروشگاه قرار بگیرد تا آن‌ها بتوانند مبلغ را بازپرداخت کنند. از زمانی که بحث وام مطرح شده است حتی چرخی‌های بازار هم به من مراجعه می‌کنند و می‌گویند ما هم می‌توانیم این وام را دریافت کنیم؟

حیدری درباره تعداد فروشگاه‌های صنایع دستی موجود در این بازارچه اعلام کرد: از خیابان ۱۵خرداد تا حاجی‌ها ۲۸مغازه وجود دارد که می‌تواند تا دویست مغازه هم افزایش پیدا کند اما اتفاق خاصی برای بقیه فروشگاه‌ها نیفتاده است. درِ بخشی از مغازه‌ها نیز نصب شده و سقف آن‌ها هم زده شده است اما هنوز کف‌سازی صورت نگرفته و برخی از آن‌ها همچنان به حرفه سابق خود یعنی کیف‌فروشی در بازارچه مشغول هستند. اگر این مغازه‌ها هم به بازار اضافه شوند تعداد آن‌ها به هشتاد فروشگاه می‌رسد. در حال حاضر ۱۴ تا ۱۵فروشگاه صنایع دستی در بازارچه وجود دارد.

مدیر اجرایی هیات‌امنای بازارچه اودلاجان درباره شش‌میلیارد تومانی که رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آن در مراسم افتتاح بازارچه نام برده بود، نیز گفت: چنین مبلغی در کار نیست. ما از روز اول هم با آقای سطانی‌فر طرف نبودیم و او به‌عنوان بازدیدکننده به اودلاجان دعوت شد و در مراسم افتتاحیه حضور پیدا کرد و چنین صحبت‌هایی حالت مانور مطبوعاتی داشت و برای بازارچه هم بازتابی نداشت که اگر داشت، وضعیت بازارچه این طور نبود.

ارسال به دوستان
برچسب ها: صبا ، بازارچه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: