khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۵۷۷۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
وحید لک:
تهیه‌کننده تئاتر معتقد است: هر چند که بلیت‌های 30 تا 50هزار تومانی تئاتر گران نیست اما در شرایط کنونی توان مالی خانواده‌ها این امکان را نمی‌دهد که بتوانند خانوادگی به دیدن کاری بیایند.

نوسانات اقتصادی باعث شده تا نگرانی‌هایی دربارهتأثیرگذاری این مسائل بر حوزه فرهنگ و هنر ازجمله تئاتر بیشتر شود. هر چند در این زمینه هنوز تأثیرات جدی را شاهد نیستیم و به‌لحاظ افزایش نرخ بلیت نمایش‌ها تغییر چندانی صورت نگرفته است اما باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.

در سال گذشته توجه به مسائل فرهنگی و تفریحی در سبد خانوارها 1.9درصد بوده که البته هنوز این آمار برای سال97 اعلام نشده است و مسئولان فرهنگی باید در این عرصه تمهیداتی را بیندیشند تا این سبد کوچک‌تر نشود.

در این زمینه با وحید لک؛ کارگردان و کارشناس تئاتر، گفت‌وگو کردیم. لک این روزها تهیه‌کننده و مجری طرح نمایش «او» از آرش دادگر در سالن استاد سمندریان است و نمایش «مرگ و پنگوئن» از پیام دهکردی را در تئاتر شهر روی صحنه دارد.

*استقبال از کارهای اخیرتان چطور بوده است؟

در شرایطی که می‌توان از چند وجه آن را بررسی کرد باید اظهار امیدواری کنیم. البته همه ماه‌ها برای کار تئاتر دارای ثبات نیست که بتوانیم درباره‌اش برنامه‌ریزی کنیم، بلکه هر سال و ماهی در ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد، برای همین هم در فصل تابستان و باتوجه به گرما و همین‌طور شرایط خاص اقتصادی که مردم دارند نباید خیلی انتظار استقبال آنچنانی داشت.

در شرایط کنونی شاید مردم کمتر ترجیح دهند که پولشان را هزینه تئاتر و تفریح کنند، هر چند که بلیت‌های تئاتر هم گران نیست و بین 30 تا 50هزار تومان است اما باز هم توان مالی خانواده‌ها این امکان را نمی‌دهد که بتوانند خانوادگی به دیدن کاری بیایند. به‌طور کلی شرایط تئاتر می‌تواند ما را راضی نگه دارد،هر چند بهتر از این نیز می‌تواند باشد.

*با شرایطی که به‌لحاظ اقتصادی در کشور وجود دارد به نظر می‌رسد وضعیت تئاتر و سینما هم بهتر از سایر حوزه‌ها نباشد، حال مسئولان و هنرمندان ما در این عرصه چه کاری می‌بایست برای عبور از بحران انجام دهند؟

به نظر من پاسخ در خود سوال شما نهفته است. یک مسئله را می‌بایست بیشتر مورد توجه قرار داد ما خیلی از مسائل فرهنگی‌مان هنوز قابل هضم نیست و نخست هم برای خود مسئولان این گونه است که خیلی مسائل را برای خود تعریف نکرده‌اند و آشنایی کمی با این حوزه‌ها دارند.

شرایط اقتصادی هر روز سخت‌تر می‌شود و این را همه ما قبول داریم اما یک طیف بزرگ جامعه، خانواده هنری هستند که حقوق‌بگیر نیستند و با همین تماشاگران ارتزاق می‌کنند، در سالن‌های تئاتر، سینما و موسیقی و گالری‌ها زیست می‌کنند. شرایط اگر هر روز سخت‌تر بشود آیا کسی به توان یک مخاطب برای خرید بلیت فکر کرده است؟ یعنی اگر فکری نشود، سالن‌های نمایش خالی از تماشاگر می‌شود؟ اصلا کاری با شرایط بد اقتصادی ندارم در شرایط معمول هم ما برنامه درستی نداریم و در عرصه فرهنگ و هنر مسائلمان مشخص نبوده است.

پیشنهاد من این است که حتی در شرایط سخت اقتصادی حوزه‌های هنر را تنها نگذاریم، چون این حوزه مثل حوزه بهداشت و تغذیه حتما به انسان‌ها برای پیشبرد اهداف و زندگی، ادامه حیات، صبوری و شکیبایی کمک می‌کند.

کشور ما با یک گذشته تاریخی بزرگی روبه‌رو است یعنی با آیین‌‌های بزرگ نمایشی مواجه است اما هیچ یک از ما وقتی وارد یک استان یا شهر می‌شویم به هیچ وجه با آیین خاص آن مواجه نمی‌شویم.

*اما در کنار همه این مسائل که مطرح شد زمانی که شرایط اقتصادی درست نباشد باز هم آنچه از سبد خانوارها حذف می‌شود، مسائل تفریحی و فرهنگی آن‌هاست...

متأسفانه همین‌طور است و مستلزم این است که برنامه‌ریزی از گذشته صورت بگیرد و ما می‌گوییم در گذشته نشده است. از همین امروز هم شروع کنیم برای آینده نزدیک می‌توانیم به نتیجه برسیم.

به امید خدا همه ما در این شرایط برای خودمان اوضاع بهتری را با افکار و نیت خوب رقم بزنیم، تعارف و تنبلی را کنار بگذاریم حتما اتفاقات خوبی می‌افتد و ما امیدوار هستیم.

ارسال به دوستان
برچسب ها: صبا ، تئاتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: