khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۵۷۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
محمود آموزگار درباره تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها و ایجاد کافه‌کتاب‌فروشی‌ها در شمال تهران توضیحاتی داد و از امکان صدور جواز کسب کتاب‌فروشی‌ در مکان‌های مسکونی برای کاهش هزینه‌های ایجاد کتاب‌فروشی گفت.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران درباره تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها و طرح‌های حمایتی این نهاد برای جلوگیری از تعطیلی آن‌ها، اظهار کرد: موجی از رکود و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها را هدف گرفته است. این موضوع ما را ناگزیر کرد که براساس بررسی‌ این کتاب‌فروشی‌ها، آن‌ها را به سه دسته تقسیم کنیم؛ کتاب‌فروشی‌های محلی، کتاب‌فروشی‌های مستقل و کوچک و کافه‌کتاب‌فروشی‌ها. رسته کتاب‌فروشی‌های محلی که اغلب قدیمی‌اند برای این‌که بتوانند سرپا بایستند و به فعالیت خود ادامه بدهند، در کنار کتاب به فروش لوازم تحریر می‌پردازند. طبق قانون نظام صنفی باید به آن‌ها اخطار داده شود و سپس پلمب شوند. اما سیاستی که در ارتباط با این دسته از کتاب‌فروشی‌ها در نظر گرفتیم این است که اگر دو قفسه کتاب‌ هم دارند، باز امکانی برای محله است و با تعطیل کردن آن‌ها این امکان را از مردم محله سلب نکنیم.

او افزود: دسته دوم کتاب‌فروشی‌های مستقل و کوچکی هستند که عمدتا در راسته کتاب‌فروشی‌ها(انقلاب و کریم‌خان) مستقرند که بررسی‌های ما نشان می‌دهد ظرف چند سال گذشته فروش آن‌ها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و گاهی این کتاب‌فروشی‌ها تعطیل شده‌اند. کتاب‌فروشی‌ معینی در آن منطقه اگر روزی یک‌ونیم‌میلیون فروش داشته باشد، به نظر خوب است؛ این در حالی است که در سه تا چهار سال گذشته درآمد آن‌ها دوبرابر حالا بود.

آموزگار در ادامه گفت: دسته سوم، کتاب‌فروشی‌هایی هستند که در شمال تهران مشغول کارند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است. اتفاقا با فروش بالای آن‌ها مواجه هستیم که این موضوع تصویری را از سرانه مطالعه در شهر تهران و خرید کتاب در این منطقه نشان می‌دهد. البته اغلب آن‌ها کافه‌کتاب‌فروشی‌ هستند. آن‌ها همچنین لوازم‌تحریر هم می‌فروشند که درمجموع شرایط جذاب‌تری را ایجاد کرده است. بیشتر درآمد این کتاب‌فروشی‌ها از بخش کافه به دست می‌آید. درآمد بخش کافه بیشتر از بخش کتاب‌ است. بررسی‌های ما نشان می‌دهد هرچقدر فروش در راسته‌های کتاب‌فروشی افت می‌کند ما با افزایش فروش و رونق این کتاب‌فروشی‌ها روبه‌رو هستیم. حتی تقاضاهای جدیدی برای تأسیس این نوع کتاب‌فروشی‌ها به دست ما می‌رسد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران درباره طرح‌های حمایتی این اتحادیه از کتاب‌فروشی‌ها بیان کرد: ما به استناد مصوبه شورای سوم اسلامی شهر تهران در سال۹۱ که به‌عنوان «کاربری فرهنگی» معروف شده می‌خواهیم از فضاهای مسکونی برای ایجاد کتاب‌فروشی‌ها استفاده کنیم.

او در ادامه خاطرنشان کرد: مصوبه اخیر به ما این امکان و اجازه را می‌دهد برای ایجاد کتاب‌فروشی‌ها در واحدهای مسکونی اقدام کنیم.اگر این کار اجرایی شود هزینه‌های ایجاد کتاب‌فروشی‌ها در راسته انقلاب و کریم‌خان کاهش پیدا می‌کند و افراد می‌توانند با قیمت کمتری مبادرت به ایجاد کتاب‌فروشی‌ها کنند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران با اشاره به تبلیغات نشر کتاب، گفت: گاهی در صفحه نیازمندی‌ها تبلیغات این‌چنینی می‌بینید که «خاطرات شما را چاپ می‌کنیم با حداقل قیمت» یا «پایان‌نامه شما را کتاب می‌کنیم حتی در یک نسخه»؛ این‌ها نشان می‌دهد که نشر ما با آسیب‌های جدی‌ مواجه است و باید نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنیم.

او سپس با بیان این‌که امیدوایم به نقطه‌ای برسیم که از یارانه دولتی بی‌نیاز شویم و وضعیتی را ایجاد کنیم که تأسیس کتاب‌فروشی‌ها با هزینه کمتری ممکن شود، اظهار کرد: این موضوع یکی از آرزوهاست. اضافه کردن کتاب‌فروشی به مشاغل موضوع بند۲۴ ماده۵5 قانون شهرداری این امکان را به ما می‌دهد که در اماکن دارای کاربری مسکونی کتاب‌فروشی‌ دایر شود.

آموزگار متذکر شد: برای ارتقای نشر، رعایت حقوق مولف باید در کشورمان جدی گرفته شود و کسی نباید آزادانه کتاب دیگران را چاپ کند و به فروش برساند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران درباره کاهش وابستگی‌ها به یارانه دریافتی از دولت که این یارانه در طرح‌هایی مانند عیدانه یا تابستانه کتاب هم وجود دارد و او پیش‌تر مصرف یارانه‌ خریدار از کتاب‌فروشی‌ها را مفید دانسته بود، توضیح داد:‌ باید عقبه این ماجرا را در نظر بگیریم. نباید به‌صورت مجرد و انتزاعی به این قضیه نگاه کنیم. این نکته را در نظر بگیرید که این یارانه برای خریدار است نه برای کتاب‌فروشی، هرچند که ارشاد این مبلغ را به دست کتاب‌فروشی‌ها می‌دهد؛ درواقع پولی که ارشاد به آن‌ها می‌دهد مبلغی است که کتاب‌فروش از خریدار هنگام فروش کتاب دریافت نکرده است. و این نکته را در نظر بگیرید، پولی که برای این طرح‌ها در نظر گرفته می‌شود برای استفاده در نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی کتاب بوده است که این یارانه‌ها آسیب‌های بسیار جدی داشت و فرصت فروش را از کتاب‌فروشی‌ها سلب می‌کرد. اگر یارانه را از نمایشگاه‌ها به سمت کتاب‌فروشی‌ها سوق بدهیم درواقع فرصت فروش را به کتاب‌فروشی برمی‌گردانیم.

ارسال به دوستان
برچسب ها: صبا ، آموزگار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: