khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۷۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
وزیر ارشاد: موضوع گسترش بازتولید کتاب و استفاده از ظرفیت فضای مجازی اتفاقاتی هستند که با برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز شده و می‌توان با گسترش دامنه این موضوعات به ترویج کتابخوانی در جامعه کمک کرد.
به گزارش صبا، اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، با حضور سید عباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-، احمد مازنی-رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی-، طیبه سیاوشی-عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی-، نیکنام حسین‌پور-مدیرعامل موسسه خانه کتاب-، محمود آموزگار-رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان  تهران-، سعید بیابانکی-شاعر-، میثم نیلی -رییس مجمع ناشران انقلاب اسلامی-، نادر قدیانی -مدیر انتشارات قدیانی-، حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی -دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور-، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، علیرضا مختارپور-دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور-،  مشاوران، معاونان و مدیران کل نهاد و جمعی از فعالان فرهنگی در مجموعه سرچشمه (شهدای هفتم تیر) برگزار شد.

 در این مراسم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم، طی سخنانی گفت: هشتمین دوره از برگزاری این جشنواره با نام هشتمین امام، می‌تواند نماد و نقطه عطفی برای این حرکت فرهنگی باشد.

 او با اشاره به اهمیت توسعه کتابخوانی در کشور گفت: در بحث توسعه اجتماعی کشورها و ملت‌ها، بحث توسعه فرهنگی به عنوان کانون و محور توسعه مطرح است و در حوزه توسعه فرهنگی، حوزه نشر کتاب نقش محوری دارد و کانون محوری حوزه نشر کتاب، توسعه کتابخوانی است. اگر به این سه گزاره توجه شود، طبیعتا باید همت‌های بیشتری را معطوف به توسعه کتابخوانی کنیم؛ چرا که توسعه کتابخوانی پایه توسعه فرهنگی و توسعه همه‌جانبه کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توسعه کتابخوانی نیازمند برنامه‌ای مستمر و پیوسته است، افزود: ما در کنار این برنامه‌ریزی مستمر، باید فرصت‌ها و مشاغل مختلف و متنوع حوزه کتابخوانی را به امداد بطلبیم. یکی از این فرصت‌ها برای ما ایرانیان  برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است که همزمان با سالروز میلاد امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

 سیدعباس صالحی سپس اظهار کرد: اما رضا(ع) از زمانی که پا به سرزمین ما گذاشتند، برکات فراوانی برای ما ایرانیان داشته‌اند که این برکات تنها مربوط به دهه‌ها و سده‌های اخیر نیست. به طوری که محمد بن خاوند شاه بن سید برهان الدین، مورخ سنی مذهب شافعی، درباره مشهد و حرم امام رضا(ع) در زمانی که هنوز مذهب شیعه در ایران فراگیر نشده بود، عنوان کرده است که شهر مشهد مرجع ایران و مقصد سالکان آفاق است.

 او  با اشاره به ظرفیت‌های ایجادشده در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: اتفاقی که با برگزاری این جشنواره آغاز شده و می‌تواند دامنه وسیعی پیدا کند، موضوع «بازتولید کتاب» است. اگر می‌خواهیم کتابخوانی ترویج پیدا کند باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم. بر این اساس کتابخوان باید به عنوان یک مولد فعال، مواد و محتوای کتاب را در راستای ایده‌پردازی در سایر حوزه‌ها به کار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فضای مجازی می‌تواند یک فرصت مناسب برای ترویج کتابخوانی باشد، البته اگر به خوبی از آن استفاده شود. حرکتی که امروز به عنوان پویش کتابخوان مجازی مشاهده کردیم، با ارائه قالبی مناسب از معرفی کتاب با حفظ هویت و حقوق نویسنده، مترجم و ناشر اثر، اقدامی شایسته تقدیر است.

صالحی در ادامه با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این جشنواره بیان کرد: امیدوارم این خدمتی که عزیزان در حوزه ترویج کتابخوانی و معارف رضوی انجام دادند، مشمول عنایت حضرت امام رضا(ع) قرار گیرد.

احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز  در این مراسم با اشاره به ارائه آمارهای مختلف درباره سرانه مطالعه در کشور، گفت: آمارهای ارائه شده طی سال‌های اخیر با وجود تفاوت در ارائه آمار و ارقام، همگی یک وجه مشترک داشته‌اند و آن پایین بودن میزان مطالعه در کشور بوده است. این در حالی است که یکی از شاخصه های پیشرفت و توسعه‌یافتگی در هر جامعه، میزان مطالعه در آن جامعه است  

او  با اشاره به برگزاری یکی از آخرین جلسات شورای عالی فضای مجازی و ارائه گزارشی از وضعیت کتابخوانی در جهان و ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی، گفت: در آن جلسه بنده پیشنهاداتی برای بالا بردن سرانه مطالعه در کشور ارائه کردم؛ راه‌اندازی چالش معرفی آخرین کتاب خواندهشده از سوی مسئولان و چهره‌های شناخته شده حوزه فرهنگ، هنر، سیاست و سایر حوزه‌ها، می‌تواند در ترغیب و تشویق مردم به مطالعه موثر باشد.

مازنی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی ادامه داد: پیشنهاد دیگر من که با الهام از برگزاری این جشنواره ارائه شد، گسترش جشنواره‌های کتابخوانی در حوزه‌های مختلف است. خوشبختانه گزارش ارائه شده در این جشنواره از افزایش ۳۲ درصدی مشارکت عمومی نسبت به سال گذشته حکایت دارد که این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالای چنین حرکاتی در تشویق مردم به کتابخوانی است.

 او  با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این جشنواره گفت: نهاد با برگزاری این جشنواره به عبارتی با یک تیر دو نشان را هدف گرفت؛ هدف اول دعوت مردم به مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی و هدف دوم آشنایی مردم با معارف دینی به خصوص معارف رضوی بوده است. بر این اساس برگزاری این جشنواره با شکوه را به برگزارکنندگان این حرکت فراگیر فرهنگی تبریک می‌گویم.

 در بخش دیگری از  مراسم  علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی در  دوم خرداد ۱۳۹۷ با موضوع تبیین شرایط روز کشور اظهار کرد: در آن دیدار مقام معظم رهبری به موضوع منطقه  و جهان، به دشمنی‌های دیرینه استکبار جهانی از پیروزی انقلاب به بعد و از جمله به استفاده از هنر و تبلیغات در جنگ فرهنگی علیه انقلاب اسلامی اشاره کردند و سپس تصریح کردند که در همه این قضایا  دشمن شکست خورده است. در این فرصت کوتاه به تشریح این بیانات و منطق آن می‌پردازم.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی در یک تقسیم بندی دو مرحله‌ای گفت: اول مخالفت با اصل انقلاب اسلامی که از روز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و همچنان ادامه دارد. محورهای اصلی تهاجم دشمن در این سطح تضعیف نظام جمهوری اسلامی،   اثبات ناکارآمد بودن نظام و ناموفق بودن انقلاب خصوصاً برای مستضعفین و آزادی خواهان جهان و در نهایت شکست جمهوری اسلامی و نتیجتاً ناموفق ماندن انقلاب اسلامی در جهان بوده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به کار بستن انواع تحریم ها، ‌فشارهای بین‌المللی، جنگ تحمیلی، حمایت از تروریست های منافق و دیگر گروهک های ضدانقلاب، ناآرام ساختن مناطق مرزی و تحریک اقوام مختلف ملت ایران را از مهم ترین ابعاد فعالیت های دشمن در این سطح از دشمنی ها برشمرد و اظهار کرد: خوشبختانه با عنایات حضرت حق و همت مردم غیور ایران، تلاش استکبار جهانی در تمامی این جبهه ها به شکست منجر شد. هر چند خسارات و تلفات و ضررهای زیادی به کشور عزیز ایران وارد شد اما سرانجام این ملت ایران بود که از این عرصه‌ها پیروز خارج شد.

علیرضا مختارپور ادامه داد:  اما سطح دوم یا نوع دوم دشمنی ها پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز شد. دشمن براساس محاسبات ظاهری و معمول به این نتیجه رسیده بود که با رحلت حضرت امام اولاً وحدت و انسجام داخلی از میان می رود. ثانیاً‌ تغییرات گسترده در سطح مدیران و مسئولان نظام موجب از هم گسیختگی امور می شود و از همه مهمتر و قابل توجه تر اینکه کم کم نسلی در ایران متولد می شود و رشد می یابد که نه دوران ستم شاهی را دیده نه حضور حضرت امام را درک کرده نه از دفاع مقدس خاطره ای دارد،  و در یک کلام، نسلی است به کلی بیگانه با اسلام و انقلاب و حتی ایران؛ پس باید این نسل هدف گرفته شود.

او با اشاره به آغاز ابعاد جدید از تهاجمات به کشور  بیان کرد: بنابراین تهاجم فرهنگی، ‌ناتو فرهنگی و شبیخون فرهنگی با وسعت و شدت بسیاری آغاز شد. رشد قارچ‌گونه ماهواره‌های فارسی زبان، گسترش و تعدد رسانه های صوتی و تصویری، و بعدها استفاده از فضای مجازی و شبکه های مجازی همه و همه در خدمت این جنگ گسترده که دامنه آن تا خانه ها و مدارس و دانشگاه ها کشیده شده و از نظر ابزاری در سال های اخیر تا گوشی همراه و در جیب و دست هر جوان ایرانی کشیده شده بود قرار گرفت.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: سال‌های سال این دشمنی و حملات بی وقفه جبهه استکبار جهانی هر روز بیشتر و گسترده تر از روز قبل ادامه یافت. اما برخلاف تصور دشمن نتیجه این نبرد سهمگین به شکل دیگری پدیدار شد و  سال به سال بر حضور نسل جوان در عرصه های مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی افزوده شد. راهیان نور، اعتکاف های ماه رجب، شب های قدر رمضان، مراسم عزاداری محرم، راهپیمایی های بیست و دوم بهمن، اردوهای جهادی، ‌و ده ها صحنه دیگر حاکی از حضور و فعالیت هزاران جوانی بود که هدف اصلی استکبار جهانی برای نقی و قلع و قمع انقلاب اسلامی در دهه چهارم بودند اما اینک صحنه واقعیت دیگری را نشان می داد. اما مهمتر از همه این حضورها، ‌حضور جوانان نسل سوم به بعد این انقلاب  در صحنه دفاع از حرم بود، که این بار حضور هر رزمنده و مدافعی، جانبازی و جانفشانی طلب می‌کرد.

علیرضا مختارپور با اشاره به حضور جوانان نسل سومی در میدان نبرد، ادامه داد: جوانانی که نه دوران مبارزات انقلاب اسلامی را دیده بودند نه حضرت امام را، نه روزهای دفاع مقدس را، جوانانی که در زیر آتش سنگین سلاح های فرهنگی دشمن بزرگ شده بودند، جوانانی که حتی خستگی و ورشکستگی معدودی از اصحاب انقلاب و نسل اول را هم شاهد بودند، ‌ جوانانی که در عنفوان جوانی و در نهایت نشاط و شور جوانی، ‌مجرد یا متأهل، با فرزندانی در بطن همسرانشان یا فرزندانی شیرخواره تمامی جوانی و زندگی و آینده خود را یکجا در دفاع از حرم بر دست گرفتند.

او در ادامه با اشاره به نمونه هایی از حضور جوانان نسل سوم در میدان نبرد گفت: شهید مدافع حرم سجاد زبرجدی متولد ۱۳۷۰ تهران،  شهید مدافع حرم جلیل تختی نژاد متولد ۱۳۷۲ هرمزگان، شهید مدافع حرم محسن حججی متولد ۱۳۷۰ اصفهان، شهید مدافع حرم عباس دانشگر تولد ۱۳۷۲ سمنان، شهید مدافع حرم ارتش جمهوری اسلامی محسن قوطاسلو متولد ۱۳۶۹ تهران، شهید مدافع حرم ابراهیم عالمی متولد ۱۳۷۱ خراسان رضوی، شهید مدافع حرم بابک نوری متولد ۱۳۷۲ گیلان، شهید مدافع حرم حمید سیاهکالی مرادی متولد ۱۳۷۲ قزوین؛ فقط نام هشت تن از صدها جوان نسل سوم است که امروز پرچم انقلاب اسلامی را بردوش گرفته و عملاً  بقا و دوام و استمرار انقلاب اسلامی و ثبات و تقویت نظام جمهوری اسلامی را به رخ تمامی جهانیان و تاریخ جهان می کشد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تأکید کرد: البته شک نیست که هر جنگی خسارت دارد، تلفات دارد، اما مهم  نتیجه نبرد است. جنگ فرهنگی نیز همچون جنگ اقتصادی و سیاسی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. اما به لطف و عنایت الهی و همت پاک جوانان این کشور و جوانان کشورهای اسلامی،  آن که برتمامی این دشمنی‌ها پیروز می شود  انقلاب اسلامی خواهد بود. ان شاءالله.

 مهدی رمضانی، دبیر هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز  گزارشی از این جشنواره ارائه کرد و برگزیده‌های بخش‌های مختلف تقدیر شدند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: