khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 27
کد خبر: ۵۶۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
علی‌اصغر کاراندیش؛ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانه هنرمندان ایران بازدید و درباره تشکیل گروه مالی توسعه هنر صحبت کرد

علی‌اصغر کاراندیش؛ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکشنبه ۲۱مرداد از خانه هنرمندان ایران بازدید کرد و در نشست شورای‌عالی خانه هنرمندان ایران حاضر شد.

در این نشست که با حضور ابراهیم حقیقی و مجید رجبی‌معمار؛ رئیس شورای عالی و مدیرعامل خانه هنرمندان ایران برگزار شد، نمایندگان انجمن‌های هنری در شورای‌عالی خانه هنرمندان ایران هر یک به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند.

به گزارش «صبا»، در ابتدای این نشست مرتضی کاظمی؛ مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر گفت: در موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر چند زیرموضوع وجود دارد که وزارت فرهنگ و ارشاد باید در تعامل و گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ و هنر به آن بپردازد. نظام صنفی فرهنگ و هنر که در وزارت فرهنگ و ارشاد در حال تدوین است، موضوع قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، موضوع توسعه مشاغل فرهنگی و هنری از موضوعات مهمی هستند که باید به آن‌ها بپردازیم.

در ادامه این نشست علی‌اصغر کاراندیش؛ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در گذشته سیاستی وجود داشت که وزارت فرهنگ و ارشاد بیشتر در نقش حمایتی در موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر عمل می‌کرد، اما تجربه تاریخی نشان می‌دهد که که سیاست حمایتی به‌تنهایی سیاست درستی نیست. اگرچه برخی از مشکلات از طریق سیاست حمایتی رفع شد، اما همچنان مشکلات زیادی وجود دارد که برای حل این مشکلات به سیاست‌های دیگری در کنار سیاست حمایتی احتیاج داریم و حمایت از هنرمندان با اعتبارات دولتی به تنهایی به نتیجه نخواهد رسید.

او افزود: در جامعه ما خیلی از هنرمندان ناشناخته در نقاط مختلف کشور وجود دارند که با داشتن استعداد، مهارت و توانایی بالای هنری، در وضع بد اقتصادی به‌سر می‌برند که اگر نتوانیم شرایط و زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم، متاسفانه بسیاری از این استعدادها از بین خواهد رفت.

کاراندیش با اشاره به تشکیل گروه مالی توسعه هنر گفت: یکی از فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر در جهت ایجاد شرایط و زیرساخت‌های لازم انجام دادیم، تشکیل گروه مالی توسعه هنر با صدمیلیارد تومان اعتبار نقد که کل این سرمایه از سوی بانک‌ها و بخش خصوصی تامین شد، است.

او افزود: تاکنون بیش از هشتاد مانع در موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر را با همکاری برخی هنرمندان رفع کردیم و همچنان در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم برخی موانع موجود دیگر را نیز هرچه سریع‌تر برداریم تا بتوانیم به رونق اقتصادی در حوزه فرهنگ و هنر کمک کنیم.

در این نشست غلامحسین نامی گفت: موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و تدوین قوانین مناسب در جهت بهبود آن امر بسیار ضروری است اما با این حال باید به این نکته توجه داشته باشیم که هنرمند با خلاقیت خود در تنهایی به خلق اثر هنری می‌پردازد. اگر قرار باشد خلاقیت هنرمند درگیر قوانین و دستورهای اداری شود، خلاقیت هنرمند از دست خواهد رفت، پس باید به این نکته توجه کنیم که یک هنرمند اگرچه درگیر مسائل اقتصادی است اما کاسب نیست، باید در این موضوع به منزلت هنرمندان و خلاقیت هنری آن‌ها توجه کنیم.

او ادامه داد: خلاقیت هنری هیچ وقت با فرمول‌های بازار و حراج‌های بزرگ جور درنخواهد آمد و هنرمندان همواره در سخت‌ترین شرایط مالی به خلق اثر پرداختند و در تاریخ ماندگار شدند، امیدوارم در تدوین قوانین مربوط موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر به این نکته توجه کنیم.

محمدرضا فیروزه‌ای، بهرام کلهرنیا، حمیدرضا نوربخش، ایرج راد و برخی دیگر از اعضای شورای‌عالی خانه هنرمندان ایران به بیان مشکلات خود پرداختند.

در بخش دیگری از این نشست علی‌اصغر کاراندیش با تاکید بر ضرورت شکل‌گیری کمیته‌های مختلف هنری گفت: شرایط امروز به‌گونه‌ای است که می‌توانیم با تشکیل کمیته‌های مختلف هنری، موضوعات و اهداف خود را براساس اولویت مشخص کنیم تا بتوانیم براساس امکانات موجود، دست به عمل بزنیم.

او افزود: این کمیته‌ها می‌تواند پل ارتباطی مهمی بین هنرمندان و مسائل ضروری آن‌ها با نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: