khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 24
کد خبر: ۵۵۲۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
امضای تفاهم‌نامه همکاری معاونت هنری ارشاد با منطقه آزاد چابهار؛
تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه هنری، ارتقای فعالیت‌‌های هنری و گسترش حوزه اقتصاد هنر بین منطقه آزاد تجاری چابهار و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد

به گزارش «صبا»، سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری و عبدالرحیم کردی؛ مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهم‌نامه با محوریت و برای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس باتوجه به مزیت‌های نسبی منطقه، پیشینه تاریخی و مشخصه‌های اجتماعی و فرهنگی چابهار در زمینه مد و لباس، پارچه و تزیینات لباس بین معاونت امور هنری و منطقه آزاد چابهار امضا شد.

این تفاهم‌نامه در چهار سرفصل است؛ سرفصل نخست ایجاد نهادی برای معرفی مد و لباس و طراحی و تزیینات وابسته در منطقه آزاد چابهار است. همچنین باتوجه به این‌که موزه‌ای در این منطقه در حال ساخت است گالری‌هایی از موزه به مد و لباس اختصاص پیدا می‌کند تا به‌صورت دایمی و در سطح ملی طراحی‌ها و تزیینات مد و لباس را معرفی کند.

سرفصل دوم تفاهم‌نامه ایجاد مدرسه عالی هنر است که رویکرد اصلی آن احیای نظام استاد و شاگردی و استفاده از مدرسان ملی، شاخص و متخصص در زمینه مد و لباس است.

سرفصل سوم تفاهم‌نامه همکاری برای ایجاد آتلیه‌ها و کارگاه‌های مربوط به حوزه مد و لباس و صنایع وابسته است و تمهید و پیش‌بینی بازار مناسب عرضه به‌صورت بازارهای دایمی و مجازی و رویدادهای متناسب عرضه مانند نمایشگاه‌ها سرفصل چهارم این تفاهم‌نامه است.

همچنین براساس این تفاهم‌نامه بخشی از هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در سال جاری در چابهار برگزار می‌شود.

این تفاهم‌نامه براساس مطالعات انجام‌شده و باتوجه به پیشینه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی منطقه چابهار در زمینه لباس و تزیینات آن و به‌منظور مستند کردن و معرفی سنت‌های هنری ایران در حوزه مد و لباس و تزیینات آن انجام شده است. در حال حاضر زنان بسیاری در استان سیستان و بلوچستان در خانه‌های خود در زمینه پارچه و سوزن‌دوزی و طراحی‌های هنری پارچه فعالیت می‌کنند.

یکی از حوزه‌هایی که معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه فعالیت‌های هنری و بازار هنر دنبال کرده است، چگونگی همکاری مناطق آزاد تجاری برای توسعه فعالیت‌های هنری است که به این منظور مطالعاتی در چند ماه گذشته درباره پیشینه و مشخصه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی مناطق آزاد انجام شد و پس از جلسات و مذاکراتی با مسئولان مناطق آزاد، برای توسعه فعالیت‌های هنری مناطق آزاد تجاری و تخصصی شدن فعالیت‌های هنری این مناطق متناسب با ویژگی‌ها و پیشینه هر منطقه طرحی آماده شد که در فاز نخست تفاهم‌نامه بین معاونت هنری و منطقه آزاد چابهار برای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس انجام شد.

فاز نخست این طرح تفاهم‌نامه با منطقه آزاد چابهار در زمینه مد و لباس است و معاونت هنری فازهای بعدی طرح را برای توسعه فعالیت‌های هنری در سایر مناطق آزاد دنبال خواهد کرد.

همچنین معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در منطقه آزاد چابهار با هنرمندان استان سیستان و بلوچستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سیدمجتبی حسینی در سفر به چابهار با اسحاق بلوچ‌نسب؛ خواننده و نوازنده تنبورک دیدار کرد. اسحاق بلوچ‌نسب در این دیدار به همراه گروهی از هنرمندان، قطعه مرید و هانی(قطعه‌ای حماسی در فرهنگ بلوچ) را اجرا کرد. بلوچ‌نسب جزو هنرمندانی است که بیش از پنجاه هنرجو در انجمن موسیقی چابهار زیر نظر وی، موسیقی مقامی را می‌آموزند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با حضور در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار با جمعی از هنرمندان تئاتر و انجمن هنرهای تجسمی چابهار به گفت‌وگو پرداخت.

در بخش دیگری از این سفر، دفتر تئاتر مردمی چابهار، با حضور معاون امور هنری و هنرمندان تئاتر این شهر گشایش یافت.

حسینی در جمع هنرمندان تئاتر چابهار گفت: خوشحالم که در جمع هنرمندان عزیز چابهار هستم. این‌که دو گروه ثبت شده تئاتر در این شهرستان فعالیت دارند و تعداد تئاترهای اجرا شده، هنرمندان و هنرجویان این شهر بیانگر میزان رشد فعالیت‌‌های هنری این منطقه است؛ قطعا استعداد و استطاعت این سرزمین آفتاب و امید، بسیار بیشتر از این است. همه ما با کمک هم باید برای بهسازی امکانات این منطقه، بیشتر تلاش کنیم.

بازدید از چند کارگاه طراحی لباس و سوزن‌دوزی از برنامه‌‌های دیگر معان امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چابهار بود. در طی این بازدید، مرتضی کاظمی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اقتصاد فرهنگ و هنر و حمید قبادی؛ دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس نیز در این سفر حضور داشتند.

ارسال به دوستان
برچسب ها: صبا ، چابهار ، تفاهم نامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: