khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۴۲۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
مجید رجبی‌معمار روز گذشته در حالی نشست خبری با حضور خبرنگاران شاخص تئاتری برگزار کرد که به هیچ یک از پرسش‌های خبرنگاران پاسخی نداد.

مجید رجبی‌معمار روز گذشته در حالی نشست خبری با حضور خبرنگاران شاخص تئاتری برگزار کرد که به هیچ یک از پرسش‌های خبرنگاران پاسخی نداد و تأکید کرد که تماشاخانه نسبت به سال‌‌های گذشته افت مخاطب و فروش نداشته است.

از حضور مجید رجبی‌معمار در ایران‌شهر دو سال می‌گذرد و او در این مدت هیچ‌گاه پای پرسش‌های متعدد خبرنگاران ننشسته بود. او به همراه حسین پارسایی در این سال‌ها نه به شفافیت درباره مسائل مختلف تماشاخانه ایران‌شهر پرداختند و نه حاضر به مصاحبه با خبرنگاران حوزه تئاتر شدند. درباره شخص نگارنده، به شهادت مدیر دفتر آقای رجبی‌معمار و روابط عمومی ایران‌شهر، بارها درخواست مصاحبه با حسین پارسایی و مجید رجبی‌معمار با پاسخ منفی، رد شده بود.

با این حال پس از یادداشتی که در آن به ناآگاهی وی از وضعیت ایران‌شهر و بی‌خبر بودن از وقایع اشاره شده بود، بلافاصله نشست خبری با حضور بدنه اصلی خبرنگاران تئاتر برگزار شد. اگرچه رجبی‌معمار مدعی است چند روز پس از انتشار مطلب آن را خوانده است؛ اما روابط عمومی او تنها چند ساعت پس از انتشار متن و البته جوابیه آن خواهان گفت‌وگو با نگارنده شده تا درباره رویدادها و اتفاقات مورد اعتراض بنده مذاکره کند.

در این نشست، خبری از حسین پارسایی نبود. در دعوتنامه ارسالی از سوی روابط عمومی خانه هنرمندان اعلام شده بود که وی به‌عنوان دبیر شورای سیاست‌گذاری ایران‌شهر در این نشست شرکت می‌کند تا پاسخ‌گوی سئوالات خبرنگاران باشد! اما رجبی‌معمار در میانه نشست گفت که او در دفتر مدیریت خانه هنرمندان نشسته است.

جلسه مذکور کمی پس از ساعت16 آغاز می‌شود و اندکی پس از ساعت18 به پایان می‌رسد. کسی چیزی نمی‌نویسد؛ چون آقای رجبی‌معمار به هیچ یک از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ نمی‌دهد. او در جلسه‌ای که برای شفاف‌سازی اذهان عمومی ترتیب داده شد خود را در قامت یک فرمانده نظامی معرفی کرد که واکنش خبرنگاران را برانگیخت.

از رجبی‌معمار درباره جدول‌های عجیب و غریب اجراهای ایران‌شهر پرسیدیم و او مدعی شد همه چیز در انقیاد اوست و اجراها با نظر شورایی که او و فرهاد مهندس‌پور -رفیق دوران بنیاد روایت- آن را تشکیل داده‌اند، روی صحنه می‌روند، این در حالی بود که خبرنگاران با آوردن فکت‌هایی مبنی بر رد این ادعا، تاکید کردند که آقای پارسایی سالن‌های نمایش را براساس روابط شخصی به هنرمندان اختصاص می‌دهد.

برای نمونه رابطه محمد قدس و حسین پارسایی بر کسی پوشیده نیست. از ابتدای سال جاری، با حذف نمایش‌هایی که در جدول ایران‌شهر آمده است، جایگزین آثار نمایش‌هایی است که محصولات سال‌های گذشته است. این نمایش‌ها همگی مونولوگ‌ هستند و بازیگرانش، ستارگان سریال «پایتخت». آقای رجبی‌معمار درباره این مسئله تنها گفت محمد قدس آدم فعالی است. این گفته با واکنش تند خبرنگاران مواجه شد که آوردن تولیدات آماده در تئاتر را نمی‌توان فعال بودن نامید.

خبرنگاران تماشاخانه ایران‌شهر را به افت در محتوا، افت در تولید و افت در فروش متهم کردند و رجبی‌معمار درباره این رویدادها تنها به گفتن حرف‌هایی درباره مدیریت موفق خود، آن هم در جایی غیر از ایران‌شهر بسنده کرد. او خبرنگاران را به ناآگاهی از شرایط ایران‌شهر متهم کرد. در حالی که نگارنده با فکت‌های منتشر شده توسط روابط عمومی ایران‌شهر به وی یادآور شد در تماشاخانه ایران‌شهر تخلفات از قانون وجود داشته است. برای مثال در حالی که محسن حسینی در سال گذشته به سبب رعایت نکردن کف فروش از سالن اخراج شده است، هنرمندان دیگری که رابطه حسنه‌ای با رجبی‌معمار و حسین پارسایی داشته‌اند هیچ‌گاه مورد غضب قرار نگرفته‌اند.

برای مثال وقتی از رجبی‌معمار درباره نمایش «عاشقانه‌ای برای عباس» به کارگردانی سیدعلی موسویان پرسش شد چرا با عدم رعایت کف فروش در سالن ماندگار شد، پاسخی نمی‌دهد و با گفتاری توأم با سفسطه خبرنگاران را به ندانستن متهم می‌کند. این در حالی است که خبرنگاران می‌دانستند این نمایش برای عوامل ایران‌شهر نفع مالی ناشی از ارگان‌ها داشته است و به نیابت میثم احمدی، از نزدیکان حسین پارسایی به کار پول تزریق شده بود. این نمایش کم‌فروش‌ترین نمایش دوران حضور حسین پارسایی است.

وقتی از رجبی‌معمار درباره راندمان کم ایران‌شهر پرسیده شد او خبرنگاران را متهم ‌کرد که درباره فروش پایین تئاتر شهر سخنی نمی‌گویند. این در حالی است که مأموریت تئاتر شهر فروش نیست و بیشتر روشن نگاه داشتن گونه‌های هنری تئاتر است که از قضا مخاطبانش خاص و محدود است. در عوض تیم رجبی‌معمار با تبلیغات بسیار و آوردن ستارگان سینمایی به سالن‌های ایران‌شهر، فضا را برای فروش بیشتر مهیا کرده بودند؛ اما این مهم رخ نداده است و نگارنده پیش‌تر نوشته بود که سالن‌های ایران‌شهر در نیمه اول سال96 تنها 40درصد راندمان فروش داشته است. آقای رجبی‌معمار بدون پاسخ جدی به نگارنده مدعی شده است که سالنش فروش بالایی داشته است.

او با کمک معاون مالی خانه هنرمندان از رقم فروش 3میلیاردی ایران‌شهر در سال96 گفت و خبرنگاران به او یادآوری کردند حسین پارسایی تنها با یک نمایش نزدیک به 10میلیارد فروش داشته است و چگونه است سیاست‌های مالی او در ایران‌شهر چنین ضعیف بوده است. در یادداشتی که به‌زودی منتشر خواهد شد از ابعاد فروش ایران‌شهر و مقایسه آن با نمایش«اولیور توئیست» پرده‌ برداشته خواهد شد.

جلسه دوساعته آقای رجبی‌معمار پس از سخنان خبرنگار مهر به سمت دیگری رفت. او خبرنگار یادشده را که زمانی در کسوت روابط عمومی با ایران‌شهر فعالیت داشته است، متهم به کم‌کاری کرد و حتی گلایه‌های خبرنگاران را بر دوش او گذاشت. رجبی‌معمار که خود را مسئول انتخاب نمایش‌های ایران‌شهر معرفی کرده بود در یک چرخش 180درجه انتقادات موجود نسبت به تکرار نمایش‌ها، اجراهای خلاف‌قانون، رانت به وجود آمده برای برخی هنرمندان نزدیک به حسین پارسایی، عدم رعایت کف فروش، عدم اعلام دقیق فروش، خریدن بلیت‌ها توسط گروه برای حفظ کف فروش و بازگرداندن پول بلیت به گروه و... را متوجه خبرنگار مهر کرد. این رفتار آقای رجبی‌معمار با واکنش تند خبرنگاران و دفاع تند خبرنگار رادیو از همکار خود شد. دفاع این خبرنگار مورد تأیید خبرنگاران دیگر واقع شد تا جایی که مسئولان روابط عمومی مجموعه نیز به درخواست‌های مکرر خبرنگاران برای مصاحبه صحه گذاشتند، مصاحبه‌هایی که توسط حسین پارسایی و مجید رجبی‌معمار رد شده بود.

گفت‌وگوی پرحاشیه و پرسفسطه با رجبی‌معمار درنهایت با ذکر برخی نام‌ها و شواهد مبنی بر تخلفات اداری در دادن اجرا به گروه‌ها، بدون هیچ پاسخ روشنی به پایان رسید و رجبی‌معمار قول داد که حسین پارسایی در نشستی به پرسش‌ها پاسخ دهد که این گفته رجبی‌معمار با اعتراض خبرنگاران مواجهه شد. خبرنگاران تأکید کردند حسین پارسایی هیچ‌گاه مصاحبه نخواهد کرد و باتوجه به رویدادهای مذکور عمر مدیریت تیم پارسایی/رجبی‌معمار در ایران‌شهر به نشست بعدی نخواهد رسید.ارسال به دوستان
برچسب ها: تئاتر ، مجید رجبی ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: