khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 23
کد خبر: ۵۳۸۵۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
رسانه ملی طبق روالی که سال‌های متمادی براساس آن پیش رفته در ماه مبارک رمضان برنامه‌‌هایی را به روی آنتن می‌برد که با حال و هوای معنوی همراه باشند.

رسانه ملی طبق روالی که سال‌های متمادی براساس آن پیش رفته در ماه مبارک رمضان برنامه‌‌هایی را به روی آنتن می‌برد که با حال و هوای معنوی همراه باشند. علاوه سریال‌هایی که به مناسبت این ماه تولید می‌شوند، هر شبکه به‌طور مستقل و مجزا برنامه‌‌های متعددی را به روی آنتن می‌برند تا به این ترتیب مخاطبان روزه‌دار را با تلویزیون همراه کنند. حال طی این سال‌ها که رسانه ملی به تعداد شبکه‌‌های خود افزوده تنوع این برنامه نیز بیشتر شده و مخاطبان نیز قدرت انتخاب بیشتری خواهند داشت. در میان برنامه‌‌های امسال برخی به‌صورت زنده به روی آنتن می‌روند و برخی دیگری پیش از پخش ضبط شده‌اند و به‌اصطلاح تولیدی هستند.

برنامه‌‌هایی که در رمضان امسال به روی آنتن شبکه‌‌های مختلف می‌روند کدام‌ها هستند و توسط چه کسانی تولید، کارگردانی و اجرا خواهند شد؟

شبکه 1 سیما

برنامه «دعوت»

پخش زنده

تهیه‌کننده: مجتبی کشاورز

مجریان: نیما کرمی و زینب زارع

زمان پخش: پس از پخش سریال «سرّ دلبران» به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و کارگردانی محمدحسین لطیفی که از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه ساعت22:15 به روی آنتن می‌رود.

نکته قابل توجه: این برنامه در قالب جُنگ است و حال و هوای شاد دارد.

برنامه «ماه خدا»

تهیه‌کننده: محمد رحیمی

مجری: هادی صلح‌جو

زمان پخش: این برنامه از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، ساعت2 بامداد آغاز می‌شود و تا 20دقیقه بعد از اذان صبح به‌طور زنده ادامه خواهد داشت.

به گفته محمد رحیمی؛ تهیه‌کننده، موضوع محوری برنامه امسال «ماه خدا»، خودسازی و سیر و سلوک است و در موضوع عرفان نظری، آیت‌اله جوادی‌آملی و در موضوع عرفان عملی استاد اخلاق مرحوم حضرت آیت‌اله محمد شجاعی هر شب در آیتم‌‌های جداگانه پنج تا هشت‌دقیقه‌ای سخن خواهند گفت.

در این برنامه مرتضی امیری‌اسفندقه به‌عنوان کارشناس ادبی و حجت‌الاسلام محمد سعیدی‌آریا به‌عنوان کارشناس مذهبی، هر شب در برنامه حضور خواهند داشت و حجت‌الاسلام سرلک، فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی را در آیتم‌‌های هفت‌دقیقه‌ای شرح و تفسیر می‌کند.

نکته قابل توجه: رویکرد فرهنگی برنامه امسال «ماه خدا» پررنگ‌تر خواهد بود و تلاش شده با بیان آداب و رسوم مردم سراسر کشور، به نزدیکی اقوام مختلف ایران‌زمین کمک شود.

برنامه «ماه و ماهی»

کاری از گروه معارف اسلامی شبکه یک سیما

پخش زنده

تهیه‌کننده: افشین حسین‌خانی

مجری: سیاوش عقدایی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، هر روز ساعت19:20

زمان: 65دقیقه

به گفته افشین حسین‌خانی؛ تهیه‌کننده «ماه و ماهی»، این برنامه در تلاش است به مسئله ضد و نقیض که در جامعه فراوان وجود دارد، بپردازد. ما در این برنامه می‌خواهیم به مردم بگوییم که اگرچه از نظر ظاهر و محتوا نقیضین در جامعه وجود دارد ولی می‌توانیم با همه این تضادها زندگی کنیم و نیازهای یکدیگر را برطرف کنیم.

نکته قابل توجه: هر شب دو مهمان به استودیو می‌آیند که شغل‌‌های ضد و نقیض هم دارند مثلا محیط‌بان و شکارچی، تولیدکننده خودرو و اوراقچی یا پرستار خانه سالمندان و مربی مهد کودک و در این‌باره با آن‌ها سخن می‌گوییم.

برنامه «درس‌‌هایی از قرآن»

تهیه‌کننده: محمود متوسل

کاری از گروه معارف

مدت زمان: 30دقیقه

زمان پخش: هر روز ساعت18:20

در این برنامه 30قسمتی حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در سه محور اساسی و با توسل بر قرآن و احادیث سخنرانی می‌کند. دهه اول ماه مبارک رمضان موضوع امام زمان(عج) در قرآن و روایات، در دهه دوم شرح و تفسیر ادعیه ندبه و عهد و سایر دعاهایی که درباره ولی‌عصر(عج) وجود دارند و دهه سوم ماه رمضان هم شرح و تفسیر موضوعات عام مانند توبه و توجه به خدا، محور سخنرانی حجت‌الاسلام قرائتی خواهد بود.

نکته قابل توجه: درس‌‌هایی از قرآن یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌‌های معارفی شبکه یک سیماست.

دیگر برنامه‌‌های شبکه1: پیش از پخش این مجموعه «سرّ دلبران» سخنان آیت‌اله سبحانی با موضوع درس‌هایی از یکی از سوره‌های جزو سی‌ام قرآن کریم پخش خواهد شد و مراسم جزء‌خوانی قرآن کریم هر روز ساعت4:45 تا 6 بامداد از حرم مطهر امام رضا(ع) پخش می‌شود.

شبکه دو سیما

برنامه «کوی محبت»

تهیه‌کننده و مجری: سیدمصطفی موسوی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه/ ساعت دقیق پخش این برنامه هنوز اعلام نشده است.

این برنامه با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، شخصیت‌‌ها و کارشناسان ابعاد شخصیتی ائمه اطهار(ع) را بررسی می‌کند.

نکته قابل توجه: «کوی محبت» ویژه‌برنامه خود را در بخش‌‌های متنوع و با کارشناسی مذهبی حجت‌الاسلام راشد یزدی و با موضوع آداب ورود به ماه مبارک رمضان و استفاده بهینه از لحظات این ماه و روزه‌داری صحیح از مشهد مقدس و حرم مطهر امام رضا(ع) تدارک دیده است.

برنامه‌‌های دیگر شبکه دوم سیما: مراسم جزء‌خوانی قرآن کریم از حرم حضرت معصومه(س) زمان پخش: از 27اردیبهشت‌ماه، ساعت11تا12.

شبکه سه سیما

برنامه «ماه عسل»

پخش زنده

تهیه‌کننده و مجری: احسان علیخانی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، هر روز، ساعت19

«ماه عسل» برنامه‌ای اجتماعی و گفت‌وگومحور است که از سال86 تاکنون به‌صورت زنده از شبکه سوم سیما و پیش از افطار پخش می‌شود.

نکته قابل توجه: احسان علیخانی در این برنامه به سراغ اشخاصی می‌رود که از لحاظ اجتماعی، فرهنگی، علمی و هنری در شرایطی خاص قرار دارند و گاه اتفاقات عجیبی را تجربه کرده‌اند.

برنامه «سمت خدا»

پخش زنده

تهیه‌کننده: سیدعبدالمجید رکنی

مجری: نجم‌الدین شریعتی

زمان پخش: هر روز به‌جز جمعه‌ها، ساعت13:30. بازپخش ساعت4:40 بامداد

این برنامه گفت‌وگومحور است و به گفت‌وگو با اساتید و کارشناسان مذهبی می‌پردازد و در هر قسمت به موضوع خاصی می‌پردازد.

نکته قابل توجه: مجموعه برنامه «سمت خدا» در ایام ماه مبارک رمضان با حضور حجت‌الاسلام عابدینی، بهشتی، فرحزاد، نظری منفرد، لقمانی و میرباقری برگزار می‌شود.

برنامه‌‌های دیگر شبکه 3: شبکه سه در ایام ماه مبارک رمضان، مراسم جزء‌خوانی قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س) را از ساعت14:45 تا 16 پخش می‌کند.

شبکه 4 سیما

برنامه «معنای زندگی»

تهیه‌کننده: محسن کرمی

مجری: دکتر عبدالحمید ضیایی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه ساعت19

این برنامه با دعوت از اساتید بنام در حوزه‌‌های مختلف جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه، مردم‌شناسی و... به معنای زندگی در دنیای دیجیتالی امروز می‌پردازد و در هربرنامه میزبان یکی از اساتید است.

نکته قابل توجه: رویکرد این برنامه رویکرد پرسش و پاسخ نیست، بلکه پرسش و تغییر است و تلاش شده تا مخاطب با دیدن آن، در نگرش‌‌ها و باورهایش تغییر ایجاد کند.

برنامه «30 سریال»

تهیه‌کننده: حسین مروی

مدت زمان: 90دقیقه

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه اول ماه مبارک هر روز ساعت17:15

در برنامه «سی سریال»، سی سریال شاخص رمضانی که از سال80 تاکنون پخش شده، بررسی شود.

نکته قابل توجه: در قسمت اول این برنامه سریال‌‌های پخش‌شده در دهه70 مرور خواهند شد و از قسمت دوم هر شب یک سریال از دهه80 تاکنون، در قالب یک قسمت پخش می‌شود و عزیزاله حاجی‌مشهدی، احسان ناظم‌بکایی، نغمه خدابخش، رضا صائمی، نژلا پیکانیان، لیلامیرهادی، معصومه نیک‌کار و حسین مروی گروه تحقیق و نگارش این ویژه‌برنامه رمضانی هستند.

برنامه «گفت‌وگوی تنهایی»

تهیه‌کننده: مهدی مينايی

كارگردان: يوسف بچاری

مدت زمان: 40دقیقه

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، هر شب به‌جز یکشنبه‌‌ها از ساعت22:05

این برنامه در هر قسمت با هنرمندان و چهره‌‌های محبوب عرصه‌های سینما،‌ تئاتر، تلویزیون و موسیقی همچون کمال تبریزی‌، پرویز پورحسینی، رضا کیانیان، شهاب حسینی، پیمان قاسم‌خانی، ریما رامین‌فر،‌ ستاره اسکندری‌، هنگامه قاضیانی و‌ آریا عظیمی‌نژاد‌، به گفت‌وگو می‌پردازد.

نکته قابل توجه: در این برنامه شخصی به‌عنوان مجری حضور ندارد و فقط صدایی شنیده می‌شود که با مهمانان گفت‌وگو می‌کند و با سیستم HD در استودیو ضبط می‌شود و به‌لحاظ ساختار فرم و محتوا بسیار متفاوت‌ با برنامه‌های معمول تلویزیون است.

برنامه «من نویسنده‌ام»

تهیه‌کننده: بابک میزانی

مدت زمان: 30دقیقه

زمان پخش: هنوز اعلام نشده است.

این برنامه 32قسمتی به زیبایی‌شناسی در ادبیات با گرایش رمان پرداخته و در هر قسمت با یک نویسنده و رمان‌‌نویس مشهور گفت‌وگو می‌شود.

نکته قابل توجه: گفت‌وگو‌‌ها در قالب تک‌گویی تولید شده و نویسندگان درخصوص آثار و جوایزی که دریافت کرده‌اند روبه‌روی دوربین «من نویسنده‌ام» سخن می‌گویند.

برنامه «نغمه‌‌ها و مناجات‌ها»

تهیه‌کننده: حبیب‌اله ذوالفقاری

مدت زمان: 30دقیقه

زمان پخش: از 27اردیبهشت‌ماه، شنبه تا چهارشنبه ساعت22:30

در این برنامه مناجات‌خوانی در بستر و در دستگاه‌‌های موسیقی انجام می‌شود.

نکته قابل توجه: مناجات‌‌هایی که در این برنامه به همراه موسیقی خوانده می‌شود برگرفته از اشعار کهن فارسی(عراقی، مولانا و عطار) و همچنین اشعار و متون برگرفته از قرآن است.

برنامه «مهمان خانه»

پخش زنده

تهیه‌کننده: سیدمحمدرضا ضرغامی

مجری: امیرحسین مدرس

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، شنبه تا چهارشنبه ساعت14

مجله ظهرگاهی «مهمانخانه» بعد از یک وقفه نوروزی، از اول ماه مبارک رمضان با بخش‌‌های کارشناسی ویژه این ایام به روی آنتن می‌رود.

نکته قابل توجه: برنامه «مهمان خانه» یاد روزگار گذشته و براساس سبک زندگی ایرانی-اسلامی، تلاش می‌کند به خانواده‌های ایرانی برای هنرمندانه زندگی کردن اطلاعات بدهد.

برنامه «گستره شریعت»

تهیه‌کننده: دکتر پرویز فارسیجانی

مجری: دکتر مالک شجاعی

زمان پخش: از 27اردیبهشت هر شب ساعت23

این برنامه که ویژه ماه مبارک رمضان تولید شده، قصد دارد به مباحث قرآنی بپردازد و در هر قسمت به مباحثی همچون تاریخ‌نگاری قرآنی، رویاانگاری قرآنی، نسبت تاریخ‌مندی قرآن با فرهنگ غرب، نحوه هدایت‌گری و تاثیر قرآن در زندگی می‌پردازد.

برنامه «معرفت»

تهیه‌کننده: سیدمحسن مناجاتی

مجری: اسماعیل منصوری‌لاریجانی

کارشناس: دکتر ابراهیم دینانی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، ساعت18

این برنامه تخصصی و گفت‌وگومحور در ماه رمضان به موضوعاتی چون انسان کامل، نقش عقل و عشق در زندگی، اصل برائت و حقیقت وجود، فلسفه مرگ، رابطه علم و عبادت، مرگ و حیات می‌پردازد.

برنامه‌‌های دیگر شبکه چهار سیما: «جزء‌خوانی قرآن مجید» هر روز در ارتباط زنده از حرم احمدبن موسی(ع) شاهچراغ شیراز، مجموعه سخنرانی‌‌های اخلاقی آیت‌اله ناصری هر روز بعد از اذان صبح، «اخلاق‌پژوهی عرفانی» با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین یحیی کبیر هر روز ساعت6:15، سه شب احیاء و شب زنده‌داری در شب‌‌های قدر از دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق(ع) از دیگر برنامه‌‌هایی است که شبکه چهار سیما برای ماه مبارک رمضان تدارک دیده است.

شبکه پنج سیما

برنامه «جشن رمضان»

تهیه‌کننده: محمد قنبری

مجری: هنوز مشخص نشده است.

خواننده تیتراژ: هوروش‌باند و حجت اشرف‌زاده

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه هرشب ساعت21:30

این برنامه در بوستان گفت‌وگو ضبط می‌شود و به‌صورت زنده به روی آنتن شبکه5 می‌رود.

نکته قابل توجه: این برنامه در جهت کمک به هم‌نوعان و فقرا تولید شده و در طول برنامه گزارشی از عملکرد «کمیته امداد» به بینندگان ارائه خواهد شد.

برنامه «انس با قرآن»

تهیه‌کننده: سید یوسف موسوی

مجری: حاج‌عباس سليمی

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه هر روز ساعت13:45

این برنامه با پخش یک جزء از قرآن کریم به‌صورت ترتیل با حضور قاریان بین‌المللی و ممتاز قرآن از حرم حضرت عبدالعظیم‌الحسنی(ع) با مخاطبان همراه می‌شود.

برنامه «شهر عزیز»

پخش زنده

تهیه‌کننده: محمدحسين رضوي

مجری: سیدکاظم احمدزاده

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه ساعتی پیش از افطار

این برنامه در شهر مشهد مقدس و حرم امام رضا(ع) ضبط می‌شود و به‌طور زنده به روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

برنامه «خلوتگه عارفان»

تهيه‌كننده: توحيد عرب

مجری: مجید یراق

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه، هر شب 40دقيقه مانده به اذان صبح

مدت زمان: 50دقیقه

برنامه «خلوتگه عارفان» دارای آيتم‌هايی چون كلام بزرگان، مناجات با خدا، توسل به ائمه معصومين، درس زندگی بزرگان و دعای سحر است.

برنامه‌‌های دیگر شبکه پنج سیما: مراسم جزء‌خوانی قرآن کریم در مشهد اردهال از ساعت2:30 تا 3:30 بامداد از این شبکه پخش می‌شود.

شبکه نسیم

برنامه «خنداونه»

تهیه‌کننده: سیدعلی احمدی

مجری: رامبد جوان

زمان پخش: سه روز در هفته در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه ساعت23 روی آنتن می‌رود.

نکته قابل توجه: علاقه‌مندان به «جناب‌خان» می‌توانند در سری پنجم «خنداونه»، شاهد حضور این عروسک محبوب با صداپیشگی محمد بحرانی باشند.

سریال «دودکش»

تهیه‌کننده: زینب تقوایی

کارگردان: محمدحسین لطیفی

بازیگران: هومن برق‌نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، امیرحسین رستمی، جواد عزتی و...

زمان پخش: از پنج‌شنبه 27اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت20

نکته قابل توجه: سری دوم این مجموعه طنز در سال۹۵ به نام سریال «پادری» به کارگردانی محمدحسین لطیفی ساخته شد.

ساعات پخش برنامه‌‌های دیگر شبکه نسیم در ایام ماه مبارک رمضان تغییر کرده و به این ترتیب است:

برنامه «کودک شو» روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت23 و جمعه ساعت21، برنامه «فرح‌آباد» شنبه تا چهارشنبه ساعت21، برنامه «وقتشه» از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت19، به گفته امیرعباس اشرف؛ مدیر روابط عمومی شبکه نسیم، ساعت پخش برنامه «کتاب باز» هنوز مشخص نشده و مجری جدیدی برای این برنامه اعلام نشده است و سروش صحت همچنان اجرای آن را برعهده خواهد داشت.

به گفته امیرعباس اشرف؛ مدیر روابط عمومی شبکه نسیم در ادامه افزود: شبکه نسیم در ماه مبارک رمضان برنامه ویژه سحرگاه نخواهد داشت و اگر برنامه‌ای در سحر پخش شود در بین تکرار برنامه‌‌های روتین و در قالب این برنامه‌‌ها خواهد بود یعنی بستگی به ساعت تکرار یک برنامه در زمان سحر دارد.

شبکه قرآن

این شبکه در ایام رمضان در چند وعده تلاوت قرآن خواهد داشت. بعد از اذان صبح ساعت4:30 از کاشان، ساعت10:30 صبح از حرم امام رضا(ع) و ساعت16 از حرم امام خمینی(ره) جزء‌خوانی قرآن کریم از آنتن شبکه قرآن و معارف پخش خواهد شد. پوشش محافل قرآنی و نمایشگاه قرآن از دیگر ویژه تلاش‌‌های شبکه قرآن در ماه رمضان امسال خواهد بود.وحید خانه‌ساز

ارسال به دوستان
برچسب ها: تلویزیون ، گزارش ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: