khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 22
کد خبر: ۵۳۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
وحید خانه ساز- دبیر تلویزیون

با وجود آن‌که مدیران، مسئولان و برنامه‌سازان تلویزیون همواره تلاش کرده‌اند با تولید آثار جذاب به تعداد مخاطبان این رسانه بیفزایند، اما چرا در این زمینه آنچنان که باید موفق نبوده‌اند و مخاطبان بیشتر مواقع شبکه‌‌های برون‌مرزی را به شبکه‌‌های داخلی ترجیح می‌دهند؟

اگر بنا به مقایسه باشد، از لحاظ کمی در سال، آثار زیادی تولید می‌شوند و در این بخش به‌راحتی با شبکه‌‌های خارجی ماهواره‌ای و غیرماهواره‌ای رقابت می‌کنیم، اما در مقایسه‌ای کیفی و البته ضمنی گاهی و تا حدودی بازنده‌ایم! در این بخش نیز نمی‌توانیم بحث بودجه را وسط بکشیم و از عدم بودجه لازم شکایت کنیم، زیرا تلویزیون تا آن حد که بتواند به تولید آثار باکیفیت بپردازد، سرمایه دارد و در این زمینه تلاش می‌کند!

پس مشکل چیست و چرا با وجود در اختیار داشتن امکانات ابزاری و مالی، بازهم در زمینه رقابت با سایر کشورها هم‌قدم و یا پیش‌قدم نیستیم؛ شاید فردگرایی و یا عدم توجه مکفی به روحیه تجمیع در برنامه ریزی و حتی تفکرات پیش از تولید، یکی از مواردی باشد می‌بایست ریشه‌یابی و برطرف شود. یعنی این‌که مثلاً در زمان تولید یک برنامه تلویزیونی (فیلم، سریال، مسابقه تلویزیونی یا هر برنامه دیگر) طرح پیشنهادی توسط یک فرد و براساس سلیقه او تصویب یا رد شود، نویسنده به‌تنهایی بنویسد، تهیه‌کننده به‌تنهایی تولید را به عهده ‌بگیرد و درنهایت کارگردان نیز به‌تنهایی به ساخت اثر بپردازد آن هم بی‌آن‌که خط تولیدی مشخص وجود داشته باشد؛ واضح و مبرهن است که با این روال، راه به جایی نخواهیم برد و تا زمانی که طرز تفکر و نگاه سنتی خود را در تولید و پخش ارتقاء ندهیم و از افزودن روحیه جمع گرایی حتی بیش از گذشته در امر تهیه و تولید بهره نبریم و تفکر گروهی را جایگزین تصمیمات فردی نکنیم، امکان رقابت با رسانه‌‌های پیشرو را نخواهیم داشت.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: