khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۵۳۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
جشنواره كن با سرعت به كار خود ادامه مى دهد و فيلم هاى مختلف از اقصى نقاط دنيا، هر كدام شانس خود را براى جذب تماشاگران و هيئت داوران امتحان مى كنند.
به گزارش صبا، جشنواره كن با سرعت به كار خود ادامه مى دهد و فيلم هاى مختلف از اقصى نقاط دنيا، هر كدام شانس خود را براى جذب تماشاگران و هيئت داوران امتحان مى كنند.
در اين بين على عباسى كارگردان جوان دانماركى ايرانى الاصل هم با سومين فيلم خود " مرز" (  (Gräns تهيه شده از كشور سوئد در بخش "نوعى نگاه" جشنواره حضور دارد.

"مرز" :
تينا مرزبانى با حس بويايى بى سابقه در دستگيرى اشرار و قاچاقچيان است. او در روزى كارى با شخصى روبه رو مى شود كه براى اولين بار او را به شك مى اندازد. تينا اين بار نمى تواند از حس خود كمك بگيرد تا گناهكار يا بى گناهى اين مرد را تشخيص بدهد.

بى شك مى شود گفت كه "مرز" فيلمى متفاوت است. فيلمى كه به عمد مرز هاى واقعيت و خيال،  افسانه و حقيقت و بدى و خوبى را مى شكند. فيلمى تلخ اما شاد و مفرح. دليل اين تفاوت هم شخصيت هاى خاص فيلم هستند.  
شروع فيلم شروعى رئال است و شخصيت اصلى فيلم "تينا" هر چند عجيب و غريب است ، اما دور از واقعيت به نظر نمى رسد. تينا زنى است به شدت زشت و متفاوت كه با مردى كه فقط از خانه و زندگى او استفاده مى كند و هيچ علاقه اى به او ندارد زندگى مى كند. تنها دلخوشى تينا ديدار با پدر پدرش است كه الزايمر دارد و در خانه سالمندان زندگى مى كند. هر چند تينا زندگى تلخى دارد اما رفتار عجيب و حس بويايى بى نظيرش براى شناسايى جنايتكاران در مرز تماشاگر را به شخصيتش وابسته مى كند. تينا مى تواند حس گناه، ترس و يا خجالت انسان ها را بو بكشد. رابطه و دلبستگى تينا به طبيعت هم ديگر وجه مهم و عجيب زندگى اوست. حيوانات وحشى با او اخت هستند و بدون ترس به او نزديك  مى شوند. حضور "ووره" اما زندگى روزمره تينا را دگر گون مى كند. مسافرى كه حتى از "تينا" هم رفتارى عجيب تر دارد و از لحاظ ظاهرى به شدت به او شبيه مى باشد.
از اينجاى داستان مى شود گفت تازه مى فهميم كه دنياى فيلم آن قدر همه فكر مى كرديم واقعى نيست.
عباسى با اين فيلم نشان داده كه كارگردانى تواناست. فيلم واقعيت هاى تلخ زندگى را در قالبى تخيلى/ واقعى ، خنده دار و در عين حال تلخ نشان مى دهد.
گره هاى مختلفى در فيلم وجود دارند: عشق، پرونده اى پليسى درباره بچه ازارى، و در آخر خود شناسى تينا، همه و همه در اين فيلم مخلوطند و كارگردان به زيبايى توانسته بدون گم شدن اين داستان ها را به طور همزمان به
جلو ببرد.
بعد از گذشت نيم ساعت از فيلم است كه تماشاگر متوجه مى شود كه "تينا" و "ووره" اصلا آدميزاد نيستند. با اينكه اين شباهت ها و تعلقات، اول اين دو شخصيت را به هم نزديك مى كند اما ديدگاه هاى متفاوت آنها در مورد زندگى و انسان ها بين آنها اختلاف مى اندازد و آنها را از هم دور مى كند.
در صحنه اى از فيلم "تينا" به "ووره" مى گويد: " آدم ها خيلى بد هستند. چه طور مى توانند از يك جنس باشند و اينگونه در حق هم بدى و بدجنسى كنند.؟ " مى شود گفت كه تمام حرف و ديدگاه كارگردان در اين ديالوگ خلاصه شده است. عباسى خواسته تا اين سوال را با صداى بلند از همگان بپرسد.
فيلم اين موضوع رانيز مطرح مى كند كه همه كس حق انتخاب دارد. هر كسى مى تواند انتخاب كند كه به تعلقات قومى و نژادى خود وابسته بماند و يا انتخابى ديگر كند و از اين قيد و بند ها رها شود.
"تينا" و "ووره" دو روى يك سكه هستند.  "تينا" به خوبى و بخشش ايمان دارد و "ووره" به بدى و انتقام. "تينا" مى خواهد دنيا را عوض كند و از بدى ها پاك، در حالى كه " ووره" مى خواهد انتقام خود و هم نژاد هايش را از آدم ها بگيرد. اما قضاوت اينكه كدام حق دارند اما نا گفته باقى مى ماند و تصميم گيرى به تماشاگر محول شده است.
"مرز" با بازى بى نظير "اوا ملندر"فيلمى استثنايى، غير منتظره و تكاندهنده است كه نشان مى دهد اميد هنوز هم براى همه وجود دارد و سرنوشت هيچ كس مكتوب و قفل شده نيست.

لادن موسوى
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: