khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۳۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
حسن ناهید؛ نوازنده پیشکسوت نی، روز گذشته در مصاحبه‌ای خبر داده است که این روزها دیگر توان نواختن نی را ندارد و حال تنها از راه تدریس، امورات زندگیش را می‌گذراند.
حسن ناهید؛ نوازنده پیشکسوت نی، روز گذشته در مصاحبه‌ای خبر داده است که این روزها دیگر توان نواختن نی را ندارد و حال تنها از راه تدریس، امورات زندگیش را می‌گذراند. در ادامه به تحلیل و بررسی این موضوع پرداختیم.

حسن ناهید؛ نوازنده پیشکسوت نی دارای نشان درجه‌یک هنری از وزارت ارشاد است و بر این اساس این وزارتخانه موظف به پرداخت مستمری است که برای اساتید پیشکسوت موسیقی ایران در نظر گرفته شده است.

این هنرمند در مصاحبه با ایسنا خبر داده است که این روزها به‌دلیل انجام عمل ایمپلنت دیگر نمی‌تواند ساز بنوازند و توضیح می‌دهد: دکتری که کار ایمپلنت را روی دندان‌های من انجام داد نمی‌دانست من آن‌ها را برای چه کاری می‌خواهم. با انجام این عمل، لایه‌ای روی فکم اضافه کرده که تمام فضای دهان من را گرفته است.

او می‌گوید: سه، چهار سال پیش این اتفاق رخ داده و او اکنون تنها از راه تدریس در دانشگاه و کلاس خصوصی امورات زندگیش را می‌گذراند.

این نوازنده پیشکسوت همچنین با گله می‌گوید، حقوق بازنشستگی وزارت ارشاد کفایت نمی‌کند و مبلغ ۱۸۰ هزار تومانی که مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به او می‌دهد هم هزینه پول تاکسی او نیز نیست.

پرداخت مستمری به هنرمندان پیشکسوت در هر عرصه‌ای، امری پسندیده بوده که قطعا باید استمرار داشته باشد اما این موضوع را نباید فراموش کرد که هیچ هنرمندی حاضر نیست تا به بهای دریافت مبلغی حرمتش را زیر سوال ببرند.

حسن ناهید یکی از موثرترین هنرمندان عرصه موسیقی است که اگر انصاف داشته باشیم بازهم نمی‌توانیم برای خدماتی که او در این سال‌‌ها برای موسیقی این کشور انجام داده است قیمتی را در نظر بگیریم. پس چگونه است که مسئولان مربوطه که خود نشان درجه‌یک هنری را شایسته این هنرمند می‌دانند، چنین مبلغ شرم‌آوری را برای او در نظر گرفته‌اند.

شاید حال مسئولان مربوطه این طور بیان کنند که این قانون در زمان تصدی آن‌ها ایجاد نشده است. اما این موضوع باز هم پاسخ قانع‌کننده‌ای نیست. چراکه در حال حاضر که زمان مسئولیت آن‌هاست هم ما هیچ اقدام تاثیرگذاری در این زمینه برای هنرمندانی از این جنس را شاهد نیستیم.

حسن ناهید در ادامه مصاحبه خود با ایسنا درباره شیوه نی‌نوازی‌اش گفته بود: هر نوازنده‌ای باید سبک خودش را داشته باشد همان‌طور که در تار نوازی صدای تار شهناز و دیگران فرق دارد در نی‌نوازی نیز این موضوع صدق می‌کند. ساز هر نوازنده‌ای صدای خود را دارد و سبک‌اش هم مشخص است. من هیچ‌ وقت از زنده‌یاد کسایی تقلید نکردم و دنبال کار خودم رفته‌ام و تک‌نوازی‌های زیادی داشته‌ام.
او همچنین درباره ورود و نوازندگیش در ارکستر اظهار کرده بود: وارد کارهای ارکستری شدم متوجه شدم نی نقطه ضعفی دارد و آن هم این است که وقتی می‌خواهی از صدای بم به زیر بروی یک نت کم است. در این راستا از استاد قنبری‌مهر کمک خواستیم تا این خصوصیت نی را برطرف کنند اما این در حالی بود که زیبایی نوای نی در این بود که با همان شیوه شنیده شود. درحالی‌که کسایی هم سال‌ها با همین نی‌ها نواخته است. یادم می‌آید زمانی که با ارکستر فیلارمونیک لندن به رهبری ایرج صهبایی همکاری می‌کردم یک روز نوازنده فلوت ارکستر نزد من آمد و سازم را گرفت و گفت: «ساز سختی به نظر می‌رسد».
ناهید همچنین آرزو می‌کند، هرکس که به موسیقی علاقه‌مند است، بتواند در این زمینه کار بکند.
ناهید متولد ۱۳۲۲ است و از 10‌سالگی موسیقی کار کرده است. ناهید از ۱۸سالگی نزدی حسین تهرانی آموزش دیده و از شاگردان زنده‌یاد حسن کسایی؛ نوازنده مطرح نی، بوده است. این نوازنده سابقه همکاری با ارکسترهای ایرانی و خارجی را در کارنامه کاری خود دارد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: