khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۳۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
«مسئله اولی که ما روی آن تاکید داریم حذف دخالت دولت بر صنعت نشر است که باعث شده ناشری به ناشر دیگر ترجیح داده نشود با این همه دولت را نمی‌توان از صنعت نشر منفک دانست »

صنعت نشر در کشورهای مختلف، جایگاه‌‌های متفاوتی دارد. هم‌زمان با برگزاری سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، خبرگزاری مهر با توبیاس ووس؛ معاون نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت‌وگویی انجام داده است که در آن ووس به تشریح حمایت‌‌های دولت آلمان برای تبدیل صنعت نشر این کشور به دومین قطب این صنعت در جهان پرداخته است.

توبیاس ووس؛ معاون نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در ایام برگزاری سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به ایران سفر کرده است. وی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب به تشریح سازوکارها و حمایت‌‌های بخش دولتی در این کشور از نشر پرداخت و راهی را که این کشور را به دومین اقتصاد بزرگ نشر در جهان مبدل ساخته است تشریح کرد. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:

جناب ووس به‌عنوان معاون بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان، دوست دارم تحلیل شما را از مهم‌ترین مسائل حال حاضر نشر کتاب در دنیا بدانم؟

یکی از مهم‌ترین اتفاقات حال حاضر نشر، تمرکز ناشران برای انتشار آثار پرفروش است. این مسئله البته به‌خودی‌خود بد نیست چون اقتصاد نشر را سرپا نگه می‌دارد اما وجه منفی هم دارد که باعث می‌شود آثاری که نویسندگانش در زمره بست‌سلرها نیستند در حاشیه بمانند و نتوانند سربلند کنند.

مسئله بعدی امروز جهان نشر مسئله ترجمه است. عمده ترجمه‌‌ها به زبان‌‌های دیگر در حال حاضر از زبان انگلیسی انجام می‌شود و این مسئله باعث شده که بسیاری از آثار خوب و نکته‌‌های که در کتاب‌هایی به زبان غیرانگلیسی وجود دارد از دسترس مخاطب جهانی دور بماند.

مسئله دیگر هم صنعت دیجیتال است که به‌نوعی به کاهش مطالعه در جهان انجامیده است که البته در جای خود بحث مفصلی خواهد بود.

منظورتان این است که توسعه صنعت دیجیتال را تهدید جدی برای صنعت نشر در جهان می‌بینید؟

صنعت نشر دیجیتال در حال حاضر تهدید جدی برای نشر در جهان نیست. بگذارید مثالی بزنم. شما با تلفن هوشمند خود می‌توانید کارهای زیادی انجام بدهید. هم کتاب خواندن، هم فیلم دیدن و... کدام را بیشتر و کدام را کمتر با آن انجام می‌دهید؟

به نظر من توسعه صنعت دیجیتال کمی به کاهش مطالعه در جهان انجامیده است اما چندان مسئله مهم و جدی نیست. کما این‌که صنعت دیجیتال به تسهیل امکان مطالعه، کمک قابل توجهی کرده است. مثلا شما اگر کتابی می‌خوانید و در آن لغتی هست که نمی‌دانید دیگر لازم نیست به فرهنگ لغت مراجعه کنید و می‌توانید بر روی همان گوشی معنای لغت را پیدا کنید. البته این مسئله ماندگاری یادگیری را بسیار کم می‌کند اما سرعت مطالعه را زیاد کرده است.

آلمان در حال حاضر یکی از مهم‌ترین قطب‌‌های نشر در جهان به شمار می‌رود. بفرمایید که شما چگونه و با طی چه مسیری توانسته‌اید به این وضعیت نائل شوید؟

آلمان دومین اقتصاد بزرگ نشر پس از ایالات متحده در دنیا به شمار می‌رود و اگر دنبال روندهای نشر در دنیا می‌گردید می‌توانید این روندها را در آلمان دنبال کرده و به جهان تعمیم بدهید.

مسئله اولی که ما روی آن تاکید داریم حذف دخالت دولت بر صنعت نشر است که باعث شده ناشری به ناشر دیگر ترجیح داده نشود با این همه دولت را نمی‌توان از صنعت نشر منفک دانست چون نشر یعنی خواندن و خواندن جز با تلاش دولت در توسعه آموزش شکل نمی‌گیرد.

دولت به دو طریق نشر را باید مورد حمایت قرار دهد. یکی در زمینه مالیات به‌ویژه مالیات بر ارزش افزوده و دیگر در بحث قیمت‌گذاری کتاب. در کشور آلمان ما برای همه کالاها 19درصد مالیات بر ارزش افزوده داریم و برای کتاب 7درصد. این به خرید کتاب توسط مردم کمک زیادی می‌کند. مسئله بعدی هم قیمت‌گذاری است. دولت کمک کرده که قیمت تمام کتاب در تمام اروپا یکسان بماند و این مسئله به خرید کتاب کمک می‌کند. این مسئله برای همه ترجمه‌‌های موجود از یک کتاب نیز صادق است و در همه اروپا با یک قیمت عرضه می‌شوند.

این مسئله ثابت نگاه داشتن قیمت چه کارکردی به‌طور مشخص برای شما دارد؟

ما شش‌هزار کتابفروشی در آلمان داریم و وقتی قیمت‌ها ثابت باشد آن‌ها در کنار هم می‌توانند در برابر غول‌‌هایی چون آمازون صف‌آرایی کرده و سیاست واحدی را اتخاذ کنند. این مسئله همچنین به فروش کتاب‌های غیرپرفروش نیز کمک می‌کند. درواقع حاشیه سودی که این کار برای کتابفروش و ناشر دارد به آن‌ها برای هزینه‌کرد به‌منظور عرضه عمومی کمک می‌کند

از سوی دیگر این قیمت‌گذاری ثابت باعث شده قیمت آثار پرفروش به‌صورت خودکار کاهش پیدا کند و مخاطب به خرید آن‌ها راغب‌تر شده باشد.

از سوی دیگر ما در آلمان از یک شبکه توزیع خوبی برخورداریم که در آن اگر شما کتابی را خواستید و کتابفروشی آن را نداشت، در حداکثر یک روز این کتاب برای شما مهیا می‌شود.

نهاد دولت در آلمان جز مواردی که برشمردید حمایت دیگری هم از جریان نشر در آلمان می‌کند؟

دولت جز در زمینه مالیات بر ارزش افزوده کمک دیگری به نشر نمی‌کند جز این‌که گاه هزینه برگزاری یک جایزه ادبی را تامین کند و یا برای حضور مسئولان نمایشگاه فرانکفورت در جایی مانند نمایشگاه کتاب تهران کمک‌‌هایی را متقبل شود.

S

آخرین فرصت یک ناشر برای عرضه کتاب‌هایش

مهر: انتشارات بوتیمار که چندی پیش به فعالیت خود خاتمه داده بود، امسال در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد و پیگیری‌‌ها ناشی از این است که این دوره از نمایشگاه، آخرین حضور این ناشر در نمایشگاه و همین طور آخرین فرصت این ناشر برای عرضه کتاب‌‌هایش است.

سوال و جواب با مسئولان غرفه این ناشر منتهی به این پاسخ می‌شود که فعالیت این ناشر از سال گذشته متوقف شده و از همان زمان، عناوین آن دیگر تجدیدچاپ نشده‌اند. اما به‌علت تعدد عناوین و زیاد بودن نسخه‌ها، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای این دوره از نمایشگاه به بوتیمار اجازه داده در نمایشگاه شرکت کرده و عناوین باقی‌مانده خود را به فروش برساند.

بوتیمار که عناوین جدید مورد نظر خود را مدتی است با تاسیس نشر ورا منتشر و عرضه می‌کند، این روزها از نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان آخرین فرصت خود برای عرضه کتاب استفاده می‌کند چون همان طور که مسئولان غرفه این نشر می‌گویند، پس از نمایشگاه دیگر ناشری به نام بوتیمار وجود نداشته و اجازه عرضه کتاب ندارد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: