khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۳۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
وضعیت تئاتر در این چند سال اخیر با گذشته تفاوت بسیاری کرده است. تهران که در ابتدای دهه90 شبی بیش از سی نمایش را در خود نمی‌دید در طی پنج سال این رقم را در مقاطعی از سال به بیش از صد نمایش در هر شب می‌بیند

وضعیت تئاتر در این چند سال اخیر با گذشته تفاوت بسیاری کرده است. تهران که در ابتدای دهه90 شبی بیش از سی نمایش را در خود نمی‌دید در طی پنج سال این رقم را در مقاطعی از سال به بیش از صد نمایش در هر شب می‌بیند. سایت ایران تئاتر در گزارشی به تحلیل و بررسی نمایش‌‌های پرفروشی که سال گذشته به صحنه رفته‌اند، پرداخته است.

تهران که در ابتدای دهه90 شبی بیش از سی نمایش را در خود نمی‌دید در طی پنجاه سال این رقم را در مقاطعی از سال بیش از صد نمایش در هر شب یافت و این رشد با همه نقدهایی که بر آن مطرح می‌کنند قابل توجه و مثبت ارزیابی می‌شود. در این میان با نگاهی به آمار فروش تئاتر‌‌ها در چند سال اخیر درمی‌یابیم که گردش مالی تئاتر در این سال‌‌ها رشد قابل‌توجهی کرده است؛ رشدی که در مواردی قابل مقایسه با هنرهای دیگری مثل سینماست که از آن به واسطه پول‌ساز بودن با نام هنر-صنعت یاد می‌کنند. از این‌رو تئاتر می‌تواند به‌عنوان بستری جدید برای جذب سرمایه‌گذارانی مطرح شود که به فرهنگ علاقه‌مندند و می‌خواهند در عرصه هنر فعالیت داشته باشند. فرصتی که می‌تواند با بخش‌‌های مختلف قابل مقایسه باشد و از آن‌جا که این بستر هنوز بکر است، رشد و رقابت در آن راحت‌تر باشد. گزارش پیش رو پرفروش‌‌های تئاتر در سال96 را بررسی می‌کند. هر چند نقص در اعلام آمار فروش آثار از سوی سالن‌‌ها باعث می‌شود تا اعداد و ارقام حدودی باشد اما فهمیدن این‌که کدام آثار پرفروش‌ترین‌‌های سال گذشته بودند چندان سخت نخواهد بود.

اعتراف و گیشه پرسروصدا

بحث ایجاد جذابیت با حضور چهره‌‌های سینمایی در تئاتر مسئله‌ای نسبتا قدیمی است و در اولین بارها شاید زمانی که محمدرضا فروتن در نمایشی از دکتر رفیعی به روی صحنه رفت این پدیده به‌شکلی ویژه جلب نظر کرد اما حالا با گذشت سال‌ها این اتفاق امر بدیهی در تئاتر و یکی از فرمول‌‌های فروش شده است. هر چند حالا دیگر تنها نام‌‌ها نیستند که تماشاگر را به سالن می‌کشند بلکه علاوه بر آن کیفیت اثر و تولید باکیفیت نیز شرط است. به هر حال یکی از خبرساز‌ترین و پرفروش‌‌های تئاتر سال گذشته را باید نمایش «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی دانست که پس از درخشش در فیلم اصغر فرهادی و جایزه بازیگری در جشنواره کن اعتبار و معروفیتش در سینما دوچندان شد و به تبع آن خبر اجرای تئاتری با کارگردانی و بازیگری او در فاصله یک سال پس از این موفقیت جهانی، همه را کنجکاو کرده بود که او در تئاتر چه توانایی‌‌هایی دارد. «اعتراف» که تابستان96 در تئاتر شهر روی صحنه رفت، توانست رکورد پرفروش‌ترین نمایش قبل خودش یعنی «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» به کارگردانی همایون غنی‌‌زاده را بشکند. «اعتراف» حدود چهل‌هزار نفر مخاطب و بیش از دومیلیاردتومان فروش داشت.

کنسرت-نمایش «سی»؛ تئاتر یا موسیقی

اثر همایون شجریان و سهراب پورناظری که به کارگردانی علی‌اصغر دشتی اجرا شد به نظر پرمخاطب‌ترین اثری است که سال گذشته در حوزه موسیقی و تئاتر روی صحنه رفت اما باید قبول کرد که شکل اجرایی اثر به گونه‌ای بود که بار موسیقی در آن سنگین‌تر می‌نمود و نمی‌توان موفقیت آن را صرفا به حساب تئاتربودنش گذاشت. طبق آمار غیررسمی منتشرشده، این نمایش در مجموع 120هزار تماشاگر داشته است و توانسته بیش از 11میلیارد تومان فروش داشته باشد.

«الیور توئیست»؛ یک رکورد تازه

زمانی که خبر اجرای اثری به کارگردانی حسین پارسائی در رسانه‌‌ها مطرح شد شاید هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که این نمایش پرفروش‌ترین نمایش تاریخ تئاتر ایران باشد.

آثار گذشته پارسائی که معمولا پروژه‌‌هایی بزرگ و پربازیگر بودند از او کارگردانی ساخت که «تئاتر معیار» را خوب بشناسد و بتواند با طراحان مختلف و آهنگسازان همکاری داشته باشد. به نظر می‌رسد این تجربه‌‌ها حالا و در «الیور توئیست» بروز کرد و مخاطبان تئاتر را دسته‌دسته به تالار وحدت کشاند.

امیرکاوه آهنین‌جان، مهناز افشار، آتیلا پسیانی، ستاره پسیانی، سعید چنگیزیان، هوتن شکیبا، داریوش موفق و نوید محمدزاده نقش‌‌های اصلی این نمایش را بر عهده داشتند که توانستند طی چهار ماه اجرای عمومی و بعضا دو سانس در یک روز، بیش از ۷۵هزار تماشاگر در 100 اجرای عمومی داشته باشند و این یعنی یک رکور تازه و فروشی حدود 14میلیارد تومان!

شیرهایِ سنت‌شکن خان باباسلطنه

اساسا نبود آمار مشخص فروش و مخاطبان نمایش‌‌ها یکی از اشکالات جدی ساختار تئاترِ ماست؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود به‌صورت روشن مشخص نباشد که تئاتر در یک نگاه کلی چه مسیری را در دوران مختلف طی کرده است. این مسئله در تئاتر‌‌های دولتی وضع بهتری دارد اما به نظر می‌رسد سالن‌‌های خصوصی اساسا علاقه‌ای به انتشار آمار در مورد استقبال مخاطبان ندارند و برای یافتن آثار پرمخاطب این سالن‌‌ها باید دست به حساب و کتاب انگشتی زد. با همین روش به نظر می‌رسد که نمایش «شیرهای خان‌بابا سلطنه» اثر افشین هاشمی یکی از پرتماشاگران سال گذشته باشد. این نمایش که در دو دوره اجرا رفته است و در سال97 هم اجراهایش را از سر گرفته، بیش از صد اجرا داشته است. باتوجه به ظرفیت سالن شماره1 پردیس تئاتر شهرزاد به نظر می‌رسد جمعیتی بیش از 25هزار نفر تاکنون مخاطب این نمایش بوده‌اند. با یک حساب سرانگشتی به نظر می‌رسد این نمایش بیش از 700میلیون تومان فروخته باشد و این یعنی بدعتی تازه در فرمول‌‌های تولید تئاتر در سال‌‌های گذشته. افشین هاشمی که خود از تئاتری‌‌های سرشناس است توانسته با گروهی یکدست و خوش‌انرژی به این موفقیت دست پیدا کند و این موضوع سبب خشنودی است.

نسل نو؛ سلام! سلام!

در میان آثار متعددی که در طی سال گذشته اجرا شدند و به‌عنوان پرفروش‌‌ها مطرح شدند آثاری از نسل جدید تئاتر ایران وجود داشتند که توانستند نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کنند. این آثار اگر چه شاید از لحاظ رقم فروش و استقبال عددی و رقمی تماشاگران، رقبای زیادی در تالارهای بزرگ‌تر داشته باشند اما به نظر می‌رسد باتوجه به محدودیت تعداد اجراها و گنجایش سالن‌‌هایی که در آن اجرا رفته‌اند و از نظر تراکم مخاطب در هر اجرا باید این آثار را جزو نمایش‌‌های پرتماشاگر سال گذشته دانست. آثاری مثل «بی پدر» به کارگردانی سیدمحمد مساوات، «پسران تاریخ» به کارگردانی اشکان خیل‌نژاد و «زندگی در تئاتر» به کارگردانی محمد برهمنی. «پسران تاریخ» در دو نوبت در چهارسو و سالن سمندریان مجموعه تئاتر ایران‌شهر به روی صحنه رفت و در هر دو دوره توانست مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. همچنین زندگی در تئاتر هم در دو نوبت اجراهایش با استقبال خوب مخاطبان همراه بود. نمایش«بی پدر» از دیگر نمایش‌های سال96 بود که اگر چه در سالن قشقائی و با گنجایش کمتری نسبت به دو اثر دیگر به روی صحنه رفت اما به نظر می‌رسد تمدید‌‌های چندباره و تراکم تماشاگران نشان از توجه ویژه مخاطبان به این اثر دارد.

T

مدیر انتشارات سوره مهر:

فروش نیم‌میلیون نسخه از کتاب‌های فاضل نظری اتفاقی بی‌سابقه است

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا):‌ پنجگانه فاضل نظری با نام‌های «آن‌ها»، «اقلیت»، «گریه‌های امپراتور»، «ضد» و «کتاب» را باید برترین اتفاق در شعر سال‌های اخیر دانست؛ چرا که استقبال علاقه‌مندان و شعردوستان از این مجموعه پنج‌جلدی به حدی بوده است که تاکنون نزدیک به نیم‌میلیون جلد از این آثار فروخته شده است. البته در این میان استقبال از مجموعه غزل «گریه‌های امپراتور» بیشتر از چهار مجموعه دیگر بوده است و تاکنون این دفتر شعر به چاپ52 رسیده است که با این حساب 127هزار جلد از این کتاب توزیع شده است.

به همین مناسبت جشن انتشار ویژه به‌مناسبت پانصدهزارمین جلد از کتاب‌های پنجگانه فاضل نظری یکشنبه 9 اردیبهشت‌ماه با حضور این شاعر و محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری در فروشگاه سوره مهر واقع در میدان انقلاب برگزار شد.

عبدالحمید قره‌داغی؛ مدیر انتشارات سوره مهر، در این رابطه گفت: طی روزهای گذشته تعداد دفعات چاپ پنج دفتر شعر فاضل نظری که در انتشارات سوره مهر منتشر شده، از عدد 202 عبور کرده است و درمجموع این آثار فروشی بیش از پانصدهزار نسخه(نیم‌میلیون)‌ داشته‌اند.

وی ادامه داد: همین موضوع بهانه‌ای شد تا ما مراسمی را به مناسبت چاپ پانصدهزارمین نسخه از کتاب‌های فاضل نظری برگزار کنیم؛ چراکه به اعتقاد ما این یک اتفاق ویژه در حوزه نشر و یک اتفاق بی‌سابقه در حوزه کتاب‌های شعر است.

مدیر انتشارات سوره مهر در توضیح دلایل استقبال از کتاب‌های این شاعر جوان گفت: جوان بودن فاضل نظری و پرداختن به مضامین روز و دغدغه جوانان می‌تواند یکی از دلایل موفقیت این شاعر باشد؛ چراکه او با مشکلات جوانان آشناست و حرف دل آن‌ها را در قالب غزل‌های بی‌نظیرش بیان می‌کند؛ بنابراین طبیعی است که ما شاهد چنین استقبالی از آثار او باشیم.

قره‌داغی در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد: آخرین دفتر شعری نظری یعنی «کتاب» تاکنون به چاپ25 رسیده است که باتوجه به شمارگان 2500نسخه‌ای، این کتاب به‌تنهایی بیش از 60هزارنسخه فروخته است. در پایان باید بگویم که کتاب‌های فاضل در نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت جداگانه فروخته می‌شود اما دوستان می‌توانند درصورت خرید هر پنج کتاب، جعبه مخصوص این مجموعه را نیز تهیه کنند تا این پنج عنوان را در قالب یک پکیج داشته باشند.

فاضل نظری دانش‌آموخته رشته‌های معارف اسلامی و مدیریت از دانشگاه امام صادق(ع) است او تحصیلات خود را در مقطع دکترای رشته مدیریت تولید و عملیات در دانشگاه شهید بهشتی اخذ کرده است. دبیری سه دوره جشنواره بین‌المللی فیلم صد، دبیری علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضویت در شورای علمی گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بعضی از عناوین ادبی و هنری و علمی اوست. او از آذرماه96 مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

مجموعه شعر‌های «گریه‌های امپراتور»، «اقلیت»، «آن‌ها»، «ضد» و «کتاب» مجموعه‌های فاضل نظری است.

S

موزه هنرهای معاصر تعطیل شد

ایرنا: موزه هنرهای معاصر تهران به‌دلیل بازسازی تا آبان‌ماه۹۷ تعطیل خواهد بود.

موزه هنرهای معاصر تهران یکشنبه اعلام کرد که بازسازی موزه در آینده نزدیک آغاز می‌شود و به‌منظور شفاف‌سازی، ضرورت بازسازی، مراحل مطالعاتی انجام شده و چگونگی بازسازی موزه در نشستی مطبوعاتی به اطلاع نمایندگان رسانه‌‌های جمعی بیان خواهد شد.

موزه هنرهای معاصر تهران همچنین اعلام داشت که برای حفاظت مناسب از بنا و آثار و فعالیت‌‌های مناسب به بازسازی و مرمت نیاز دارد و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، بازسازی این مجموعه به‌صورت کارشناسی و حرفه‌ای در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

شهروندان می‌توانند از طریق ایمیل info(at)tmoca.com با موزه هنرهای معاصر در ارتباط باشند.

موزه هنرهای معاصر تهران که در سال1356 بنا شده است، شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی و مالک یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعه مهم هنر نوگرا در دنیاست.

مجموعه آثار موزه را می‌توان در سه گروه آثار موجود در مخزن(گنجینه)، آثار ارائه شده در گالری‌ها و فضاهای درون موزه و نیز تندیس‌های موجود در محوطه بیرونی دسته‌بندی کرد.

گنجینه هنرهای معاصر موزه هنرهای معاصر شامل مجموعه کم‌نظیری از آثار پیشروان هنر معاصر ایران است و بیش از چهارهزار اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان در این گنجینه نگهداری می‌شود که نزدیک به چهارصد عدد از آن‌ها، دارای ارزش استثنایی است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: