khabargozarisaba.ir
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۵۳۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
پیمان شیخی:
امسال در حالی سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در آستانه برگزاری قرار دارد که در این چند ماه اخیر نوسانات قیمت ارز سبب بی‌ثباتی بهای کاغذ شده است.

امسال در حالی سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در آستانه برگزاری قرار دارد که در این چند ماه اخیر نوسانات قیمت ارز سبب بی‌ثباتی بهای کاغذ شده و همین موضوع نگرانی مردم را در گرانی کتاب‌‌ها به همراه داشته است. پیمان شیخی نویسنده جوانی است که اعتقادی به افزایش قیمت کتاب ندارد و می‌گوید: باتوجه به شرایط بد اقتصادی و شعار «نه به کتاب نخواندن» باید از خودمان شروع کنیم و کتاب‌ها را با بهایی اندک‌تر در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

پیمان شیخی؛ نویسنده و پژوهشگر تئاتر و مجری تلویزیون، ضمن اعلام این نکته که با دو کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد، گفت: کتاب «تماشاخانه‌های طهرون» به چاپ دوم رسیده است. این کتاب، پاییز سال95 با تیراژ پانصد نسخه توسط نشر غنچه منتشر شده بود و حالا در تیراژ یک‌هزار جلد منتشر شده است. همچنین نخستین کتاب قصه من به‌نام «قصه‌های آقاجان» فروردین‌ماه سال جاری توسط نشر هنر پارسینه منتشر و راهی بازار نشر شده است که هر دو کتاب در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

شیخی ضمن اعلام این نکته که بیست داستان کوتاه در این کتاب منتشر شده است، گفت: برخی از من می‌پرسند چرا بیست داستان را انتخاب کرده‌ام. تعداد آثار، کاملا اتفاقی بود! در زمینه کتاب «خاطره‌بازی پیشکسوتان تئاتر» هم همین اتفاق افتاد و کاملا اتفاقی 14 مصاحبه برای این کتاب انتخاب شدند. اتفاقا در ابتدا 13 مصاحبه برای انتشار در نظر گرفته بودیم اما در آخرین لحظه، مصاحبه‌ای که با یکی از پیشکسوتانی که متاسفانه کسی او را نمی‌شناخت، به آن 13 مصاحبه اضافه شد و کتاب با 14 مصاحبه منتشر شد. بیست داستان هم همچون تعداد مصاحبه‌های «خاطره‌بازی...» کاملا اتفاقی در نظر گرفته شدند. من تنها به وزن اندیشه‌ای توجه کردم. به این فکر کردم که اگر قرار باشد خودم یک کتاب قصه بخرم که از پنج الی 10هزارتومان قیمت دارد، چه تعداد قصه‌ای باعث می‌شود که بگویم «پولم حلالت؟» در ابتدا قرار بود با 12 الی 13 قصه کتاب منتشر شود و چون چشم ما روزنامه‌نگاران وزن دارد و می‌تواند تعداد کلمات مطلب را تخمین بزند، احساس کردم باید تعداد داستان‌ها را افزایش دهم تا تعداد کلماتی به دست مخاطب برسد که از خریدن کتاب، مغموم نشود.

این پژوهشگر درباره قیمت کتاب خود، گفت: باتوجه به شرایط بد اقتصادی و شعار «نه به کتاب نخواندن» باید از خودمان شروع کنیم و کتاب‌ها را با بهایی اندک‌تر در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

کتاب من با قیمت 9هزار تومان به فروش می‌رسد اما اگر خودم این کتاب را چاپ کرده بودم، بیشتر از پنج‌هزار تومان برای آن در نظر نمی‌گرفتم. البته منظور من این نیست که «قصه‌های آقاجان» پنج‌هزار تومان می‌ارزد بلکه به این دلیل دوست داشتم قیمت کتابم پایین‌تر باشد که دوستانی که در روستاها، شهرهای کوچک و... زندگی می‌کنند و یا دانشجویان که خرج‌های بسیار زیادی در زندگی دارند، بتوانند در کنار این کتاب، کتاب‌های دیگری را هم بخرند. نظر ناشر این بود که قیمت کتاب 9هزار تومان باشد و من هم تبعیت کردم.

نویسنده «خاطره‌بازی با پیشکسوتان تئاتر» درباره دلیل تغییر ناشر کتاب‌های خود، گفت: من باز هم کتاب‌های مربوط به تئاترم را به انتشارات غنچه می‌سپارم اما چون می‌خواهم انتشارات کتاب‌های تئاتر و قصه من باهم متفاوت باشند، به‌دنبال یک موسسه دیگر هستم. او به من نشر هنر پارسینه را معرفی کرد. با نشر هنر پارسینه قرارداد بستیم و چاپ اول کتاب را این موسسه با تیراژ پانصد جلد منتشر کرد. البته جنس قرارداد «قصه‌های آقاجان» با دو کتاب دیگر من متفاوت است؛ برای آن دو کتاب، قرارداد انتشار بسته بودم و موسسه می‌تواند آن را به چاپ‌های بیشتر برساند اما قرارداد «قصه‌های آقاجان» برای یک دوره انتشار بسته شده است.

این پژوهشگر و نویسنده درباره برنامه‌های آینده خود در حوزه نشر، گفت: فعالیتم در حوزه قصه‌نویسی را ادامه خواهم داد و این روزها در حال کار کردن بر روی کتاب قصه دیگری هستم که تا اواسط اردیبهشت یا اواخر خردادماه این کتاب آماده و به انتشارات تحویل داده می‌شود. این کتاب هم در حال‌وهوای «قصه‌های آقاجان» است. همچنین بخش دوم کتاب «تماشاخانه‌های طهرون» هم در دست تالیف است. وعده داده بودم بخش دوم این کتاب را تا پایان اردیبشت امسال به ناشر تحویل دهم. این بخش تاکنون پنج جلد 150صفحه‌ای شده است و شامل بریده جراید قدیمی، عکس‌ها و بروشورها و دشت‌نوشته‌های قدیمی است اما کمی دست نگه داشته‌ام چون هنوز فعالیت و تحقیق من ادامه دارد و به نکات جدیدی می‌رسم که حیف است آن‌ها در این کتاب وجود نداشته باشند. به‌عنوان‌مثال پیدا کرده‌ام دقیقا چه روزی شعبان جعفری بدون برنامه‌ریزی قبلی به تئاتر فرهنگ حمله می‌کند، حتی پیدا کردم در آن روز چه نمایشی روی صحنه بوده است. بنابراین ممکن است پروسه آماده‌سازی کتاب تا پایان امسال طول بکشد. همین روزها با دو پیرمرد دوست‌داشتنی که در منزلی بسیار شبیه به دوران تهران قدیم زندگی می‌کنند، قرار گفت‌وگو دارم و منتظرم حال آن‌ها بهتر شود تا با دوربین و... حضور این دوستان برسم و بتوانم اطلاعات خوبی از آن‌ها بگیرم.

S

بررسی تفاوت فاحش قیمت آثار نویسندگان زن و مرد در آمریکا

کتاب‌های نویسندگان زن ارزان‌تر است !

ایبنا: از نتایج یک تحقیق که بر روی بیش از دو میلیون کتاب منتشر شده در آمریکای شمالی که میان‌سال‌های ۲۰1۲-۲۰0۲ انجام گرفته، محققان دریافتند که کتاب‌های نویسندگان زن قیمتی ۴۵درصد پایین‌تر از کتاب‌های نویسندگان مرد داشته‌اند. دنا بث وینبرگ، جامعه‌شناس و آدام کاپلنر، ریاضیدان می‌گویند که داستان بسیار پیچیده‌تر از یک اختلاف قیمت ساده است و ابعاد گسترده‌تری دارد.

این مقاله که در مجله پلاس‌وان منتشر شده ادعا می‌کند که این تبعیض از سه راه اتفاق می‌افتد؛ اول، زنان در ژانرهای خاصی کمتر از مردان کتاب منتشر می‌کنند. دوم، ژانرهایی که زنان به آن تمایل دارند مثل داستان عاشقانه از سوی صنعت نشر ارزش کمتری دارد و درنهایت در ژانرهای مشابه بین جنسیت‌های مختلف تفاوت قیمت وجود دارد. اما با وجود تمامی این تفاوت‌ها ناشران به نویسندگان زن ۹درصد کمتر پرداخت می‌کنند.

محققان همچنین تحقیق کردند که آیا نابرابری جنسیتی در نشر سنتی در مقایسه با انتشارات مستقل مانند آمازون به‌طور متفاوتی رخ می‌دهد یا خیر؟ جالب است که مشخص شد، نویسندگان مستقل عموما همان الگوی تبعیض جنسیتی در انتشارات سنتی را تکرار کرده‌اند، اما روی‌هم‌رفته برابری بیشتری وجود دارد.

ممکن است الگوی مشابهی به این واقعیت نسبت داده شود که مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت هزینه کمتری برای کتاب‌های نویسندگان زن یا ژانرهای سنتی زنانه هستند. اما از آن‌جایی که نویسندگان مستقل قادرند قیمت کتاب خودشان را تنظیم کنند شاهد تساوی بیشتری در قیمت‌ها هستیم. بنابراین با این‌که عناوین مستقل به‌طور متوسط قیمت پایین‌تری نسبت به چاپ‌های سنتی دارند، نسبت به اختلاف ۴۵درصدی در چاپ‌های سنتی، تنها یک اختلاف ۷درصدی در آن‌ها وجود دارد.

ارسال به دوستان
برچسب ها: کتاب ، صبا ، کاغذ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: