khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 24
کد خبر: ۵۳۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
وحید خانه‌ساز- دبیر تلویزیون

تلویزیون همواره در پی جذب مخاطب بوده و تلاش کرده با ساخت برنامه‌‌های متنوع به تعداد بینندگانش بیفزاید. این مسئله زمانی جدی‌تر شد که تنوع شبکه‌‌های ماهواره‌ای توجه مخاطبان تلویزیون را به خود جلب کرد. به این ترتیب، بی‌راه نیست اگر شبکه‌‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی برون‌مرزی را رقیب اصلی تلویزیون بدانیم.

با این‌که مدیران شبکه‌‌های تلویزیونی همواره تلاش کرده‌اند با تولید آثار متنوع و سریال‌های باکیفیت(اما کم‌هزینه!) با شبکه‌‌های کابلی و غیرکابلی خارجی و فارسی‌زبان رقابت کنند؛ اما آن‌گونه که باید موفق نبوده‌اند و به‌دلیل عدم مدیریت درست، باعث ریزش بیشتر مخاطبان شده‌اند!

بی‌شک، تنها تولید انبوه آثار سرگرم‌کننده نمی‌تواند چاره کار باشد و نگاهی به فهرست پخش برنامه‌‌های شبکه‌‌های مختلف در ایام تعطیلات نوروز گواهی بر این ادعاست.

در تعطیلات نوروزی امسال، چند سریال و چندین برنامه سرگرم‌کننده دیگر(مسابقه، جنگ و تاک‌شوهای مختلف) توسط شبکه‌‌های مختلف تولید شدند و به روی آنتن رفتند که اتفاقا در میان آن‌ها آثار باکیفیتی نیز وجود داشت؛ اما با این حال، تنها برخی از آن‌ها به چشم آمدند و مورد قبول مخاطب قرار گرفتند و بقیه آثار، قربانی عدم برنامه‌ریزی مدیران شدند، زیرا پخش آن‌ها با آثار دیگر تداخل داشت.

این موازی‌کاری در پخش که همواره وجود دارد، مخاطب را مجبور به انتخاب می‌کند تا از دو یا چند برنامه هم‌زمان یکی را برای تماشا کردن انتخاب کند و از دیدن دیگر آثار چشم بپوشد. البته، باید یادآور شد تکرار برنامه‌‌ها در ساعت‌‌های مختلف شبانه‌روز نیز نمی‌تواند این بی‌نظمی را جبران کند، زیرا معمولا پخش مجدد برنامه‌‌ها در ساعت کم‌مخاطب اتفاق می‌افتد، نه در زمان اوج! درنهایت، این عدم مدیریت کلی در پخش، باعث ریزش مخاطبان می‌شود و او را به دیدن آثار شبکه‌‌های خارجی سوق می‌دهد.

بهتر است مدیران و مسئولان شبکه‌‌های مختلف سیما این وضعیت را جدی بگیرند و بپذیرند که با موازی‌کاری‌‌های موجود، نه‌تنها به مخاطبان تلویزیون اضافه نمی‌کنند که باعث دل‌زدگی آن‌ها می‌شوند و از همه مهم‌تر این‌که هم‌زمانی در پخش، مانع دیده شدن آثاری می‌شود که برای تولید آن‌ها هزینه و زمان صرف شده است.

باتوجه به شرایط موجود، لازم است مسئولان با یک مدیریت کلی و نظارت بر فهرست پخش شبکه‌‌های مختلف به این بی‌نظمی سر و سامان دهند تا بیش از این باعث نارضایتی و ریزش مخاطبان نشوند و بتوانند تا حدودی با شبکه‌‌های برون‌مرزی رقابت کنند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: