khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 24
کد خبر: ۵۲۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
استقبال خوب از نمایشگاه «لوور در تهران» سبب شده تا مسئولان در این زمینه به چرخه اقتصادی نمایشگاه‌‌هایی این‌چنینی نیز نگاه ویژه‌ای پیدا کنند. در ادامه به تحلیل و بررسی این موضوع می‌پردازیم.

به گزارش «صبا» این روزها استقبال خوب از نمایشگاه «لوور در تهران» سبب شده تا مسئولان در این زمینه به چرخه اقتصادی نمایشگاه‌‌هایی این‌چنینی نیز نگاه ویژه‌ای پیدا کنند. در همین راستا محمدرضا کارگر؛ مدیرکل موزه‌‌ها و اموال منقول تاریخی کشور در گفت‌وگو با ایرنا با بیان آن‌که حمایت حامیان مالی بخش خصوصی از نمایشگاه‌‌های فرهنگی در کشورهای پیشرفته تبدیل به یک استاندارد فراگیر شده است، اظهار کرد: درخواست‌‌های زیادی از کشورهای مختلف برای برپایی نمایشگاه آثار تاریخی داریم.

وی افزود: اگر حداقل هزینه‌‌ها مثل پول ترانسپورت(حمل‌ونقل) و بیمه اشیاء تامین شود، امکان و پیشنهاد نمایشگاهی ما در کشورهای مختلف کم نیست.

مدیرکل موزه‌‌ها و اموال منقول تاریخی ادامه داد: به‌عنوان مثال، استقبالی که از نمایشگاه «لوور در تهران» شده است شاید سبب شود که مسئولان امر به این موضوع بیشتر فکر کنند.

وی گفت: مهم‌ترین انگیزه‌ای که کمک می‌کند بخش خصوصی در حمایت از رویدادهای فرهنگی ورود پیدا کند، استقبال جامعه از آن رویداد و موضوع است.

کارگر اضافه کرد: اگر امروز بخش خصوصی در فوتبال حامی مالی می‌شود با این تصور است که مردم نسبت به یک تیم فوتبال حساسیت زیادی دارند و وقتی اسم این برند حامی، در کنار یک تیم ورزشی یا فیلم سینمایی قرار می‌گیرد مردم هم تحسین می‌کنند و ناخودآگاه نگاهشان به سمت علاقه‌مندی به آن اسپانسر و خصوصیاتش تغییر می‌کند.

وی افزود: ما باید همین نگاه را در حوزه موزه‌‌ها پیاده کنیم؛ یعنی باید بخش خصوصی احساس کند که موزه‌‌ها هم امروز دارای اهمیت ویژه‌اند و مردم روی آن‌ها بسیار حساس و علاقه‌مند هستند.

کارگر تاکید کرد: باید این‌گونه بیندیشیم که استقبال مردمی اگر در امور فرهنگی کمتر از برخی مقوله‌هاست در عوض، این افراد علاقه‌مند، شخصیت‌‌های برگزیده‌ای در حوزه فرهنگ علم و دانش هستند که معمولا موج بزرگی از افکار جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی افزود: پس درمجموع، توجه این طیف متفاوت و فرهنگ‌شناس می‌تواند استقبال گسترده مردمی را به همراه آورد زیرا تاثیرگذاری این طیف در اقشار جامعه قابل توجه است.

کارگر تصریح کرد: حمایت دولت از حامیان خصوصی نمایشگاه‌‌ها در دنیا به این صورت است که دولت به واسطه حمایت مالی از رویدادهای مهم فرهنگی از آن‌ها مالیات کمتری می‌گیرد و به این شکل دولت‌‌ها تلاش می‌کنند تا بخش خصوصی را برای مشارکت در امر ملی ترغیب کنند.

وی افزود: ولی قانون ما میزان هزینه‌کرد و مشارکت بخش خصوصی در امور فرهنگی به‌عنوان بخشی از هزینه‌‌های جاری آن بخش محاسبه می‌شود نه به‌عنوان کسر مالیات، که این اشکال دارد.

براساس این گزارش موزه ملی ایران، معروف به «موزه مادر ایران»، سال گذشته در راستای رونق‌بخشی به مراودات و تبادلات نمایشگاهی بین‌المللی با موزه‌‌های مطرح دنیا، برنامه‌‌هایی را طراحی و اجرا کرد که بر این اساس برای اولین بار یکی از بانک‌‌های بخش خصوصی کشور(آینده) به همراه شرکت‌‌های توتال و رنو حامی نمایشگاه لوور در ایران شد و مسئولان هر دو طرف از این شکل همکاری و نتایج آن ابراز رضایت کردند.

نمایشگاه «لوور در تهران» از 14اسفندماه سال گذشته در موزه ملی ایران به نمایش عموم گذاشته شده و توانسته افراد بسیاری را به سوی خود جلب کند.

در این نمایشگاه ایرانیان می‌توانند حتی در تهران از بیش از پنجاه شاهکار جهانی بازدید کرده و از این طریق با تاریخ لوور آشنا شوند. همچنین در این نمایشگاه آثاری چون «مجسمه پادیمائس با لوح هروس در دست» اثری از مصر باستان قرن چهارم قبل از میلاد مسیح و یا «مینرو»(Minerve) اثری از قرن دوم بعد از میلاد مسیح که نمونه‌ای بسیار بارز از مجسمه‌سازی روم باستان است، به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه که نتیجه یک همکاری مثال‌زدنی بین موزه لوور و موزه ملی ایران است، اقدام نمونه‌ای از پویایی روابط فرهنگی و علمی بین دو کشور به حساب می‌آید، که اگر چنین اقداماتی ادامه پیدا کند، قطعا به اقتصاد این حرفه کمک شایانی خواهد کرد.


معاون گردشگری:

نیمی از ۹میلیون گردشگر خروجی در سال۹۶ زیارتی بوده‌اند

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: در سال۹۶ تعداد ۹میلیون گردشگر خروجی داشتیم که نیمی از آنان گردشگران زیارتی بودند.

به‌گزارش «صبا»، به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، محمد محب‌خدایی؛ معاون گردشگری کشور با بیان این‌که بیشترین شمار گردشگران مذهبی در سال گذشته به مقصد عراق بوده است، افزود: از ۴/۵میلیون گردشگر خروجی زیارتی قریب به ۵۰درصد آنان زائران حسینی بودند.

او با اشاره به شرایط ایده‌آل ایران برای میزبانی از گردشگران فرهنگی اظهار کرد: آثار تاریخی و فرهنگی کشور ما مطلوب هر گردشگر علاقه‌مند به میراث‌فرهنگی و تاریخی است و به همین دلیل گردشگران فرهنگی بیشترین سهم را در گردشگری ورودی ایران دارند.

محب‌خدایی همچنین رونق گردشگری داخلی را متاثر از برنامه‌ریزی ملی و استانی، هماهنگی دستگاه‌ها، استفاده صحیح از ظرفیت‌های منطقه‌ای، تعریف رویدادها و بسته‌های فرهنگی دانست و گفت: نوروز امسال تجربه‌ خوبی در این زمینه بود که در سایه همراهی مردم و دستگاه‌های عضو ستاد تسهیلات سفر شاهد رشد ۲۰درصدی سفرهای نوروزی، کاهش ۵۰درصدی شکایات و ۱۳۲میلیون بازدید از موزه‌ها، اماکن و جاذبه‌های فرهنگی‌تاریخی کشور بودیم.

ارسال به دوستان
برچسب ها: موزه ، صبا ، لوور
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: