khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۵۲۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
در شرایطی که کمتر از یک‌ماه به آغاز سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی مانده است، به بررسی شرایط و امکاناتی که مسئولان برگزاری برای ناشران و مردم در نظر گرفته‌اند، پرداختیم.

 در شرایطی که کمتر از یک‌ماه به آغاز مهم‌ترین رویداد حوزه نشر ایران؛ سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی مانده است، به بررسی شرایط و امکاناتی که مسئولان برگزاری برای ناشران و مردم در نظر گرفته‌اند، پرداختیم.

ضرورت جدایی فضاهای اطلاع‌رسانی از تبلیغات

در روز گذشته جلسه هم‌اندیشی درباره اطلاع‌رسانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور یحیی دهقانی؛ معاون اجرایی سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مدیران کمیته‌های اجرایی و رفاهی، اطلاع‌رسانی، روابط عمومی برگزار شد.

در این جلسه یحیی دهقانی گفت: هدف از تشکیل این جلسه بهره‌برداری موثر از فضا و امکانات در این دوره از نمایشگاه برای اطلاع‌رسانی بهتر است و ضرورت دارد هر چه سریع‌تر فضاهای اطلاع‌رسانی از تبلیغات تفکیک شوند.

در ادامه حسین صفری؛ مدیر کمیته اجرایی و رفاهی با تاکید بر ضرورت بررسی فضاها و مدیریت زمان بیان کرد: هر موقعیت و محل و فضا را باید به‌طور ویژه بررسی کرد. اگر زمان را مدیریت نکنیم در اجرا مشکل پیدا خواهیم کرد. باید موقعیت‌ها و فضاهای موجود برای اطلاع‌رسانی در مصلی هرچه سریع‌تر بررسی و جمع‌بندی شود.

علی‌اکبر تورانیان؛ مدیر کمیته اطلاع‌رسانی نیز در این جلسه با اشاره به استفاده از سوابق و تجربیات دوره‌های پیشین گفت: تاکید داریم که بهترین فضاها باید برای مخاطبان در نظر گرفته شود زیرا مردم صاحب اصلی نمایشگاه هستند؛ اطلاع‌رسانی هم یکی از فعالیت‌هایی است که در نمایشگاه به‌طور مستقیم با مخاطب در ارتباط است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

رجبعلی سالاریان؛ مدیر کمیته روابط عمومی هم با اشاره به انجام مذاکرات با مسئولان مصلی برای نصب شعارهای ترویجی گفت: با مسئولان مصلی مذاکره کرده‌ایم که برای امور شعارهای ترویجی همکاری لازم را داشته باشیم که کار موازی صورت نگیرد. انتظار این است که فضاهایی که می‌توانند در امر ایجاد ارتباط مؤثر با مردم و راهنمایی مخاطبان نمایشگاه مفید واقع شوند در اختیار این کمیته قرار گیرد.

اختصاص فضای رایگان به ناشرانی خاص

هومان حسن‌پور؛ مدیر کمیته ناشران داخلی این دوره از نمایشگاه کتاب نیز در گفت‌وگو با ایبنا، خبر از اختصاص فضایی رایگان به ناشرانی که قصد دارند فقط کتاب‌های خود را به نمایش بگذارند داد و گفت: در آیین‌نامه سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران این موضوع آمده است که اگر فضای کافی در هر بخش وجود داشته باشد، مدیران کمیته‌ها می‌توانند به ناشرانی که قصد دارند کتاب‌های خود را فقط به نمایش بگذارند فضایی به‌صورت رایگان اختصاص دهد.

وی ادامه داد: طبق آیین‌نامه 5درصد در هر بخش از فضایی که به ناشران هر بخش اختصاص داده شده است، می‌تواند به ناشرانی که آمادگی داشته باشند تا کتاب‌های خود را فقط نمایش دهند اختصاص داده می‌شود.

حسن‌پور با بیان این‌که هر یک از بخش‌های کودک، آموزشی، دانشگاهی، بین‌الملل، آموزشی و عمومی می‌توانند از این فضا استفاده کنند، تاکید کرد: مدیر هر بخش می‌تواند از فضای کلی که کمیته ناشران داخلی به بخش آن‌ها اختصاص داده است، حدود

5درصد را برای غرفه نمایشی در نظر بگیرند.

وی تاکید کرد: این موضوع کمک می‌کند که نمایشگاه به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کند اما مدیران هر بخش باید در نظر داشته باشند که این فضا باید از مساحتی که در اختیار آن‌ها قرار داده شده است،‌ باشد.

راه‌اندازی بخش «مفاخر ملی» در سالن ناشران دانشگاهی

همچنین در روز گذشته محمدتقی عرفان‌پور؛ رئیس هیات‌مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، ضمن اعلام این‌که آثار دانشگاهی مولفان استادان ایرانی مقیم خارج از کشور هم‌زمان با سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سالن ناشران دانشگاهی به نمایش گذاشته می‌شود به ایبنا گفت: امسال به‌صورت ویژه و در تعامل با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، بخش «مفاخر ملی» در سالن ناشران دانشگاهی ویژه معرفی کتاب‌ نویسندگان و مولفان ایرانی خارج از کشور راه‌اندازی خواهد شد.

وی افزود: امسال در بخش دانشگاهی، 487 ناشر ثبت‌نام کرده‌اند و قرار است 54هزارو517 عنوان کتاب برای ارائه در این بخش به نمایش گذاشته شود.

عرفان‌پور با اشاره به حضور پررنگ ناشران دانشگاهی در نمایشگاه سی‌و‌یکم، عنوان کرد: ناشران دانشگاهی در جنوب شبستان(ضلع شرقی خیابان قنبرزاده) و در زیر چادرها امسال جانمایی شده‌اند و حدود شش‌هزار مترمربع فضا به بخش دانشگاهی اختصاص پیدا کرده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره اختصاص چادر مستقل به ناشران پزشکی در نمایشگاه امسال، یادآور شد: با هدف سهولت دسترسی دانشجویان و مردم به ناشران پزشکی،‌ امسال برای دومین بار و همانند نمایشگاه سی‌ام در در یکی از راهروها به ناشران این بخش اختصاص دارد.

عرفان‌پور تاکید کرد: در این زمینه 52 ناشر پزشکی ثبت‌نام کرده‌اند که قرار است حدود 9هزارو676 عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف پزشکی در روزهای نمایشگاه به مخاطبان عرضه کنند.

وی با بیان این‌که امسال بخش دانشگاهی، سرای اهل قلم ندارد، عنوان کرد: قرار است به رسم سال‌های گذشته در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران از دو ناشر دانشگاهی و یک کتابفروش پیشکسوت تقدیر شود.

سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 12 تا 22اردیبهشت‌ماه امسال در مصلای امام خمینی(ره) تهران برپا می‌شود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: