khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۵۱۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
حمید قبادی در بازدید از غرفه مد ایرانی مجتمع فنی تهران:
اولین دوره جشنواره مد ایرانی مجتمع فنی تهران در جشنواره بین المللی فجر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
محمد حامد صالحی زاده دبیر جشنواره مد ایرانی و مدیر دپارتمان مدو پوشاک مجتمع فنی تهران در ارتباط با هدف برگزاری اولین جشنواره مدایرانی  گفت:نام این جشنواره رویداد سالانه مد ایرانی است که از امسال به بعد قرار است ما این رویداد را با این موضوع بشناسیم و هرساله برگزارشود.تصمیم بر این است که هرساله یک یا دوقوم بستگی به شباهت ساختاری قوم ها با یکدیگر در هر دوره از جشنواره رونمایی شوند که امسال قوم قشقایی و بختیاری را به دلیل شباهت ساختارهای کلی آنها برای این دوره از جشنواره انتخاب کردیم.

وی در ادامه افزود: قرار است لباس هایی را برای بانوان،آقایان و حتی کودکان با الهام از این اقوام توسط دانشجویان مجتمع فنی تهران و حتی طراحان آزاد لباس که دوست دارند در این رویداد مد ایرانی شرکت کنند طراحی کنیم،مهم ترین اصلی که در طراحی این لباس ها مد نظر است مدرن بودن و شهری بودن است و باید توجه به نیازهای یک جامعه شهری و شرایط موجود را درطراحی لباس ها مدنظر بگیریم.در یک جمله می توانم بگویم رویکرد ما مدرن سازی لباس های اقوام ایرانی است که به تبع آن مدسازی هم به وجود می آید.

صالحی زاده در ارتباط با مدرن سازی لباس های اقوام مختلف توضیح داد: قراراست ما لباس ها را ساده سازی کنیم.ساده سازی از نظر فرم،تزئینات و کارهای دستی که در لباس های اقوام ایرانی ما بسیار به چشم می آیند را با توجه به علم آکادمیک طرح، ساده سازی کنیم و برای جامعه آماده شوند.برنامه ما این است که این اتفاق را با توجه به غنی بودن پوشاک اقوام رقم بزنیم و با توجه به این گوناگونی تنوع در پوشاک به این نتیجه رسیدیم که باید سالانه این جشنواره برگزار شود و هرساله یک قوم ایرانی را انتخاب کنیم. هرسال ورکشاپ هایی برگزار می شود تا نوع و سبک  طراحی به طراحان این لباس ها آموزش داده شود.

او درخصوص زمان بندی برنامه های این رویداد توضیح داد:ما آذرماه شروع به ثبت نام کلاس ها می کنیم و در دی ماه دو یا سه روز ورکشاپ خواهیم داشت . بعد از آن طراحی ها انجام شده و پس از تولید به جشنواره فجر فرستاده می شود. در جشنواره فجر ،یک رونمایی اولیه خواهیم داشت و در خرداد ماه جشنواره ای مستقل به نام «مد ایرانی» برگزار خواهد شد که کارها بیشتر در آنجا به نمایش گذاشته می شود .همچنین در شهریور همان سال در خاستگاه آن قوم نمایشگاهی برگزار می شود که کارها در آنجا ارائه شود.همچنین در پی این هستیم که لباس هارا خارج از کشور نیز به نمایش بگذاریم.

صالحی زاده بنای رویکرد مدایرانی را بر سه پایه عنوان کردو افزود:مدل سازی لباس اقوام،قابلیت تولید انبوه داشتن و مدل سازی این لباس ها در راستای زندگی شهری و مدرنیته سه دسته بندی اصلی ما در ایجاد این رویداد سالانه است.

وی در ارتباط بافروش این محصولات و در دسترس قرار گرفتن آنها برای عموم مردم عنوان کرد:برنامه ای داریم که اگر بتوانیم خرداد ماه آن را عملی می کنیم و آن این است که  کارخانه دارها و تولید کنندگان را دعوت کنیم  اگر از طرحی خوش شان آمد طرح را خریداری کنند که هم طرح دانشجویان به فروش برسد، فاصله بین دانشجویان و تولید انبوه کارهای آنها از بین برود و هم از طرفی اعتماد تولید کنندگان برای تولید اینگونه لباس ها به طراحان بازگردد.

حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور ضمن حضور در غرفه مجتمع فنی تهران از عوامل برگزاری این رویداد تشکر کرده و گفت:رونمایی از این مجموعه اتفاق بسیار خوبی است.در یک جلسه کامل من را برای تشکیل چنین رویدادی توجیه کرده اند .من هم بسیار استقبال کردم تا بتوانیم انشاءالله هرسال با یک موضوع مشخص در معرفی لباس اقوام ایرانی کمک و مشارکت داشته باشیم تا به عنوان یک مد ایرانی فراگیر شود .تمدن ایرانی چیز خارق العاده یا پیچیده ای نیست، گرچه خلق آن و توسعه آن بسیار سخت است، اما طبعا پرداختن به گنجینه میراثی ایران دور از دسترس نیست و تبدیل آن به موضوعات مفهومی و تبدیل به یک متن درسی و شکل دادن آن به یک سند طراحی بسیار حائز اهمیت است . من از دوستان خواهش می کنم همزمان با شکل آن، محتوا را هم به طراحان ما تقدیم کنند تا دسترسی به این منابع  را داشته باشند.

وی افزود:موضوعات پیچیده و لایه لایه در فرهنگ ما وجود دارد و آن موضوعات را با کمک گرفتن از مشاوران فرهنگی و تاریخی می توانند تسهیل کنند.ما به دنبال این نیستیم که یک بازتولیدی از لباس اقوام و ساختار تولیدی جدید در این مجموعه داشته باشیم، بلکه اینها باید تبدیل به ذائقه مردم شود و امکان بهره برداری از آنها فراهم شود و مجتمع فنی تهران باید منابع را خیلی راحت تر در اختیار طراحان قرار دهد.نکته حائز اهمیت این است تا زمانی که با جامعه ارتباط برقرار نکنیم هرکدام‌مسیر خودمان را می رویم. باید به ذائقه مردم توجه کنیم و سلایق خودمان را به مردم در حوزه مد تحمیل نکنیم که این یکی از بزرگترین مشکلات صنعت مد است.باید نگاه به ذائقه و باورهای مردم و‌نگاه به عرف جامعه را در اولویت قراردهیم و تمام فکر، اندیشه و خلاقیت خود را صرف این موضوع کنیم که بتوانیم با جامعه ارتباط برقرار کنیم.

قبادی در پایان گفت: از لباس اقوام باید به عنوان لباس  مقاومت یاد کرد،زمان های پیش از انقلاب یکی از مانا ترین عناصر فرهنگی، لباس بود که در برابر هجمه سنگین غرب و طاغوت به کشور در برابر یکسان سازی به ما کمک کرد. همه اقوام ایرانی در این عرصه سهم دارند و هرچقدر که ما این لباس ها را احیا کنیم توانسته ایم بخشی از آن مقاومت دوره ستم شاهی را جبران کنیم.همه ایران در همه بخش ها با سبک های مختلف پوشش و لباس نقش دارند و مجتمع فنی تهران این نقش آفرینی را دوباره به شکل جدید و فراگیر باز آفرینی می کند.

در اختتامیه هفتمین دوره جشنواره مدو لباس از مجتمع فنی تهران به عنوان غرفه برتر تقدیر شد.
هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور از ششم تا سیزدهم اسفندماه  ۹۶ همزمان در تهران و چندین استان کشور برگزارشد.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: