khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۵۱۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸
پس از 60 سال اجرای کنسرت
خواننده فرهنگ اعتراضات اجتماعی و سیاسی، پس از60 سال اجرای کنسرت، تور وداع خود با صحنه را روز جمعه ۲ مارس در شهر استکلهم سوئد آغاز می‌کند.

به گزارش صبا به نقل از دویچه وله،جون بایز در دهه‌ ۱۹۶۰ با برآمدن انقلاب فرهنگی در کشورهای اروپایی و آمریکا، یکی از هنرمندان و خوانندگان سیاسی این دوره‌ بود. او که یکی از خوانندگان «وودستاک» بود، هنوز هم سیاسی است و موسیقی و متن آوازهای او برانگیزاننده و انتقادی است.

این خواننده محبوب در بهار و تابستان تور اروپایی خود را اجرا خواهد کرد و در ماه‌های سپتامبر و نوامبر تور کانادا و آمریکا را پشت سر خواهد گذارد. او کنسرت پایانی خود را ۱۷ نوامبر در اوکلند کالیفرنیا برگزار می‌کند و بدین گونه با صحنه وداع خواهد کرد.

جون بایز ۷۶ ساله در جوانی کنسرت‌های متعددی با باب دیلن برگزار کرد. این دو برای یکدیگر موسیقی و شعر می‌نوشتند و در کنسرت‌ها و برنامه‌های سیاسی و اعتراضی اجرا می‌کردند.

بایز در کوران جنگ ویتنام به این کشور سفر کرد و به حمایت از جنبش آزادیبخش ویت‌کنگ برخاست. همچنین در جنبش برابری حقوق شهروندی سیاهپوستان ایالات متحده در کنار مارتین لوتر کینگ قرار گرفت و او را در بسیاری سفرها و سخنرانی‌ها همراهی و برنامه‌های شورانگیز اجرا کرد و تا آخرین لحظات حیات این رهبر رنگین‌پوستان در کنارش بود.

بایز به مبارزات سیاسی و اجتماعی شهرت دارد.

وی همانند برخی همتایان خود در سطح بین‌المللی به یکی از نمادهای صلح، ضدجنگ و جنبش پاسیفیستی بدل شده است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: