khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 26
کد خبر: ۵۱۲۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
عباس کریمی‌عباسی- معاون سردبیر

زمانی که خانه کتاب تاسیس شد اهداف زیادی را در برنامه خود قرار داد که بخشی از آن‌ها به بار نشسته و مواردی چون تاسیس سرای اهل قلم و میزبانی از برگزاری نشست‌های مختلف از آن جمله است. بهبود و ساماندهی وضعیت کتاب از فیپا و اطلاع‌رسانی گرفته و حتی ایجاد و بهره‌برداری از خبرگزاری کتاب که جای آن به حقیقت خالی بود از دیگر مواردی هستند که در این مرکز انجام شده است اما در کنار آن برخی تصمیمات نادرست نظیر جلوگیری از چاپ و انتشار کتاب هفته که کمک بسیاری به ناشران و خوانندگان می‌کرد نیز انجام شد و البته آبی است که از سر گذشته و صحبت از این موارد، دردی را دوا نمی‌کند.

مسئله این‌جاست که سرپرست جدید خانه کتاب که با استعفای مجید غلامی‌جلیسه انتخاب شده، عنوان کرده است که راه وی را ادامه داده و کارهای خوبی که در این زمینه شده را دنبال خواهد کرد. ضمن آرزوی موفقیت برای وی، ذکر برخی نکات در جهت بهبود بیشتر و ارتقای عملکرد خانه کتاب به نظر ضروری می‌رسد.

اول این که جلسات خانه کتاب که به‌صورت خودجوش و با تنوع بالا و مخاطبان زیاد برگزار می‌شد سالیانی است به‌صورت فرمایشی و محدود درآمده و این موضوع از مخاطب‌پذیری آن به‌شدت کاسته است. استفاده از سوژه‌‌های تازه و چهره‌های شناخته‌شده در کنار استعدادهای جدید می‌تواند راهگشای این مشکل برای بازگشت به دوران طلایی خود باشد و مثل گذشته‌ها حتی مخاطبانی سراپا ایستاده در سالن‌ها داشته باشیم.

بن‌کارت‌خوان‌های اهل قلم پس از تغییر از بانک صادرات به بانک شهر عملا بی‌استفاده شده و تنها کتابفروشی‌های انگشت‌شماری با کتاب‌های محدود آن را در اختیار دارند و از فهرست دویست‌واندی خانه کتاب، نزدیک دوسوم مراکز اعلام‌شده فقط در کار توزیع کتاب درسی یا دست‌دوم به‌صورت عمده هستند و نگارنده به‌شخصه با برخی از دوستان اهل قلم به آن‌ها سرکشی کرده و به‌عینه دیده است.

نکته دیگر در بی‌توجهی به استفاده از ظرفیت بالای اهل قلمی است که از قضا اطلاعات کامل اهالی آن در اختیار خانه کتاب است. متاسفانه اهل قلم فقط تبدیل به آرشیوی اطلاعاتی شده که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود درحالی‌که می‌توان از این ظرفیت بالا در ارتقای فرهنگی جامعه و مراسم مختلف استفاده بهینه کرد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: